שתף קטע נבחר

הסדרה "הנערים" היא הסברה מצוינת לישראל

האמריקנים קיבלו בשבחים את היצירה הטלוויזיונית על רצח אבו חדיר, שמראה עד כמה זעזע המקרה את ישראל. אם רק נתניהו היה צופה בה

 

מתוך
מתוך הסדרה "הנערים"(צילום: רן מנדלסון)

במבט מהצד השני של האוקיינוס, הסערה בישראל סביב הסדרה "הנערים" היא גם צפויה לחלוטין וגם מפתיעה לגמרי. צפויה כי איבדנו את היכולת לדבר אל עצמנו ועם עצמנו בכנות, ומפתיעה כי הסדרה הזו היא פרויקט ההסברה הטוב ביותר שישראל יכולה לבקש היום.

 

 

מבקרי הסדרה בישראל טוענים שהיא הופכת את רצח שלושת הנערים היהודים בקיץ המדמם של 2014 לאירוע שולי, ומתמקדת רק במעשה הנקמה. הרצח המזוויע של מוחמד אבו חדיר היה אכן אירוע נדיר, שהגיע מהשוליים הקיצוניים וקיבל גינויים חריפים בחברה הישראלית, והמבקרים טוענים כי יצירת תרבות שהופכת אותו לעניין המרכזי באותו קיץ נורא, זה משהו שבין בגידה לאנטישמיות. לא פחות.

 

הטיעונים האלה הם דמגוגיה, וזכו לשימוש ציני בידי ראש הממשלה בנימין נתניהו. כי אם היה רואה את "הנערים" בעיניים מפוכחות - ולא כחלק ממלחמת חורמה נגד התקשורת והעיתונות - הוא היה מודה, לפחות לעצמו, שהסדרה עושה שירות הסברה מצוין לנרטיב הישראלי בסכסוך בכלל, ולדמוקרטיה הישראלית בפרט.

 

דווקא בהתמקדות ברצח של אבו חדיר, נתנו לעצמם היוצרים - חגי לוי, יוסף סידר ותאופיק אבו-ואיל - מרחב להראות עד כמה המקרה הזה זעזע את החברה הישראלית. החל בהלם של אנשי משטרה שלא יכולים להאמין שיהודי ישרוף למוות נער חף מפשע, דרך סוכן שב”כ מוסרי ומיוסר שמקדיש כל שנייה ביממה בניסיון לגלות מה קרה, ועד הטיפול מלא האמפטיה בחשודים ברצח.

 

"הנערים" התקבלה בארה"ב בשבחים. הקונצנזוס המוצדק הוא שמדובר בטלוויזיה מצוינת, מרתקת ושוברת לב, המספרת סיפור עם הרבה גוונים של אפור ומעט מאוד שחור-לבן. Our Boys, בשמה האמריקני, היא טלוויזיה ברמה שערוץ HBO רגיל לייצר והיא יושבת בגאווה מוצדקת בספרייה ששינתה את הטלוויזיה. אבל גם מעבר לביקורת הטלוויזיונית, ציינו מבקרים כמה טוב נראית ישראל הדמוקרטית בסדרה הזו - מדינת חוק וצדק.

 

יתרה מכך, נקודת המוצא היא שהסכסוך מורכב משני יריבים שווי משקל. בכל צד יש קנאים, אבל רק צד אחד באמת מתייסר לגבי מעשיו. לפחות הפרקים הראשונים של "הנערים" מתעלמים לגמרי מהמציאות שבה מדינה חזקה עם צבא אדיר שולטת על עם אחר. סוכני שב”כ מוצגים כישראלים יפים ונאורים ששומרים על גחלת הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון; אפילו מי שחטפו ושרפו נער הם אנשים מורכבים ופגומים כי אבא שלהם לא אהב אותם.

 

ולמרות כל זאת, עדיין יצא ראש הממשלה נגד הסדרה וקרא להחרים את הערוץ שמשדר אותה בארץ. מעבר לכך שמדובר במתנת יחסי ציבור לתנועת ה-BDS, מריטת השערות הקולקטיבית חושפת את הבעיה העיקרית של ישראלים רבים עם "הנערים": זו סדרה שעושה הומניזציה לפלסטינים. אבו חדיר נראה כמו הבן של השכנים שלנו, והוריו נראים כפי שהיו נראים השכנים האלה אם גופתו השרופה של בנם הייתה מתגלה ביער.

 

העובדה שעצם יצירת סדרת טלוויזיה שמציגה פלסטינים כבני אדם מצריכה כזה אומץ לב אמנותי, מבהירה שאנחנו רחוקים למדי מישראל החסונה והחזקה מוסרית שהסדרה מציגה.

 

  • ציפי שמילוביץ היא עיתונאית "ידיעות אחרונות"

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

פורסם לראשונה 08/09/2019 12:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך אלבום משפחתי
ציפי שמילוביץ
מתוך אלבום משפחתי
מומלצים