שתף קטע נבחר

בלי סכין או כאבים: טיפול בגלי קול למתיחת פנים

מכשיר אולטרסאונד חדש בארץ מבטיח להעניק מתיחת פנים בלי סכין, בלי כאבים ובלי תקופת החלמה. היתרונות: משפיע על שכבות העור העמוקות ביותר ומאפשר עבודה מדויקת. החסרונות: יקר, מחזיק מעמד פחות זמן מניתוח – ואת האפקט המלא רואים רק אחרי כמה חודשים

מכשירי האולטרסאונד – המייצרים גלי קול בתדירות הגבוהה מעבר ליכולת השמיעה האנושית – משמשים בעולם הרפואה כבר שנים רבות בעיקר כאמצעי לדימות ולסריקת איברים. בנוסף, בעזרת האנרגיה הנוצרת מאותם גלים, כשהם בתדרים נמוכים, מטפלים כבר כמה עשורים בהפחתת דלקות ובשיכוך כאבים. גלים בתדירות גבוהה, לעומת זאת, משמשים לריסוק אבנים בכליות ולטיפול בגידולים.

 

בשנים האחרונות נרתמת האנרגיה הזאת גם לטיפולים אסתטיים. לארץ הגיע לאחרונה ULTHERA, מכשיר אולטרסאונד ממוקד המיובא לארץ על ידי חברת אלפאמדיקס, שמיועד להרמה, למתיחה ולמיצוק העור.

 

משווקיו של המכשיר מצהירים כי הוא היחיד מסוגו שזכה לאישור ה־FDA האמריקאי כפתרון יעיל לאזור הצוואר וקו הלסת הבעייתיים, שעד לאחרונה טופלו ביעילות רק באמצעים כירורגיים. לדבריהם, בעולם נמצאים היום בשימוש 5,200 מכשירים, ובשבע השנים שחלפו מאז הוכנס לשימוש בוצעו כמיליון טיפולים. לדבריהם, המכשיר מבטיח אפקט משולש של הרמה, מתיחה ועידוד ייצור הקולגן בטיפול אחד, ללא אשפוז וללא תקופת החלמה.

 

קראו עוד:

עשו בעצמכם: 12 טיפולים ביתיים זולים לעור זוהר

בלי ניתוח: 6 טיפולים כדי להראות צעירים

הטיפול שמשגע את העולם: ב-30 דקות - מתיחת פנים בהזרקות

 

"ההבדל בין האולטרסאונד לטיפולים בלייזר, IPL (גלי אור) או גלי רדיו, שנמצאים בשימוש נרחב ברפואה האסתטית, הוא עומק החדירה", הסביר ד"ר לואיג'י לאונרדו פולה, מומחה לרפואת עור ובעל מכון לאסתטיקה בז'נווה, שהציג את המכשיר במסגרת הכנס הבינלאומי של האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית שנערך לא מזמן בארץ. "בעזרת גלי רדיו אפשר להגיע לעומק מקסימלי של 2 מ"מ, בעוד שעומק החדירה של ULTHERA הוא יותר מ־5 מ"מ. שם נמצאת למעשה שכבת ה־SMAS, שאליה מגיעים המנתחים בהליך הכירורגי למתיחת הפנים".

 

צפו בפעילות המכשיר:

 

 

המכשיר עצמו מורכב מזרוע, הנעה על העור ושולחת את הפולסים על ידי לחיצה של המפעיל, ומצג, שעליו מופיעה הדמיה של העור. אנרגיית האולטרסאונד, המתורגמת לחום, חודרת לעומק הנבחר על ידי המפעיל ומבצעת פציעה מבוקרת ברקמה. המפעיל יכול להפעיל את הפולסים בעומקים משתנים, על פי המיקום והצורך. הפציעה גורמת לרקמה להגיב בתהליך של ריפוי, המלווה בהתכווצות ובמתיחה של העור ומעודדת יצירת קולגן ואלסטן.

 

לכל אורך ההליך, המטפל רואה על המסך הדמיה שמציגה את שכבות העור ואת המיקום שבו נמצא המכשיר. "בעיניי, זה עיקר יתרונו על פני מכשירים", אומר ד"ר אייל קרמר, מומחה לכירורגיה פלסטית. "ההדמיה מאפשרת לכוון את האנרגיה לנקודת המטרה המדויקת, כולל ברקמות עמוקות כמו מעטפת השריר, ומפחיתה את האפשרות לטעות. במכשירים אחרים לא ניתן לראות את השכבות, ופעמים רבות נדרשים יותר טיפולים ורואים יותר תופעות לוואי".

 

הטיפול מתבצע על ידי רופא בקליניקה ונמשך בין דקות ספורות לשעה (תלוי בגודל האזור המטופל). המשווקים מספרים שהוא אינו כרוך כמעט בכאב, למעט באזורים מסוימים, שלפני הטיפול בהם מומלץ למטופל לקחת גלולה רגילה לשיכוך כאבים.

 

הטיפול לא מותיר סימנים חיצוניים, למעט אדמומיות קלה ביותר מעט אחריו. צפויות גם נפיחות קלה ורגישות למגע, החולפות כשבוע עד 10 ימים אחרי הטיפול. אין למעשה תהליך החלמה, והמטופל יכול לחזור לשגרה מיד אחרי הטיפול. בהתכווצות העור, הם מספרים, אפשר להבחין כבר בזמן הטיפול, אך התהליך נמשך בחודשים שאחריו. האפקט המקסימלי נראה לעין אחרי שישה חודשים, אך תהליך שיפור העור נמשך עד כשנה מהטיפול. התוצאות מחזיקות מעמד כשנתיים.

 

האפקט המקסימלי נראה אחרי שישה חודשים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
האפקט המקסימלי נראה אחרי שישה חודשים(צילום: shutterstock)

 

עקצוץ נסבל

ליאת קאופמן (63) מכרמי יוסף הייתה אחת הנשים הראשונות שעברו את הטיפול בארץ, לפני כשבעה חודשים. "הגעתי לטיפול חודש וחצי לפני חתונת בתי, כי רציתי טיפול שלא מותיר סימנים על העור ואינו כרוך בזמן החלמה", היא מספרת. "הבנתי שהטיפול חדש בארץ אבל יש כבר שנים של ניסיון בחו"ל.

 

"הזהירו אותי שהתוצאה אינה מיידית, ואולי לא אחוש בשינוי עד החתונה – אבל החלטתי לנסות בכל זאת. טופלתי בפנים, בגבות ובקו הלסת. בטיפול עצמו, שנעשה ללא אלחוש ובלי שנטלתי כדור לשיכוך כאבים, לא חשתי בכאב. באזורים מסוימים הייתה תחושת עקצוץ נסבלת בהחלט. מיד אחרי הטיפול חזרתי לשגרת יומי ואפילו הלכתי לשחות בבריכה. למרות מה שאמרו לי, הרגשתי מיד בשינוי שחל בפנים.

 

"בשבועיים הבאים הייתה רגישות מסוימת במקומות המטופלים, וממש הרגשתי שמשהו עובד שם. ראיתי שיפור קל מדי יום, ובאזורים מסוימים, כמו הקמטים לצידי הפה או מקומות שבהם הייתה צניחה משמעותית, חל שיפור גדול. בחתונה כבר החמיאו לי וביקשו לדעת מה עשיתי כדי להיראות כל כך טוב. בזמן שחלף מאז השיפור הפך משמעותי עוד יותר: הגבות יותר גבוהות, העיניים נפתחו, קו הלסת יותר חד וחלק והנפילה לצד הפה כבר לא קיימת. התוצאה מאוד טבעית, אני נראית רעננה יותר ומקבלת כל הזמן הערות מהסביבה. אני מאוד מרוצה ובקרוב מתכננת לעשות טיפול גם באזור הצוואר והמחשוף".

 

לדברי ד"ר פולה, הטיפול מתאים כמעט לכל אחד: "בגיל צעיר הוא יכול 'לעצור את הזמן' ולטפל בסימני ההזדקנות עוד לפני שהם נראים לעין. הוא מתאים מאוד גם למטופלים מבוגרים, שמצבם לא מאפשר להם לעבור הליך כירורגי ניתוחי".

 

התוצאות, מדגיש ד"ר פולה, אינן תלויות בגיל המטופל אלא בטיב העור ובאיכותו. "לא הייתי ממליץ על הטיפול לאנשים הסובלים ממחלות עור, לנשים בהיריון, לאנשים שלוקחים סטרואידים או תרופות נוגדות דלקת על בסיס קבוע או למטופלים עם עודפי עור ניכרים ולא אלסטיים", הוא אומר.

 

תיאום ציפיות

"הדבר החשוב ביותר הוא תיאום ציפיות", אומרים הן ד"ר פולה והן ד"ר קרמר. "באופן כללי, ההצלחה של המטפל תלויה בראש ובראשונה בהתאמת הפרוצדורה הנכונה למטופל", אומר ד"ר פולה. "יש להבין את צרכיו ולהבטיח לו רק מה שאפשרי. אני לא מוכן לטפל באנשים שמצפים מהטיפול לנס או למהפך". "התוצאה של הטיפול במכשיר האולטרסאונד אמנם אינה זהה לזו של ניתוח ליפטינג, אבל בהחלט מתקרבת אליה יותר מכל טיפול אחר שאינו פולשני", מדגיש ד"ר קרמר. לדבריו, כדי למקסם את התוצאות אפשר לשלב את הטיפול עם הזרקת חומרי מילוי או בוטוקס, והוא משתלב היטב גם עם התערבות כירורגית. למשל: אחרי ניתוח ליפטינג של הצוואר, אז הוא משפר את איכות העור ויכול לתחזק את התוצאה.

 

איפה הבעיה? במחיר, כמובן. עלות הטיפול נעה מ־3,000 שקל להרמת גבות ועד 15 אלף לטיפול כולל בפנים ובצוואר. רוב הרופאים שעימם שוחחנו בכנס התרשמו מביצועי המכשיר, אבל היו כאלה שהטילו ספק בכדאיות שלו. רופא שהעדיף להישאר בעילום שם אמר לנו: "המטופלים שלי מעוניינים לראות תוצאות מיידיות – לא כאלה שניכרות רק אחרי שלושה חודשים ומגיעות למקסימום אחרי חצי שנה. גם העלות הגבוהה של המכשיר, וכתוצאה מכך גם של הטיפול, עושה אותו פחות אטרקטיבי מניתוח, שתוצאותיו מחזיקות מעמד חמש עד עשר שנים".

 

הכתבה מתפרסמת במוסף "זמנים בריאים" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מתיחת פנים בלי ניתוח
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים