שתף קטע נבחר

בזכות הקנאביס: חזרה לתפקד אחרי 17 שנים של כאבים ודיכאון

בראשית שנות השלושים לחייה חלתה רונית בדלקת מפרקים שגרונית. כאבים השתלטו על חייה. היא החלה מתקשה ללכת ובלילות בכתה מכאב ומפחד מהמחר. לפני כשנתיים הוצע לה טיפול בקנאביס רפואי - חייה השתנו. קנאביס רפואי מפחית את הכאב ואת הדלקת אצל החולים במחלה, ופעמים רבות מצליח היכן שהתרופות הקונבנציונליות נכשלות. איך זה עובד?

בשיתוף בזלת

 

בגיל 31 החלה רונית לסבול מעייפות קיצונית ומכאבים במפרקים. "הכל התחיל שלושה חודשים לאחר הלידה של בני הבכור", משחזרת רונית (48), "בהתחלה חשבתי שזו רק עייפות מצטברת מלילות לבנים. הנקתי אותו עד גיל שנה ומרבית שעות היממה הוא היה עליי, כך שייחסתי את הכאבים להחזקה שלו ולעייפות. בהמשך, חשבתי שזה דיכאון אחרי לידה, ולתקופה קצרה אף ניסיתי טיפול בנוגדי דיכאון, אך השפעתם על מצב רוחי הייתה מינורית והכאבים החמירו". אחרי שנתיים של כאבים וסבל אובחנה אצלה דלקת מפרקים שגרונית (RA).

 

דלקת מפרקים (ארטריטיס) היא שם כולל לקבוצת מחלות המאופיינות בתהליכים דלקתיים במפרקים המובילים לכאב ולאורך זמן גם לפגיעה במבנה המפרק. דלקת המפרקים הנפוצה ביותר היא דלקת מפרקים ניוונית (OA), מחלה מקומית הנגרמת כתוצאה משחיקת הסחוס המפרקי ושכיחותה עולה ככל שמתבגרים. היא מגיעה לכ-90% מבני ה-70 ומעלה.

 

לעומתה, דלקת מפרקים שגרונית (RA), היא מחלה כרונית אוטואימונית המתאפיינת בתקיפת המפרקים על-ידי מערכת החיסון אשר מובילה להרס ולעיוות המפרקים המעורבים. המחלה, הפוגעת בכ-1% מהאוכלוסייה, נוטה להופיע בגילאים צעירים יחסית, ומתבטאת בנפיחות, כאבים ורגישות במפרקים, בנוקשות בוקר, בהגבלה תנועתית, ובקושי בביצוע פעולות יומיומיות פשוטות. לעיתים הנכות מגיעה עד כדי תלות בעזרה סיעודית.

 

 

"היו תקופות בהן בעלי היה עוזר לי להתלבש", משתפת רונית, "היה קשה שלא להישבר. את מתחילה לחשוב עד לאן זה יתדרדר. הגעתי למצבים מביכים, נאלצתי להיעזר בחברות לעבודה ובזרים במצבים אבסורדיים. התחלתי להרגיש שאני הולכת והופכת לסיעודית. מזה חששתי יותר מכל, ולשם לא הייתי מוכנה להגיע. בבקרים הייתי בוכה מכאבים – המפרקים כאבו כאילו הופגזו, כל תזוזה הייתה משתקת אותי . במהלך היום כל צעד ותנועה הפכו כואבים וקשים, ובלילות הייתי מפחדת מהבוקר הבא, ובוכה עד שנרדמת".

 

קנאביס רפואי (צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

 

הטיפול הקונבנציונלי

הטיפול בדלקות מפרקים נסמך בעיקרו על טיפול תרופתי, להפחתת הדלקת ולשיכוך הכאב, ולעיתים נדרש גם טיפול ניתוחי לשטיפה אורתוסקופית של המפרק או להחלפתו.

 

הטיפול התרופתי משלב מספר קבוצות של תרופות. משככי כאב קלאסיים וסטרואידים מפחיתים את הדלקת ומקלים את הכאבים, אך אין בכוחם לבלום את הפגיעה במפרקים ואת החמרת המחלה. תרופות ממשפחת ה- DMARDs מיועדות לדיכוי המערכת החיסונית ויתרונן הגדול הוא ביכולתן לשנות את מהלך המחלה. התרופות הביולוגיות הן המתקדמות ביותר, ואצל כמחצית מהמטופלים עשויות להביא להטבה דרמתית בתסמיני המחלה. עם זאת, קבוצה לא קטנה של מטופלים אינה מגיבה לטיפול, ומציאת התרופה ושילובי הטיפולים המתאימים עלולה להימשך זמן רב.

 

בשנים הראשונות טופלה רונית במשככי כאב ובסטרואידים: "הכאבים השתפרו משמעותית, אך הרגשתי שהתרופות הופכות אותי לזומבי. בקושי תקשרתי עם הסביבה, ולמרות ההטבה בכאבים לא יכולתי לתפקד רגיל כי הייתי כבויה והיו לי סחרחורות והקאות".

 

טיפולים ביולוגיים בהם טופלה לאורך השנים שיפרו משמעותית את מצבה, אך לאחר תקופות משתנות השפעתם פגה והכאבים שבו אל חייה.

 

לפני כשנתיים הוצע לרונית טיפול בקנאביס רפואי. תחילה התנגדה בתוקף, אך הפחתה נוספת בהשפעת התרופות והתעצמות הכאבים הכריעו אותה, ובסוף השתכנעה לנסות. "זה היה מהיר ודרמטי", משתפת רונית, "תוך דקות הכאבים היטשטשו, הם היו שם אבל פתאום עם הקנאביס יכולתי לזוז ולעשות דברים מבלי שהם מפריעים לי. זו תחושה מוזרה שקשה לבטא במילים. החיים הופכים לפשוטים והמחלה הופכת לנסבלת. חווית ומטלות החיים הופכות לאפשריות, ולעיתים אפילו למהנות".

 

קנאביס רפואי ודלקות מפרקים

בשנים האחרונות הפך הקנאביס לחלק מהטיפול בדלקת מפרקים. רוב המדינות שאישרו שימוש רפואי בצמח הכירו בדלקות מפרקים כאחת מהתוויותיו. לעומתן, בישראל דלקות מפרקים לא הוכרו כהתוויה ישירה, אך חולים רבים מקבלים רישיון בהתוויית כאב.

 

מחקרים מהשנים האחרונות ועדויות של מטופלים בדלקות מפרקים ביססו את יעילותו של הקנאביס הרפואי בהקלה משמעותית של סימפטומים מרכזיים של המחלה ובשיפור איכות החיים שלהם, בדגש על שיכוך הכאבים. יתרונות נוספים של הקנאביס עבור חולים בדלקת מפרקים נעוצים בהיותו משפר מצב הרוח, מרגיע, משפר תיאבון, מרפה שרירים נוקשים ותומך בירידה בפעילות הדלקתית. חולים קשים הצליחו לחוות ירידה משמעותית ברמת הדלקת, שיפור ביכולת התנועה של המפרקים הפגועים, הפחתה ברמות הכאב ואף החזרת היכולת לתפקד באופן עצמאי.

  

קנבינואידים, טרפנים ומה שביניהם

השפעתו הרפואית של הקנאביס מושגת הודות למאות החומרים המצויים בו. כמותם ויחסי הגומלין המתקיימים ביניהם קובעים את אופי ואת עוצמת ההשפעה על סימפטומים ומחלות - תופעה המכונה 'אפקט הפמליה'.

 

שני החומרים המזוהים ביותר עם תועלתו הרפואית הם שני קנבינואידים, ה-THC וה-CBD. תרומתו הגדולה של ה-THC במחלות המפרקים היא בשיכוך כאב ובהשריית שינה, ואילו יתרונותיו של ה-CBD מתרכזים בהפחתת התהליך הדלקתי ובהטבת החרדה, הנלוות לעיתים למחלה.

 

מחקרים מהעת האחרונה הדגימו רמות גבוהות של קולטני קנבינואידים במפרקים מודלקים ביחס לבריאים, והציעו תיאוריה לפיה לקנבינואידים הנקשרים אל אותם הקולטנים פוטנציאל בהפחתת הדלקת המפרקית. ממצאים אלו ואחרים מעידים כי שימוש בצמח עשוי לסייע לא רק בטיפול בסימפטומים, אלא גם במניעת התפרצויות חוזרות.

 

הטרפנים, תרכובות המעניקות לקנאביס ארומה ייחודית והגנה מפני מזיקים, מווסתים את השפעתם של הקנבינואידים, ואף הוכחו כשלעצמם כמסייעים בשיכוך כאב, בהפחתת נוקשות מפרקים ושרירים, בהפגת מתח נפשי וכנוגדי דלקת.

 

בשל נדיפותם הגבוהה כמות ניכרת מהטרפנים אובדת תוך שעות מרגע הקציר. הרכבים מועשרי טרפנים אשר פיתחנו על בסיס מחקרים, ניסיון נצבר וטכנולוגיות מתקדמות, מאפשרים למקד את ההשפעה הקלינית, ולהפחית את המינון הנדרש להשגתה ואת תופעות הלוואי של הטיפול.

 

 

הכותב הוא מנהל קשרי המטופלים, התקשורת הרפואית והדיגיטל בקבוצת בזלת, ובוגר לימודי רפואה.

 

 

• מוצרי קנאביס רפואי אינם בגדר תרופה שנרשמה כדין ואין לייחס להם סגולות מרפא. רכישתו וצריכתו של קנאביס מותנית במרשם רופא שהוסמך לכך. כל שימוש אחר מנוגד לחוק הפלילי.

 

 

 בשיתוף בזלת

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
קנאביס רפואי מריחואנה רפואית עישון
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים