שתף קטע נבחר

הסדר טיעון עם הרב ברלנד: הורשע במעשים מגונים

ראש ישיבת "שובו בנים" חתם על עסקת טיעון מרוככת שבמסגרתה הורשע בביצוע עבירות בשתי מתלוננות בלבד ובתקיפת צעיר. לפי ההסדר, ברלנד יישלח לשנה וחצי בכלא, אך הנפגעות מתנגדות. עורכת דינן: "הן מרגישות שירקו להן בפרצוף"

 

 

 

 

הרב אליעזר ברלנד, אחה"צ בבית משפט השלום בירושלים (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הרב אליעזר ברלנד, אחה"צ בבית משפט השלום בירושלים(צילום: אוהד צויגנברג)

בית משפט השלום בירושלים הרשיע במסגרת הסדר הטיעון את הרב אליעזר ברלנד, שהואשם בחודש יולי בביצוע שורת מעשים מגונים ותקיפה. לפי הסדר הטיעון, שהושג עם סנגוריו של ברלנד ופרקליטות מחוז ירושלים, יימחקו מכתב האישום אישומים בנוגע לשתיים מארבע המתלוננות נגד ראש ישיבת "שובו בנים". הצדדים סיכמו על 18 חודשי מאסר, שמהם תנוכה תקופת המאסר שכבר ריצה. עם זאת, גזר הדין יינתן בהמשך לאור התנגדות הנפגעות לעסקה. עוד סוכם כי ברלנד יפצה שתיים מן המתלוננות ב-25 אלף שקל כ"א, וב-5,000 שקל את המתלונן שהותקף.

 

בכתב האישום המקורי צוין כי ברלנד קיבל בביתו ובמקומות אחרים את בני ובנות הקהילה, ופונים אחרים, לפגישות אישיות שנועדו למתן הדרכה רוחנית, ייעוץ בעניינים שונים או ברכה. בנוסף צוין כי לעיתים ניצל הנאשם את קיומן של פגישות אלה, ואת מעמדו בעיני קהילתו והפונים אליו, לביצוע מעשים מיניים - שלא בהסכמה או תוך ניצול יחסי תלות, מרות או חינוך - בנשים וקטינות. לאחת מתוך ארבע הנשים שתקף מינית - לפי כתב האישום - אמר: "אחבק אותך עד צאת השבת".

 

חסידיו של הרב ברלנד מחוץ לבית המשפט (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
חסידיו של הרב ברלנד מחוץ לבית המשפט(צילום: אלי מנדלבאום)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

אישום שכן נכלל בהסדר הטיעון מדבר על מקרה שאירע באוקטובר 2011, אז הגיעה לרב נערה כדי לקבל את עזרתו וברכתו. על פי כתב האישום, הרב נצמד בחוזקה אל גופה, שלח את ידו אל חזה ותפס בו למשך כמה שניות. במקביל, נישק הרב את המתלוננת על צווארה והצמיד את רגליו אל רגליה. לאחר מכן אמר לה הרב כי ייתן לה כסף לקניית רכב על מנת שתוכל לבוא אליו כל יום, וכי הוא לקח את כל עבירותיה ועתה היא "נקייה". אישום נוסף עוסק בצעירה שהגיעה לרב, שעל פי כתב האישום חיבק אותה בחוזקה, הכניס את ידיו מתחת לבגדיה ומישש את חזה. בשלב מסוים, הכניס הרב את לשונו לפיה של הצעירה ולאחר מכן אמר לה שהוא מעלה אותה אל "עולם האצילות".

 

האישום האחרון נגד הרב ברלנד עוסק בצעיר שעזב את קהילת "שובו בנים", והעלה טענות על התנהלותו המינית של הרב, שאמר לשניים מחסידיו כי יש להרביץ לאותו צעיר ולשבור את עצמותיו. השניים תקפו אותו והוא נאלץ להתפנות לטיפול רפואי. החסיד שהותקף הוא בעלה של האישה שהתלוננה כי הרב הכניס את לשונו לפיה.

 

הרב ברלנד נוחת בישראל לאחר הסגרתו בחודש יולי ()
הרב ברלנד נוחת בישראל לאחר הסגרתו בחודש יולי

 

"המתלוננות מרגישות שירקו להן בפרצוף"

עו"ד אפרים דמרי, שמייצג את הרב ברלנד יחד עם עורכי הדין מאיר כהן-זדה ומשה בר, אמר לאחר הדיון: "הגענו לעיקרי הסדר טיעון. מדובר באדם עם בעיות בריאותיות ואחרות שכבר לא יכול לסבול את היותו מאחורי סורג ובריח. לפעמים צריך להיות ריאלי, לנתח את המצב המשפטי ולסיים את הסאגה הזו בגלל גילו ומצבו הבריאותי. ריככנו את כתב האישום. מה שהתחיל בקול תרועה, הסתיים בקול ענות חלושה. הרב לא מוסר הודעה למתלוננת עד לקבלת גזר הדין הסופי".

 

עו"ד יובל קדר מפרקליטות מחוז ירושלים הגיב להסדר הטיעון: "הוא כולל עונש מוסכם של 18 חודשי מאסר בפועל, המשקף רמת ענישה ראויה. ההסדר התחשב ברמת הענישה הנוהגת בגין מעשים ברף זה, בגילו של הנאשם, בהודאתו במעשים המיוחסים לו, ברצון לחסוך מהמתלוננות את הצורך להעיד".

עו"ד אפרים דמרי (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
עו"ד אפרים דמרי(צילום: שאול גולן)
 

עו"ד שרה מרקוביץ' ()
עו"ד שרה מרקוביץ'

עו"ד שרה מרקוביץ', המייצגת את שתיים מהמתלוננות נגד הרב ברלנד, והן את המתלונן שהותקף, אמרה בתגובה להסדר שהושג: "זו סטירת לחי מהפרקליטות. המתלוננות המומות, מרגישות שירקו להן בפרצוף. המסר הוא שלא כדאי לכן להתלונן. המתלוננות בטוחות שאם היה מתנהל משפט, הציבור היה נוכח שההר הוא הר, ושזהו רק קצה הקרחון. הציבור החרדי יסיק את המסקנות וכל אחד שיוטרד מינית ישאל את עצמו אם כדאי לו להתלונן"

 

 

הרב בן ה-79 ייסד את ישיבת "שובו בנים" בירושלים ונחשב למנהיג בולט באחד הזרמים המרכזיים בחסידות ברסלב. ב-2012 טען אחד מחסידיו כי צפה בו מחלון ביתו במצב אינטימי עם אחת מבנות הקהילה. אותו חסיד הוכה על ידי אנשי החסידות וכך התפוצצה הפרשה והחלה חקירה משטרתית. לאחר מכן נאספו עדויות נוספות מנשים על הטרדות מיניות.

 

הרב נמלט למרוקו ב-2013, רגע לפני שהיה אמור להתייצב לחקירה במשטרה. בהמשך הוא נדד לזימבבואה ולהולנד, שם נעצר ב-2014 בשעה שהיה על מטוס באמסטרדם. בבית המשפט בהולנד הוא הכחיש את החשדות המיוחסים לו, ושוחרר בערבות. תהליך ההסגרה יצא לדרך - עד שנמלט גם ממדינה זו ובשנה האחרונה שהה בדרום אפריקה, וממנה הוא הוסגר בחודש יולי לישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
הרב אליעזר ברלנד, אחה"צ
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים