שתף קטע נבחר

המשטרה: המפגינים נגד היועמ"ש יצטרכו לקבל רישיון

בעקבות החלטת בג"ץ היום הודיעה המשטרה למפגינים ליד ביתו של אביחי מנדלבליט, שהיא לא תאשר הפגנות ללא רישיון. "עליכם להגיש בקשה לתחנה הקרובה למקום בו מבוקש לקיים את ההפגנה". ועד השכונה: "מצפים ממשטרת ישראל להגן על זכות התושבים לחזור לשגרה"

משטרת ישראל פנתה למארגני ההפגנות ליד ביתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, והודיעה כי לא תאשר יותר הפגנות שיתקיימו ללא רישיון. הפנייה נעשתה בעקבות החלטת בג"ץ בעתירה שהגיש תושב שכונת כפר גנים בפתח תקווה נגד ההפגנות בכיכר גורן בעיר, שנערכות במחאה על התנהלותו של היועץ המשפטי לממשלה בחקירות ראש הממשלה.

 

 

ההפגנות נגד היועץ המשפטי לממשלה, שבשבועות האחרונים השתתפו בהן אלפים, גרמו למחאה של תושבים בכפר גנים והם עתרו לבג"ץ נגד המשטרה. עד כה, ההפגנות נגד מנדלבליט התקיימו ללא רישיון והמשטרה איפשרה אותן, כל עוד נשמר הסדר ולא היו ארועים חריגים. הפגנות הנגד של אנשי ליכוד שהתקיימו מעבר לכיכר נערכו ברשיון המשטרה.

 

בתגובה של המשטרה לעתירה שהגישו התושבים, היא ציינה כי בהפגנות הראשונות השתתפו כ-50 איש שאובטחו על ידי כ-12 שוטרים ואילו בהפגנה האחרונה - ה-38 במספר - השתתפו כ-2,500 איש שאובטחו על ידי כ-130 שוטרים. במקביל התקיימה הפגנה נוספת של כ-400-300 מפגינים ברישיון - הפגנת תומכי הליכוד.

 

בתשובה לבג"ץ הציעה המשטרה את הפארק הגדול בפתח תקווה כחלופה למיקום ההפגנות, בסמוך לבית משפט השלום בעיר. "הפארק יכול להכיל אלפי אנשים, הוא אינו ממוקם בליבה של שכונת המגורים ובצמוד לו נמצא חניון עם מקומות חנייה רבים", נכתב בתגובת המשטרה.

 

ההפגנה בשבת בשכונת כפר גנים. התקיימה עד כה ללא רישיון (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
ההפגנה בשבת בשכונת כפר גנים. התקיימה עד כה ללא רישיון(צילום: יאיר שגיא)

 (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
(צילום: יאיר שגיא)

הפגנת הנגד של אנשי הליכוד (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
הפגנת הנגד של אנשי הליכוד(צילום: יאיר שגיא)
 

בג"צ מחק היום את העתירה נגד קיום ההפגנות בפתח תקווה וקבע כי מכיוון שהמשטרה קיבלה את טענות תושב השכונה - אין מקום להמשיך לנהל את ההליך. "כעולה מן העתירה ומן התגובות, לעת הזאת ולפי עמדתה של משטרת ישראל, באו על פתרונן טענותיו של העותר", קבע השופט נעם סולברג.

 

במשטרה אומרים כי בעקבות ההחלטה העבירה הערב היועצת המשפטית למשטרת ישראל, תת ניצב אילת אלישר, מכתב לנציגי המפגינים. "משטרת ישראל לא תאשר לקיים הפגנות בקניון גנים בפתח תקווה וזאת בשל שינוי הנסיבות המהותי שחל באחרונה באופי ההפגנות והיקפן", כתבה אלישר. עוד נכתב כי "ככל שברצונכם לקיים את ההפגנה במקום חלופי, עליכם להגיש בקשה לקבלת רישיון כדין, לתחנת המשטרה הקרובה למקום בו מבוקש לקיים את ההפגנה, והיא תיבחן בגישה חיובית ובאופן פרטני".

 

דורון קורן, דובר ועד שכונת כפר גנים ג': "ועד השכונה והתושבים מברכים על החלטת בג"ץ להשאיר את שיקול הדעת בדבר קיום ההפגנות בידי המשטרה. עמדת המשטרה, כפי שהוצגה בתשובה לעתירה היא שמעתה כל הפגנה בשכונה תהיה טעונה אישור. אנחנו מצפים כעת ממשטרת ישראל להגן על זכות התושבים לחזור לשגרה ולמנוע המשך קיום ההפגנות ההמוניות בשכונתנו, הן נגד היועץ המשפטי והן של הליכוד".

 

כעת נותר לראות אם המפגינים נגד מנדלבליט יבקשו רישיון להפגנה, או שיפגינו ללא רישיון כפי שעשו עד כה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
ההפגנה בפתח תקווה בשבת האחרונה
צילום: יאיר שגיא
מומלצים