שתף קטע נבחר

"להרוג גויים ללא הבחנה". העדויות ששכנעו שהנער חבר בארגון טרור

ההחלטה המפתיעה של השופטים, שלפיה הנער מפרשת דומא היה חבר בארגון טרור, התבססה בין היתר על דברים שאמר בחקירה: "המטרה הנעלה היא הקמת 'מלכות יהודה' - מדינה שתנהל את עצמה ברוח התורה ובסמכות תורנית. אין בה מקום לגויים"

 

 

 

ההחלטה היום (ה') של השופטים בבית המשפט המחוזי בלוד, שלפיה הנער מפרשת דומא היה חבר בארגון טרור, הפתיעה רבים מהנוכחים באולם. בדיון קודם בחודש יולי קרא הרכב השופטים לפרקליטות לשקול מחדש את האישום שהגישה נגד הנער בסעיף זה של חברות בארגון טרור. כזכור, ביולי 2015 נרצחו שלושה בני משפחת דוואבשה הפלסטינית בכפר דומא - התינוק עלי והוריו ריהאם וסעד. חוסיין דוואבשה, סבו של עלי, שהגיע היום לדיון, אמר בסיומו: "צריך להשאיר אדם כזה בכלא כל החיים. אין לו לב".

 

אז אמרה ראש ההרכב, נשיאת בית המשפט רות לורך, לפרקליטה יעל עצמון מפרקליטות מחוז מרכז כי "אם אתם בעניין של להמשיך עד הסוף בעניין החברות בארגון טרור - אנחנו מציעים לעשות חשיבה מחודשת. נדמה לי שהוא הקטין היהודי היחיד בישראל שנקטו אמצעים מיוחדים בעניינו". גם הסנגורים של הנער, ציון אמיר ועדי קידר, אמרו אז לאחר הדיון כי "ההערות הללו של בית המשפט, שתהה אם בכלל התקיים ארגון טרור בתיק הזה ואם הוא היה חבר בארגון, לא מותירות ספק לגבי פסק הדין הצפוי כנראה".

 

בדרך כלל כששופטים ממליצים "לשקול מחדש", פרקליטים וסנגורים מקשיבים לדבריהם בכובד ראש. אלא שבמקרה הזה הפרקליטות החליטה שלא לסגת מהאישום, ההחלטה השתלמה, והיום קבעו השופטים בהחלטה מנומקת שהקטין אכן היה חבר בארגון טרור.

א' החשוד בפרשת דומא  (צילום: יריב כץ)
הנער ועורך דינו בביהמ"ש (צילום: יריב כץ)

 

 

 

 

 

א' החשוד בפרשת דומא  (צילום: יריב כץ)
(צילום: יריב כץ)

משפחת דוואבשה בכניסה לדיון  (צילום: יריב כץ)
בני משפחת דוואבשה בכניסה לדיון(צילום: יריב כץ)

"קיומו של ארגון הטרור והשתייכות של הנאשם לו נלמדים מדבריו, פעולותיו ומעשיו של הנאשם", הסבירו השופטים בהחלטה. הם מסתמכים תחילה על דבריו בתרגיל מדובבים שנעשה לו: "הנאשם מפרט בפני המדובבים מהו 'תג מחיר', משמעותו ומטרתו, ומיהם 'נוער הגבעות' אליהם הוא משתייך. הנאשם מציין כי כל הקבוצה כוללת כמאה איש, וכי אלו תיקים שהשב"כ מטפל בהם. עוד מרחיב הנאשם על דרכי פעילות הארגון: תכנון מוקדם; נקיטת אמצעי זהירות רבים - פעילות כשהם רעולי פנים, שמירה מפני השארת DNA ושערות, הימנעות משימוש בטלפונים, שתיקה בחקירה ומידור באופן שמי שאינו קשור לפעולה לא אמור לדעת על אודותיה - ומפרט את הפעולות שבוצעו חלקן על ידיו וחלקן על ידי אחרים, ואת זהות חלק מחבריו לארגון".

 

השופטים אף מסתמכים על חוות דעת של מומחה שב"כ, שמפרטת באופן כללי על ההתארגנות בגבעות בנימין: לפי חוות הדעת, "החל מ-2011 זיהה שב"כ התלכדות צעירים סביב מאחזים בגבעות בנימין, שחלק ניכר מהם נפלט ממסגרות חינוכיות, והם בחרו לגור במושבים ארעיים ולעיתים במערות. ה'גבעונים' הללו דוגלים בתפיסת תג מחיר - העברת מסר לשלטון בישראל באמצעות פגיעה בערבים במטרה להתסיס אוכלוסיות מול השלטון. במהלך 2014-2012 מיוחסים לחוליות שונות מבין הגבעונים כ-20 פיגועים של הצתת קודשי דת, מבנים, כלי רכב ועוד. ב-2013 זוהתה התארגנות לגיבוש ופיתוח תופעה קיצונית ואלימה יותר, שמטרתה ערעור יציבות השלטון בישראל על ידי טרור ואלימות, כולל פגיעה בנפש ושפיכות דמים על מנת להביא להפיכה שלטונית וכינון משטר מלוכני ותיאוקרטי".

 

"הגוי שיישאר דינו אחד - מוות"

אז בודקים השופטים את פעילות הנער בהקשר זה: "הנאשם הודה שביצע את העבירות ממניע גזעני. הוא מתאר את החזון שלשמו הוא וחבריו פועלים: הקמת מדינה, לרבות צבא ובתי משפט, שיפעלו על פי חוקי התורה. בשלב זה אין לגויים הזכות להיות בה, ועל כן, אם לא יעזבו מרצונם, מותר להרוג אותם ללא הבחנה".  

הבית שהוצת בדומא  (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
הבית שהוצת בדומא (צילום: מוחמד שינאווי)

 (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
(צילום: מוחמד שינאווי)

בני משפחת דוואבשה שנרצחו בהצתת ביתם בכפר דומא (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
בני משפחת דוואבשה שנרצחו בהצתת ביתם בכפר דומא(צילום: חסן שעלאן)

עוד מתייחסים השופטים לחקירתו הקבילה בשב"כ, שם נשאל על אודות "מלכות יהודה", שלמענה הוא וחבריו פועלים, והוא משיב כי "מטרה נעלה היא הקמת מדינה שתפעל מכוח סמכות תורנית ותנהל את עצמה ברוח התורה", וכן כי "בשלב ייסוד המדינה, הרי שאין מקום כלל ועיקר לגויים להיות בתחומי המדינה, ויש להעמיד להם אלטרנטיבה - צאו מתחומי המדינה או שדמכם בראשכם. או אז, אם לא ייצאו מכאן אותם גויים, מותר יהיה להורגם ללא הבחנה בין נשים, גברים, זקנים וטף. הגוי שיישאר אחת דינו – למות". כן מסביר הנער את ההבחנה בין דם יהודי לבין דמו של מי שאינו יהודי, ומשיב "כי זהו הבסיס למדינה על פי חוקי התורה. מי שירצה לקבל על עצמו את דין ישראל, מתוך הכרת הטוב שיש בישראל, יוזמן לעשות כן באמצעות גיור לשמו".

 

השופטים הסתמכו גם על שיחת טלפון שקיים הנער עם אחיו כשבועיים לאחר האירוע בדומא, שבה אמר: "תשמע, זה גם הפך להם את המדינה, כי הם לא יודעים איך לאכול את זה, באמת הם לא יודעים". בהמשך הביע הנער תקווה כי הדבר יביא לקידום החזון: "נקווה שזה יעשה את ה... את ההפיכה האחרונה אחי, וזהו. אולי לשנות את הכיוון".

 

עוד הוסבר כי הנאשם נוטל חלק פעיל בסרטון ההסברה המבטא את משנת הארגון. הוא נצפה ונשמע אומר: "קוראים לי... לפני כשבועיים נעצרנו, אני ועוד שישה מחבריי, בחשד להצתת מבנים של ערבים בכפרים ערביים. לא שיתפתי פעולה בחקירה. אני לא משתף פעולה עם אנשים שנלחמים בעם היהודי בארץ ישראל, וגם אני לא משתף פעולה עם אנשים שהם שליחיו של השלטון הזר בארצנו. אנחנו עבדים רק של הקב"ה, אף אחד לא יפחיד אותנו, לא השב"כ ולא שום ממסד אחר. אנחנו נמשיך לפעול להקמת מדינה יהודית ולבניין בית המקדש".

 

כעת, לאחר שנקבע כי היה חבר בארגון טרור, לצד הודאותיו במאי השנה בהסדר טיעון במעורבות בתכנון הפיגוע בדומא, והודאה בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע ממניע גזעני, הצתה, השחתת פני מקרקעין ממניע גזעני, חבלה במזיד ועבירות של היזק בזדון ממניע גזעני, תבקש הפרקליטות לגזור עליו 5.5 שנות מאסר. עם זאת, השופטים ציינו היום כי נסיבות חקירותיו החריגות וגילו הצעיר, והעובדה שהוא היחיד שעומד לדין בגין עבירה זו, יילקחו בחשבון בהמשך ההליך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
בפרקליטות התעקשו. הנער מפרשת דומא בביהמ"ש
צילום: יריב כץ
מומלצים