שתף קטע נבחר

יועץ טראמפ הודה ששיקר ל-FBI; "הסכים להעיד שטראמפ הנחה אותו ליצור קשר עם הרוסים"

דרמה בפרשת "רוסיה-גייט": מייקל פלין, שכיהן כיועץ לביטחון לאומי של הנשיא, הודה בבית משפט כי שיקר ל-FBI על תוכן שיחותיו עם שגריר רוסיה - שבהן פעל מאחורי גבו של אובמה גם כדי לסכל הצבעה נגד ההתנחלויות. דיווח: "פלין הסכים להעיד שטראמפ הורה לו ליצור קשר עם הרוסים". הבית הלבן: "הוא שיקר גם לנו, חוץ ממנו איש לא מעורב. זה הזמן לסיים את החקירה"

מייקל פלין, מי שהיה היועץ לביטחון לאומי של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונאלץ לפרוש שבועות אחרי מינויו, הודה הערב (יום ו') בבית משפט אמריקני כי מסר הצהרה שקרית ל-FBI בנוגע לקשרים שקיים עם שגריר רוסיה בארה"ב. נגד פלין הוגש הערב כתב אישום, וזו התפתחות דרמטית נוספת בחקירת ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב, חקירה המטילה צל כבד על ממשלו של טראמפ. רשת ABC News דיווחה כי פלין הבטיח לשתף פעולה באופן מלא עם התובע המיוחד החוקר את המעורבות הרוסית בבחירות, וכי הוא מוכן להעיד שטראמפ "הנחה אותו ליצור קשר עם הרוסים". לדיווח על נכונותו להעיד נגד טראמפ אין לפי שעה אישור ממקורות נוספים.

 

על כל פנים, ההודאה של פלין באשמה מאותתת על שיתוף פעולה הדוק מצדו - דבר שצריך להדאיג מאוד מעורבים אחרים בפרשה, בכלל זה הנשיא. פלין הודה כי שיקר כשטען שבפגישתו עם שגריר רוסיה סרגיי קיסליאק לפני הבחירות לנשיאות לא דן איתו בסנקציות שוושינגטון הטילה על מוסקבה בזמן ממשל אובמה. פלין לא היה אז בעל תפקיד רשמי בממשל האמריקני, ואסור היה לו לדון עם השגריר הרוסי בנושאים כאלה.

פלין (במרכז) מגיע לבית המשפט הערב (צילום: AP) (צילום: AP)
פלין (במרכז) מגיע לבית המשפט הערב(צילום: AP)

לפלין נערך הערב שימוע בבית משפט פדרלי בוושינגטון הבירה, ומשרד המשפטים האמריקני מסר כי הוא מואשם בסעיף אחד של מתן הצהרה שקרית ל-FBI "מרצון ובמודע" כשכיהן בממשלו של טראמפ. העמדתו של פלין לדין באה בעקבות עבודת התובע המיוחד רוברט מולר, הבודק את הקשרים שהיו או לא היו לאנשי טראמפ עם גורמים רוסיים רשמיים במהלך הבחירות לנשיאות.

 

במהלך הדיון בבית המשפט אמר התובע הפדרלי כי פלין דן עם צוות המעבר של טראמפ, שהיה אמון על ההכנות לכניסתו לבית הלבן אחרי שניצח בבחירות, בשיחות שקיים עם שגריר רוסיה בנוגע לסנקציות האמריקניות. עוד אמרה התביעה כי בשיחה עם "גורם רשמי בכיר" בצוות המעבר של טראמפ שנערכה באחוזת טראמפ במאר א-לאגו בדצמבר 2016, דן איתו פלין בשאלה אילו מסרים להעביר לשגריר הרוסי.

 

הקשר הישראלי: פעל לסיכול ההצבעה באו"ם

בבית המשפט ציינה התביעה גם כי פלין הונחה על ידי "גורם בכיר מאוד" בצוות המעבר של טראמפ לבדוק את עמדתן של מדינות שונות לקראת ההצבעה במועצת הביטחון בדצמבר 2016 על גינוי לישראל בגלל הבנייה בהתנחלויות. לפי התביעה, פלין קיבל מאותו בכיר הוראה ליצור קשר עם מדינות אחרות כדי להשפיע עליהן וכך להביא לדחיית ההצבעה או לגייס רוב נגד המהלך - כשטראמפ כלל לא הושבע עדיין לנשיא.

"למען המדינה, למען המשפחה שלי". מייקל פלין, הערב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"למען המדינה, למען המשפחה שלי". מייקל פלין, הערב(צילום: רויטרס)

ההצבעה עמדה להיערך אחרי שטראמפ נבחר לנשיאות אבל כשהנשיא אובמה טרם סיים את תפקידו. ממשל אובמה נערך אז לאפשר את קיומה של ההצבעה בשל תסכולו מהקיפאון בתהליך השלום - ובכך התכוון לסטות ממנהגו להשתמש בזכות הווטו שלו כדי להגן על ישראל מצעדים נגדה באו"ם. החוקרים של התובע המיוחד מולר גילו באמצעות עדים ומסמכים כי ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ביקש מצוות המעבר של טראמפ לשדל מדינות אחרות לסייע לישראל בעניין ההצבעה, וכי פלין וחתנו של טראמפ ג'ארד קושנר מילאו תפקיד מרכזי במאמצים האלה. "ניו יורק טיימס" דיווח כי התובע מולר השיג מסמכים המעידים שפלין אמר כי יפעל למנוע את ההצבעה.

 

הניסיונות של ישראל להיעזר בטראמפ כדי למנוע את ההצבעה פורסמו כבר בשנה שעברה. בסופו של דבר ההצבעה נערכה ב-23 בדצמבר, ההחלטה נגד ישראל אושרה - וממשלת נתניהו יצאה למתקפה חסרת תקדים על הממשל האמריקני היוצא.

 

בהודעה שפרסם הערב פלין הוא אמר כי הוא מכיר בכך שהמעשים שבהם הודה בבית המשפט היו מעשים שגויים. הוא הוסיף כי הוא משתף פעולה עם משרדו של התובע המיוחד וכי זה תואם את האינטרס של משפחתו ושל ארה"ב. פלין אמר עוד כי היה לו קשה מאוד לשאת את ההאשמות שלפיהן בגד בארצו.

 

פלין הוא האדם הרביעי שנגדו מוגש כתב אישום במסגרת החקירה של התובע המיוחד מולר. בחודש שעבר הודיע הצוות של מולר על הגשת כתבי אישום נגד שלושה בכירים אחרים בקמפיין של טראמפ: ראש הקמפיין לשעבר פול מנפורט ושותפו לעסקים ריק גייטס, וכן היועץ למדיניות חוץ ג'ורג' פפדופולוס.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

נשיא ארה"ב טראמפ. עלול להסתבך בעצמו (צילום: MCT) (צילום: MCT)
נשיא ארה"ב טראמפ. עלול להסתבך בעצמו(צילום: MCT)

פלין היה תומך נלהב של טראמפ כבר מהשלבים הראשונים של קמפיין הבחירות שלו. הוא תושאל על ה-FBI בנוגע לפרשה ימים אחדים אחרי השבעתו של טראמפ, ובפברואר אילץ אותו הבית הלבן להתפטר בטענה שהוא שיקר לאנשי טראמפ בנוגע לדיון שקיים עם השגריר הרוסי בסנקציות.

 

לפי מסמכי בית המשפט שנחשפו הערב, פלין שיקר לחוקרי ה-FBI כשטען כי בפגישה עם השגריר הרוסי בדצמבר 2016 הוא לא ביקש מהשגריר להימנע מהסלמת המצב בין וושינגטון לרוסיה בעקבות הסנקציות שהטילה ארה"ב על מוסקבה, והוא שיקר גם כשאמר להם שהוא אינו זוכר ששגריר רוסיה אמר לו שמוסקבה החליטה למתן את תגובתה על הסנקציות האמריקניות בעקבות בקשתו. עוד עולה ממסמכי בית המשפט שנחשפו הערב כי פלין שיקר כשאמר שלא ביקש במועד מוקדם יותר בדצמבר אשתקד מהשגריר הרוסי לדחות הצבעה במועצת הביטחון.

 

הבית הלבן מיהר להגיב הערב על דברי פלין, ומסר כי הצהרותיו השקריות ל-FBI "תואמות את ההצהרות השקריות שהוא נתן לבכירים בבית הלבן ושהובילו לפיטוריו". לפי הבית הלבן, "הודאתו של פלין באשמה והגשת כתב האישום נגדו אינם מסבכים שום אדם מלבד פלין". עוד נמסר מלשכתו של הנשיא טראמפ כי הודאתו של פלין באשמה "סוללת את הדרך לסיום מהיר והגיוני של חקירת התובע המיוחד".

 

חקירת מולר: מגעים סודיים בין רוסיה לטראמפ

החקירתו של פלין, נזכיר, היא חלק מחקירה נרחבת יותר שנפתחה בעקבות קביעתן של סוכנויות המודיעין האמריקניות שרוסיה ניסתה להטות את תוצאות הבחירות לנשיאות בשנה שעברה. לפי החשד היא קיימה מגעים סודיים עם אנשים במחנה טראמפ.

התובע המיוחד רוברט מולר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
התובע המיוחד רוברט מולר(צילום: AFP)

לפי הערכת המודיעין האמריקני, רוסיה ראתה בטראמפ אדם נוח יותר עבורה מאשר הילרי קלינטון, ולכן הפעילה בין השאר רשת של האקרים שהפיצו באינטרנט דיווחים שקריים שפגעו בדמוקרטים, והדליפו ממחשבי הדמוקרטים מסמכים מביכים שפגעו בסיכוייהם לנצח. מוסקבה מצדה מכחישה בתוקף את ההאשמות, ולאחרונה היא קיבלה חיזוק מטראמפ עצמו, שלמרות הערכות המודיעין האמריקני אמר ש"פוטין נעלב מאוד מההאשמות נגדו" ונשמע כמי שמסכים עמו.

 

ברקע נמשכת המתיחות הקשה בין ארה"ב לרוסיה בשורה של נושאים נוספים, ובראשם העימות בין ארה"ב של טראמפ לבין צפון קוריאה. בעקבות הניסוי הנוסף שעשתה השבוע פיונגיאנג בטיל בליסטי בין-יבשתי איימה שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי במלחמה, והערב תקף אותה שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב. הוא אמר כי הצהרותיה נגד צפון קוריאה הן "נאום תוכחה צמא-דם" וכי שימוש בכוח נגד צפון קוריאה יהיה "משחק באש וטעות גדולה".


פורסם לראשונה 01/12/2017 16:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מייקל פלין מגיע לבית המשפט
צילום: רויטרס
מומלצים