שתף קטע נבחר

לעשות מתח בתחנת האוטובוס - חדר כושר במתקני הרחוב

לעשות אימוני מתח בתחנת האוטובוס, כפיפות בטן על הספסל ברחוב ואימון מקבילית על מתקן לקשירת אופניים. סטודנט מהמכללה האקדמית הדסה מצא את הדרך לשלב בין מתקני הרחוב המוכרים למתקני כושר שנגישים לכולם

המודעות לכושר ולפעילות גופנית עלתה השנים האחרונות. פעילות גופנית היום היא חלק בלתי נפרד משגרת חייו של אדם. בכל מקום שרק נביט נראה אנשים עסוקים באימון גופני כלשהו – בין אם זה ברחוב, בפארק, במכון הכושר, או באולמות הסטודיו השונים, והמגמה רק הולכת ועולה.

 

כתבות נוספות:

חייבים לצרוך חלבון מיד אחרי האימון - שרירים ושקרים

כל אחד יכול: 15 התרגילים הכי יעילים לניפוח שרירי היד

חוזרים לרוץ לאחר משבר הקורונה? כל מה שאתם צריכים לדעת

 

אחד מהשינויים הגדולים שהביאה איתה המודעות הגוברת לכושר בעשור האחרון, הוא עלייתם המטאורית של אימונים המבוססים על משקל גוף. ביטוי לכך ניתן למצוא במתקני הכושר שפזורים ברחבי הערים, המשמשים מתאמנים רבים לפעילות גופנית מאומצת.  

תחנת אוטובוס עם מוט מתח ()
תחנת אוטובוס שהיא גם עמדת מתח

 

בשונה מפעם, בה חדר הכושר היווה קונצנזוס בקרב העוסקים בספורט, כיום האפשרויות הן מגוונות יותר. עם זאת, הביקוש שהולך וגובר לאימונים במתחמי כושר ציבוריים אינו עומד בקנה מידה אחד עם כמות המתאמנים המבקשים להתאמן בהם.

 

הדבר יצר בעיה מסוג חדש – מה עושים כשרוצים להתאמן, אך באזור המגורים לא קיימים מתקני כושר מתאימים? בדיוק על בעיה זו בא לענות ירין ארביב, סטודנט לעיצוב תעשייתי במכללה האקדמית הדסה, במסגרת פרויקט הגמר שלו.

מכשירי כושר בריהוט רחוב (צילום: ירין  ארביב)
מתקן לאופניים שהוא גם מקבילים

ארביב חיפש כיצד להנגיש ולהטמיע יותר ויותר מתקני ספורט ברחבי העיר ללא המאמץ הכבד והכספי של הקמת מתחמי הכושר הציבוריים הגדולים. התוצאה היא פרויקט Local athlete - סדרת ריהוט רחוב (ספסלים, עמודי תאורה, מחסומי מדרכה וציליות) שעוצבו ושונו פונקציונאלית כך שיוכלו לשמש כמתקן כושר קטן.  

 

להנגיש את מתקני הכושר לכולם

ארביב, בן 27 מרמת גן, תמיד הגדיר את עצמו כטיפוס ספורטיבי. "כושר זה משהו שמאוד נוגע בי. אני מאוד אוהב ספורט ואפילו משחק כדורגל בליגה ג'", הוא מספר. "הרבה פעמים בחיים אני מוצא את עצמי מתאמן בחוץ מאשר בחדרי כושר. הבעיה היא שאם אתה מחפש מתקן מסויים הוא לא תמיד נגיש וברוב המקרים הוא רחוק ודורש הליכה.  

ירין ארביב יוצר הפרויקט ()
ירין ארביב יוצר הפרויקט

 

"בנוסף, הרבה אנשים מוצאים את עצמם במצב שהיו רוצים לעשות איזשהו תרגיל אז הם נעזרים בספסל ברחוב או באיזשהו מוט לעשות עליו מתח. הבעיה היא שברוב המקרים האלתור לא מתאים במיוחד: הספסל לא תמיד מתאים, מוט המתח לא בקוטר הנכון וכו'. משם עלה לי רעיון לעשות התאמות על מתקנים שגם ככה יש בכל פינה ברחוב – לתת להם את הפונקציה הזאת וגם נראות ספורטיבית שתשדר לאנשים "בואו תתאמנו עלי", וגם מבחינה תקציבית – שיהיה משהו שאפשר לייצר בכמויות ולא מתחם שעולה מיליונים".

 

האם זה כבר קורה במקומות מסויימים?

"בהסתכלות שאני עשיתי לא ראיתי דברים כאלה. כן ראיתי ספסלים למשל שיש להם ערך מוסף, אך לאו דווקא של ספורט.,כמו פינות ישיבה עם עציצים, או מחסומי מדרכה שיש עליהם שקעים שמאפשרים לשבת עליהם. כל מיני דברים שמתעסקים בנראות עירונית. אך מבחינת ספורט לא נתקלתי במשהו דומה".

מכשירי כושר בריהוט רחוב (צילום: ירין  ארביב)
ספסל רחוב שהוא גם ספסל כושר
 

יש מגעים להוציא את זה לפועל בארץ?

"אני עכשיו בדיוק מנסה להבין כיצד ניתן להוציא את זה לפועל. יש הרבה חוקים ותקנים שצריך לבדוק ושאלות שצריך לפתור במהלך הדרך. אבל כן, השאיפה היא להתקדם עם זה".

 

מה היו התגובות במכללה?

טובות מאוד. זה גם רלוונטי לימינו שהיום חדרי כושר סגורים ואנחנו צריכים למצוא יצירתיות על מנת לעשות כושר במרחב הביתי והשכונתי. משבחים אותי שהצלחתי להפוך משהו שקיים ממילא במרחב העירוני למתקן כושר. צריך לא לשכוח שבנוסף למתקן כושר זה משמש גם כדבר עצמו".

 

למה אתה חושב שכושר כל כך חשוב היום? ואצל הישראלים בפרט

אני חושב שכושר ובכלל ספורט זה משהו שמחזק אותנו - גם גופנית וגם נפשית. נותן הרבה ערך. אנחנו מודעים יותר בריאותית מאשר בעבר להשלכות על הגוף שלנו וגם רוצים את הגוף המושלם. בנוסף, ישראלים מאוד אוהבים הישגיות. כמובן שרק מהסיבות הטובות".

 

ספסל רחוב המשמש גם כספסל כושר ()
כפיפות בטן במהלך הריצה? הספסל מחכה לכם

 

 

 

עמוד תאורה המשמש כמתקן כוח ()
עמוד תאורה המשמש כמתקן כוח

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפרויקט שהופך ריהוט רחוב למתקני כושר
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים