שתף קטע נבחר

בית הנבחרים גינה את טראמפ, הנשיא: "אין בי עצם אחת גזענית"

הצעת הגינוי שאושרה קובעת שהמתקפות של טראמפ נגד הדמוקרטיות ש"צריכות לחזור למדינות שמהן הגיעו" הן "הערות גזעניות". ארבעה רפובליקנים תמכו. הגינוי הוא סמלי בלבד ואין לו כל משמעות מעשית

בית הנבחרים האמריקני גינה הלילה (ד') את המתקפה של הנשיא דונלד טראמפ נגד ארבע חברות הקונגרס הדמוקרטיות, וקבע דבריו היו "הערות גזעניות". טראמפ קרא לחברות הקונגרס אלכסנדריה אוקסיו-קורטז, אילהן עומאר, רשידה טליב ואיאנה פרסלי "לחזור למדינות הכושלות שמהן הגיעו", אף ששלוש מהן נולדו בארה"ב. הגינוי הוא סמלי בלבד, ללא משמעות מעשית, ונועד לבייש את הנשיא ואת עמיתיו הרפובליקנים שעמדו לצדו.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

הדמוקרטים, ששולטים בבית הנבחרים, אישרו את הצעת הגינוי ברוב של 240 תומכים מול 187 מתנגדים. ארבעה חברי קונגרס רפובליקנים וחבר קונגרס עצמאי הצטרפו לדמוקרטים ותמכו בהצעת הגינוי שקובעת ש"ההערות הגזעניות של טראמפ העניקו לגיטימציה לפחד ולשנאה כלפי מהגרים ומיעוטים".

ארה
"אין לי בגוף אפילו עצם גזענית אחת". טראמפ(צילום: AFP)
 

כמה שעות לפני ההצבעה הגן טראמפ על דבריו ואמר שהם אינם גזעניים. "אין לי בגוף אפילו עצם גזענית אחת", הוא אמר. "אסור לרפובליקנים להפגין 'חולשה' וליפול למלכודת שלהן. זו צריכה להיות הצבעה על השפה המלוכלכת, ההצהרות והשקרים שנאמרים על-ידי חברות הקונגרס הדמוקרטיות. אני באמת מאמין, בהתבסס על מעשיהן, שהן שונאות את המדינה שלנו".

 

המתקפה של טראמפ על המחוקקות החלה ביום ראשון. בסדרת ציוצים, בה לא ציין את שמן במפורש, הוא קרא להן "לחזור למדינות הכושלות שמהן הגיעו", אף שרק אחת מהן נולדה מחוץ לארה"ב. כמו כן, הוא תקף אותן על שהן אומרות "בקול רם וברשעות לאנשים בארה"ב, האומה הכי חזקה וגדולה בכדור הארץ, איך הממשלה צריכה להתנהל".

 

בהמשך, בשיחה עם כתבים בבית הלבן הוסיף טראמפ כי "כל מה שהן עושות זה להתלונן. מדובר בנשים ששונאות את המדינה שלנו. אם לא טוב להן פה הן יכולות ללכת". בנוסף האשים טראמפ את ארבע הדמוקרטיות בשנאה לישראל וארה"ב ותמיכה באל-קאעידה.

חברות הקונגרס הדמוקרטיות במסיבת עיתונאים (רויטרס)
המחוקקות שטראמפ תקף בהצהרה משותפת(רויטרס)
 

אתמול כינסו ארבע חברות הקונגרס הפרוגרסיביות, המכונות "היחידה", מסיבת עיתונאים והגיבו לדברים. חברות הקונגרס קראו להדחת הנשיא ואמרו שהוא מבטא "אג'נדה של לאומנות לבנה". אוקסיו-קורטז היא בת לאם פורטו ריקנית, טליב נולדה להורים פלסטינים, פרסלי אפרו-אמריקנית ואילהאן עומאר היגרה עם משפחתה מסומליה. עומאר היא היחידה מבין החבורה שלא נולדה בארה"ב.

 

גם מנהיגים ברחבי העולם גינו את דברי טראמפ, והדמוקרטים זעמו על המתקפה של הנשיא. כשטראמפ סירב להתנצל והמשיך לתקוף, גם פוליטיקאים רפובליקנים, שתחילה העדיפו לשתוק, יצאו נגד הנשיא.

 

"לדעתי מה שנאמר ופורסם בטוויטר היה הרסני, משפיל, מפלג, ובכנות גם מאוד שגוי", אמר הסנאטור הרפובליקני מיט רומני, שבעבר התמודד לנשיאות. "אין תירוץ להתבטאויות זדוניות של נשיא – הן לחלוטין בלתי מקובלת וזה חייב להיפסק", אמרה הסנאטורית הרפובליקנית ליסה מורקובסקי. "אנחנו חייבים לדרוש סטנדרט גבוה יותר של נימוס והגינות".

חברות הקונגרס הדמוקרטיות במסיבת עיתונאים (AFP)
"טראמפ מבטא אג'נדה של לאומנות לבנה". המחוקקות שהותקפו(AFP)

הסנאטורית הרפובליקנית סוזן קולינס אמרה שהיא חולקת על השקפת עולמן של ארבע הדמוקרטיות "מהשמאל הקיצוני", אבל מדגישה שטראמפ "עבר בהרבה את הגבול". פט טומי, גם הוא סנאטור רפובליקני, אמר: "האזרחות של ארבעתן תקפה בדיוק כמו שלי". הוא הוסיף שכולן רשאיות להביע את דעתן, גם אם מדובר בדעות שגויות.

 

וויל הרד, השחור הרפובליקני היחיד בבית הנבחרים, אמר ל-CNN שהתנהגותו של טראמפ "לא מתאימה למנהיג העולם החופשי". הסנאטור הרפובליקני השחור טים סקוט מתח ביקורת על הנשיא שהשתמש "במתקפות אישיות בלתי מקובלות ובשפה גזענית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מסרב להתנצל. טראמפ
צילום: AFP
מומלצים