שתף קטע נבחר

בעקבות עישון סיגריות אידוי אלקטרוניות: עלה מספר המתים לחמישה, 450 אושפזו

רשויות הבריאות בארה"ב מדווחים על 450 איש שאושפזו עם נזק קשה לריאות בעקבות עישון סיגריות אידוי אלקטרוניות. מניין המתים מקרב המאושפזים עלה כבר לחמישה, והמרכז לבקרת מחלות האמריקני קרא לציבור: הימנעו מעישון סיגריות אלקטרוניות

עולה מספר הנפגעים בעקבות עישון סיגריות אידוי אלקטרוניות: רשויות הבריאות בארה"ב מדווחות כי 450 איש מ-33 מדינות כבר אושפזו כשהם סובלים מנזק קשה בריאותיהם בעקבות העישון, ומספר המתים ממחלת הריאות בקרבם עלה לחמישה. במרכז לבקרת מחלות האמריקני קוראים לציבור להימנע מעישון סיגריות אלקטרוניות.

  

סיגריות אלקטרוניות באידוי של החולים (סיגריה אלקטרונית אידוי VAPING)
סיגריות אלקטרוניות שנמצאו אצל החולים (צילום: עיריית ניו יורק)

 

המרכז לבקרת מחלות האמריקני כבר החל בבדיקת כל 450 מקרי המאושפזים, ב-33 מדינות, כולל 215 מקרים עליהם דווח כבר בשבוע שעבר. בינתיים ועד לסיום החקירה, קרא המרכז לבקרת מחלות לציבור להימנע מלרכוש מוצרי סיגריות אלקטרוניות במקומות שאינם מורשים או להוסיף להם חומרים שלא הומלצו על ידי היצרנים.

 

רבים מהמעשנים שחלו עישנו THC, החומר המצוי במריחואנה שגורם לתחושת "היי". אחרים דיווחו כי עישנו רק ניקוטין. גורמים בניו יורק אמרו בסוף השבוע כי הם מתמקדים כעת בחומר ויטמין E אצטט המצוי בעשן הסיגריה האלקטרונית, אולם אין עדיין ממצאים סופיים.

 

תמונות הרנטגן של חולי סיגריות האידוי האלקטרונית (צילום: CDC)
ריאות חולי סיגריות האידוי האלקטרונית (צילום: CDC)

 

מינהל המזון והתרופות האמריקני, ה-FDA, ניתח 120 דגימות ממוצרים אותם עישנו המטופלים, בהם נמצא טווח רחב של חומרים, ובהם טבק, THC, קנבינואידים אחרים, אופיואידים ורעלנים. בדיקות מעבדה הראו "תוצאות מעורבות", ולא בכל הסיגריות נמצא החומר ויטמין E אצטט המשוער כאחד הגורמים האפשריים לפגיעה הריאתית.

 

מטופלים במקרים רבים דיווחו על סימפטומים שהופיעו בהדרגה, וכללו קוצר נשימה וכאבים בחזה. אחרים דיווחו על הקאות, שלשולים, חום ועייפות. בדיקות הרנטגן האופייניות הראו תמונה ריאתית הדומה לדלקת ריאות, אולם בדיקות ברונכוסקופיה, בה מחדירים צינור גמיש ובו מצלמה לקנה הנשימה, לא הראו תהליך זיהומי.

 

פופולריות מדאיגה בקרב בני הנוער בארה"ב

סיגריות האידוי האלקטרוניות משווקות בארצות הברית מזה 15 שנים, כך שהתוצאות לטווח הארוך עדיין לא ידועות. מה שכן ידוע עד כה, הוא שהן מכילות כמות גבוהה של ניקוטין, וכי השילוב של האדים עלול לגרום להקאות, בלבול, הפרעות בקצב הלב ואף איבוד הכרה ובמקרים קיצוניים גם למוות.

 

לפני כחצי שנה הודיע מינהל המזון והתרופות האמריקני כי יאסור על מכירת סיגריות אלקטרוניות בטעמים, זאת במטרה למנוע מהצעירים להתמכר לעישון. על פי נתוני ה-FDA, מעל 20% מתלמידי התיכון בארה"ב ויותר מ-570 אלף תלמידי חטיבות ביניים מעשנים סיגריות אלקטרוניות.

 

האיגוד האמריקני לרפואת ילדים הגיב להחלטת ה- FDA ומסר: "סיגריות וסיגריות אלקטרוניות בטעמים מאיימות להפוך דורות של צעירים למכורים לניקוטין. אנו רואים יותר ויותר בני נוער שעוברים לעישון סיגריות לאחר שהתמכרו לסיגריות אלקטרוניות.

 

"על אף איסור מכירת הסיגריות בטעמים, הצעירים ימצאו דרכים לרכוש את המוצרים המסוכנים. על ה-FDA לנקוט בצעדים משמעותיים יותר. רופאי הילדים לא ינוחו עד שהמוצרים המסוכנים הללו יוסרו לחלוטין מהשוק, הרחק מידם של ילדים ובני נוער


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
סיגריית אידוי. 3 מתים ומאות מאושפזים
צילום: Shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים