שתף קטע נבחר

מושל ניו יורק: מתקפת הדקירות בבית הרב – טרור

אנדרו קואומו הגיע לבית הרב בעיירה מונסי שבו נדקרו 5 מתפללים במסיבת חנוכה: "המתקפה היא עדות לסרטן בגוף הפוליטיקה האמריקנית". לפי רשת CNN, החשוד הוא תומאס גרפטון, בן 37. "ניסה להיכנס לגם בית כנסת סמוך". תיעוד: חפצים מפוזרים וכתמי דם בבית אחרי המתקפה

 

 

מושל ניו יורק אנדרו קואומו אמר אחר הצהריים (יום א') כי מתקפת הדקירות בביתו של הרב חיים לייביש רוטנברג בעיירה מונסי היא "אירוע טרור" ועדות ל"סרטן בגוף הפוליטיקה האמריקנית". בתמונות מתוך בית הרב שצולמו לאחר התקיפה נראים כיסאות זרוקים, חפצים מפוזרים על הרצפה וכתמי דם. חמישה מתפללים נפצעו במתקפה במסיבת החנוכה בביתו של הרב. שניים מהפצועים במצב קשה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

קואומו אמר לכתבים מחוץ לבית הרב כי המניע לתקיפה היה "חוסר הסובלנות ובורות, שבירת החוק על בסיס דת ואמונות". לדבריו, "מדובר באמריקנים הפועלים בטרור נגד אמריקנים אחרים. האנשים האלה הם טרוריסטים, והם צריכים להיענש בהתאם". 

תיעוד מזירת הדקירות במונסי ()

מושל ניו יורק אנדרו קואומו  פיגוע  דקירות  מונסי  הרב חיים לייביש רוטנברג (צילום: AFP)
"סרטן בגוף הפוליטיקה האמריקנית". מושל ניו יורק מחוץ לבית הרב במונסי(צילום: AFP)

מושל ניו יורק אנדרו קואומו  פיגוע  דקירות  מונסי  הרב חיים לייביש רוטנברג (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הרשויות לא מסרו מה היה המניע לתקיפה, אך קואומו אמר כי אין לו ספק שהמניע היה שנאה. "זו תקופה בלתי סובלנית בארצנו", הוא אמר. "אנו רואים כעס, אנו רואים שנאה מתפוצצת".

 

האירוע בעיירה הקטנה שבה מתגוררת קהילה גדולה של חרדים התרחש סמוך לשעה 22:00 (שעון מקומי). הדוקר הצליח להיכנס לביתו של הרב בזמן סעודת מלווה מלכה, ודקר את אחד מחסידיו לפחות שש פעמים. העדים לדקירות תיארו את התקרית כטבח.

 

גורם במשטרה אמר לרשת CNN כי החשוד הוא תומאס גרפטון, בן 37, מגרינווד לייק, ניו יורק. לפי דיווחים, גרפטון דקר את החוגגים עד שאחד מהם השליך עליו מתלה מעילים, שולחן וכיסא. לאחר מכן הוא רדף אחריו אל מחוץ לבית.

 

לאחר מכן ניסה גרפטון להיכנס לבית הכנסת הסמוך, אך אנשים שהסתתרו בו נעלו את הכניסה. משלא הצליח להיכנס, נמלט החשוד במכונית. המשטרה עצרה אותו כשעתיים לאחר התקיפה בהארלם, כ-48 ק"מ מהבית. המשטרה מסרה שלדוקר אין עבר פלילי וכי הוא חשוד בחמישה ניסיונות רצח ובפריצה.

תיעוד מזירת הדקירות במונסי ()
תיעוד מזירת הדקירות במונסי

תיעוד מזירת הדקירות במונסי ()
 

מעצר חשוד דירות חנוכה מונסי ניו יורק (צילום: CBS)
מעצר החשוד(צילום: CBS)

מעצר חשוד דירות חנוכה מונסי ניו יורק (צילום: CBS)
(צילום: CBS)
 

עדי ראייה סיפרו שהתוקף פרץ לבית עם חרב גדולה. הוא כיסה את פניו בצעיף ולבש כפפות. לדבריהם "הוא שלף את החרב ואמר 'אף אחד לא הולך לשום מקום'", לפני שהחל לדקור את המתפללים.

 

"התוקף היה בחור גדול ומפחיד מאוד", תיארו עדי ראייה את החשוד שפרץ למקום עם מצ'טה. "ניסו לדחוף ולעצור אותו אבל לא הצליחו, הוא היה חזק מאוד והיה לו מבט של רצח בעיניים".

 

לפי העדויות, בביתו של הרב נכחו באותם הרגעים כ-50 מתפללים. "הם התחילו להשליך לעברו מכל הבא ליד, כיסאות, שולחנות וחפצים נוספים, בשלב מסוים הוא נמלט מהמקום". לדבריהם, הרב רוטנברג חזר לחדרו לאחר האירוע, המשיך בסעודה ו"חיזק את המתפללים".

אירוע דקירה בבית כנסת ליד ניו יורק (מתוך הטוויטר של Steve Lieberman)
(מתוך הטוויטר של Steve Lieberman)

אירוע דקירה בבית כנסת ליד ניו יורק (צילום: AP)
(צילום: AP)

מעצר הדוקר ממונסי בהארלם  ()

מעצר הדוקר ממונסי בהארלם  ()

דב הייקינד סיפר בשיחה עם ynet: "זו שכונה נהדרת, בטוחה מאוד. פתאום הכול השתנה, אנשים מודאגים, מפחדים על הילדים שלהם". לדבריו, אנשים סיפרו לו כי "התוקף היה משוגע, חסר שליטה. הוא חיפש לדקור את כל מי שהיה לידו. אחד מהם הוא בנו של הרב".

 

רק בחודש שעבר נדקר תושב מונסי בדרכו לבית הכנסת - אך כלי התקשורת בארה"ב לא דיווחו מה עלה בגורלו של הדוקר. לפני שבועיים וחצי אירע גם הירי ההמוני במרכול הכשר בניו ג'רזי, שבו נרצחו ארבעה בני אדם על רקע אנטישמי.

 

כתובות אנטישמיות בלונדון

בית כנסת וחנויות רבות בלונדון הושחתו עם כתובות נאצה אנטישמיות במהלך חג החנוכה.

 

מגן דוד והמספרים "9 11" רוססו על כמה מבנים, כולל בית הכנסת סאות' המפסטד. הגרפיטי מתייחס לתיאוריית קונספירציה אנטישמית ולפיה יהודים הם שאחראים למתקפת הטרור 11 בספטמבר.

לונדון בית כנסת חנויות יהודים אנטישמיות ()
הכתובות רוססו על בית כנסת וחנויות

לונדון בית כנסת חנויות יהודים אנטישמיות (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

לונדון בית כנסת חנויות יהודים אנטישמיות (צילום: AP)
(צילום: AP)

משטרת לונדון מסרה כי דווח לה על המקרה אתמול והיא חוקרת את פשע השנאה. טרם נעצרו חשודים.

 

ועד שליחי הקהילות, הגוף המייצג הגדול ביותר של יהדות בריטניה, צייץ בטוויטר: "זוהי תזכורת לכך שאנטישמיות עדיין איתנו. אנו מקווים כי ננקטת פעולה למציאת העבריינים ולהענשתם. בואו ונפעל לנצח את האנטישמיות בשנת 2020".

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים