שתף קטע נבחר

לראשונה: רבני ישראל קוראים לחתום על כרטיס אדי

רבנים מובילים בישראל נרתמים לראשונה לקידום תרומות האיברים בישראל וקובעים בפריצת דרך היסטורית בעולם ההלכה היהודית, שהתרומה היא מצווה. בתוך כך הוקם מוקד רבנים שילווה מעתה את משפחות התורמים

פריצת דרך היסטורית בגישת הציבורי הדתי להשתלות איברים: לראשונה פרסמו רבנים ומורי הלכה מובילים המזוהים עם הציונות הדתית על שלל גווניה קריאה לכלל הציבור ובפרט לציבור הדתי והמסורתי, לחתום על כרטיס אדי.

 

בקריאה מדגישים הרבנים את חשיבות תרומת איברים להצלת נפשות ואת דעת ההלכה התומכת בתרומת איברים, כל זאת, לאור פסיקת הרבנות הראשית לישראל המתירה תרומות איברים.

 

 ( )

 

חותמים עכשיו: 

לחתימה על כרטיס אדי מקוון - לחצו כאן

 

בשנת 2008 נחקק חוק מוות מוחי-נשימתי, שתואם את דרישות ההלכה על פי פסיקת הרבנים הראשיים לישראל. החוק קובע מי רשאי לקבוע קביעת מוות מוחי ואת תהליך הכשרתו. בנוסף החוק מחייב שימוש בטכנולוגיות משלימות של בדיקה מכשירנית על מנת לאשרר את קביעת המוות המוחי. בהתאם לחוק הוקמה ועדה ציבורית לבקרת קביעות מוות מוחי-נשימתי בישראל שבדקה למעלה מ-300 מקרים וכולם נמצאו תואמים את דרישות החוק והרבנות הראשית לישראל.

  

לאחר חקיקת החוק בהובלת המרכז הלאומי להשתלות הוקמה ועדת היגוי משותפת של נציגי המרכז ומשרד הבריאות ונציגי הממסד ההלכתי שנועדה לבחון את הדרכים להגברת המודעות והסכמות לתרומות אברים בקרב הציבור הדתי המסורתי.

 

חברי הוועדה הגיעו להסכמות שמטרתן לתת מענה לחסמים שמנעו עד כה מרבנים ומורי הלכה מובילים לצאת בתמיכה גורפת לתרומות אברים ומהציבור הדתי המסורתי להצטרף למעגל התורמים. בהתאם לכך גובש נוסח חדש של כרטיס התורם אדי העונה על דרישות הרבנות הראשית לישראל וזכה לתמיכת רבנים וגדולי תורה.

 

בין הרבנים החתומים על הקריאה, הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת וחבר הרבנות הראשית, הרב יעקב אריאל – רבה של רמת גן, ונשיאם של ישיבת ההסדר רמת-גן ושל ארגון חותם, הרב מנחם בורנשטין - ראש מכון פוע"ה לפוריות ורפואה על פי ההלכה בירושלים ורב בישיבת "מרכז הרב", הרב אבי גיסר - רב ההתנחלות עפרה, ויו"ר המועצה לחינוך ממלכתי דתי, הרב חיים דרוקמן - ראש ישיבת אור עציון, רב היישוב מרכז שפירא, יו"ר מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא.

 

עוד ברשימה, הרב צפניה דרורי - רב העיר קריית שמונה וראש ישיבת ההסדר בעיר והרב דב ליאור - רבה של קרית ארבע, וממנהיגי הזרם ה"חרדי לאומי".

 

כמו גם, הרב אליעזר מלמד - רב היישוב הר ברכה וראש ישיבת ההסדר בישוב, הרב דוד סתיו - רב הישוב שוהם, ויו"ר רבני צוהר, הרב רפי פוירשטין - רב קהילה בשכונת הר נוף בירושלים, מראשי ארגון צהר.

 

אליהם מצטרפים גם הרב יהושע צוקרמן - מראשי ישיבת הר המור, הרב נחום רבינוביץ - ראש ישיבת מעלה אדומים, הרב תא"ל (מיל.) אביחי רונצקי - הרב הצבאי לשעבר, ראש ישיבת ההסדר באיתמר, הרב אריה שטרן - רב העיר ירושלים, הרב יובל שרלו - ראש ישיבת אורות שאול וחבר רבני צהר, ואחרים.

 

פנייה לציבור הדתי לחתום על כרטיס אדי

לאור הסכמות אלה יוצא המרכז הלאומי להשתלות בשיתוף הרבנים בפנייה לציבור הציוני דתי והמסורתי כשהכוונה להגיע למאות אלפי חותמים, שעד כה נמנעו מסיבות של מסורת לחתום על כרטיס אדי המחודש או שחתמו על כרטיס בלבבי שמתייתר לאור השינויים המוסכמים. פניית הרבנים מופנית לכל אלה על מנת שיחתמו על כרטיס אדי המחודש, והחתומים על כרטיס בלבבי – להמיר אותו בכרטיס אדי המחודש.

 

בנוסף, בהתאם להסכמות שהתקבלו, הוכשרו עשרות רבנים על ידי הרבנות הראשית לישראל והמרכז הלאומי להשתלות בכל הסוגיות ההלכתיות והאחרות הקשורות להסבר על קביעת מוות מוחי נשימתי וליווי משפחות. הרבנים יכולים לקבל לידם על פי החוק את הרשומות הרפואיות וכל המידע הנדרש על פרוצדורת קביעת המוות וחשיבות תרומת איברים.

 

מתאמות ההשתלה של המרכז הלאומי להשתלות, הנמצאות בכל מרכז רפואי והמלוות את המשפחות המתבקשות לתרום את איברי יקיריהן, פועלות לצד הרבנים המלווים את המשפחות המבקשות לווי של רבנים בתהליך קבלת ההחלטה על תרומת איברי יקיריהן.

 

הקריאה לציבור הדתי יוצרת לשקך תחת הסיסמה "תרומת איברים חובת הלבבות", בה ידגישו הרבנים את ההיבטים ההלכתיים והרפואיים הנהוגים בארץ, וכי תהליך קביעת המוות המוחי-נשימתי תואם את דרישות ההלכה..

 

"זו הפעם הראשונה שכל ראשי רבני הציונות הדתית קובעים פה אחד ובלי הסתייגויות כי מצווה לתרום אברים מהנפטר לצורך הצלת נפשות", אמר ח"כ לשעבר עתניאל שנלר שקידם את המהלך החדש, "במסר זה אנו יוצאים לציבור הציוני דתי שידו האחת אוחזת בשולחן הערוך של הלכה היהודית ובידו השנייה בטכנולוגיה המודרנית המאפשרת הצלת חיים על ידי השתלה".

 

הוא מוסיף כי "העברת מסר ברור וחד של הרבנים פוסקי ההלכה הוא חוצה מתחים וגישות בין רבניים. מסר זה מחבר אידיאולוגיה לימודית והשקפות עולם שונות בין בתי מדרשות, כולם נרתמים כאיש אחד בלב אחד להורות על חובת מצוות 'לא תעמוד על דם רעיך'".

 

פרופסור רפי ביאר יו"ר ועדת ההיגוי של המרכז להשתלות אמר: "אני מברך על ההצטרפות של הרבנים לעידוד תרומות האיברים ולחתימה על כרטיס אדי אני רואה בזה מהפכה אמיתית לקידום נושא חשוב מאין כמוהו".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כרטיס אדי. גם הרבנים קוראים לחתום
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים