שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

סעודיה אוסרת מופעי קסמים ונשים על הבמה

כותב הטורים הבכיר ב"ניו יורק טיימס" תומס פרידמן ביקר בסעודיה ותיאר מדינה שעוברת רפורמות ומתקדמת לעבר דמוקרטיה. אלא שהמציאות שונה לגמרי והרשויות אוסרות למשל קיום מופעי בידור ולהטוטים. אז מה מותר?

מופעי קסמים ולהטוטים - רק באישור מיוחד ()
מופעי קסמים ולהטוטים - רק באישור מיוחד

 

תומס פרידמן, העיתונאי וכותב הטורים הבכיר ב"ניו יורק טיימס" כתב בסוף השבוע על ביקורו בסעודיה ומי שקרא את הדברים עשוי לחשוב שהממלכה הסונית השמרנית כבר לא ממש שמרנית - תחת הנהגתו של יורש העצר מוחמד בן סלמאן. אלא שכתבות לחוד ומציאות לחוד. התקדמותה של סעודיה לעבר דמוקרטיה אמיתית עדיין רחוקה מאוד.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

העיתון הסעודי הפרו-ממסדי "אל-ווטן" פרסם בסוף השבוע ש"רשות הבידור", הגוף שאחראי על חיי הפנאי והתרבות של הסעודים ושהוקם במסגרת חזונו הכלכלי של בן סלמאן לשנת 2030, החליט לאסור את קיומם בממלכה של מופעי קסמים ולהטוטים. צעד  זה איננו מפתיע לאור העובדה שמדי פעם מתקבלים דיווחים בסעודיה על מעצר אנשים שמואשמים ב"כישוף" - דבר שמנוגד לכללי ההלכה האיסלאמית.

 

"רשות הבידור" הסעודית פרסמה מדריך שבו מפורטים תנאים לקיום פעילויות מטעמה. במדריך הוצגו תשעה תנאי יסוד לקיום פעילויות פנאי בממלכה ומי שקורא אותם מבין מי שהדרך למתינות בממלכה הערבית עוד ארוכה.

 

מופעי בידור, לפי המדריך, לא יכולים לכלול קסמים ולהטוטים. עוד נכתב שנשים לא יכולות להשתתף במופעים חיים אפילו אם הם נועדו לקהל של משפחות. השתתפות של נשים במופעים צריכה לקבל אישור בכתב מ"רשות הבידור" ואישה תוכל להשתתף במופע רק אם בקהל יושבות נשים בלבד. המשמעות - הפרדה מוחלטת בין גברים לבין נשים.

 

במדריך של "רשות הבידור" הסעודית נכתב כם שאסור להעליב במהלך המופעים או פעילויות התרבות אנשי ממשל, עובדי ממשלה, גופים ציבוריים רשמיים ואת העובדים שלהם. אסור גם לפגוע בעקרונות הדתיים, החברתיים, הלאומיים והמוסר הציבורי של הממלכה בשום צורה או אופן.

 

לצד הכללים המחמירים, מתנה "רשות "הבידור" את קיום המופעים בשמירה על כללי הבטיחות. מי שרוצה, למשל, לבצע מופעים אקרובטיים ובכלל להציג תרגילים מסוכנים חייב לעשות לעצמו ביטוח ולהציג את הפוליסה בפני הרשויות. הפרה של אחד התנאים תגרור אחריה טיפול מצד "רשות הבידור" ועשויה אף לעבור לחקירה פלילית.

 

אף ש"רשות הבידור" הסעודית נחשבת לגוף שמרן במיוחד, היא דווקא פעילה מאוד ברשת החברתית ויש לה חשבון טוויטר משלה שבו מוצגים מופעים ופעילויות שאמורים לעלות בקרוב. אחד מהם הוא מופע בעיר ג'דה של זמרת מאיחוד האמירויות מול נשים בלבד או פסטיבל סטנד אפ בריאד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל עזיז ובנו מוחמד בן סלמאן
צילום: MCT
מומלצים