שתף קטע נבחר

בשל החשש מקורונה: יבוטל התרגיל הצבאי עם ארה"ב

תרגיל ההגנה האווירית "ג'וניפר קוברה" בוטל בעקבות הנחיות משרד הבריאות בנוגע לנגיף הקורונה. ההנחיות המורחבות שהחליטו על בידוד גם לשבים מגרמניה, לא איפשרו את השתתפותם של חיילים אמריקנים המוצבים במדינה מלקחת בו חלק. צה"ל: "מצפים לאימונים משותפים בעתיד"

תרגיל ההגנה האווירית "ג'וניפר קוברה", המשותף לצה"ל והפיקוד האירופי של צבא ארצות הברית (EUCOM), שהחל שלשום (יום ג'), בוטל בהחלטת הרמטכ"ל אביב כוכבי בשל החשש מנגיף הקורונה וכצעד למניעת התפשטותו בארץ.

"מצפים לאימונים משותפים בעתיד". תרגיל ה"ג'וניפר קוברה" ב-2018 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"מצפים לאימונים משותפים בעתיד". תרגיל ה"ג'וניפר קוברה" ב-2018(צילום: AFP)
 

התרגיל היה צפוי להימשך עד ל-13 במרץ ולכלול יותר מ-600 מחיילי הפיקוד האמריקני מגרמניה ומארצות הברית.  מדובר צה"ל נמסר: "לאור הנחיות משרד הבריאות והערכת מצב נוכח התפשטות וירוס הקורונה, ותוך תיאום הדוק עם EUCOM, החליטו בשיחה משותפת הרמטכ"ל ומפקד EUCOM על הפסקת התרגיל. צה"ל מוקיר ומעריך את שיתוף הפעולה ההדוק עם צבא ארה"ב ומצפה לאימונים משותפים בעתיד".

 

 

 

בצה"ל בכלל ובחיל האוויר בפרט התחמקו בשבועיים האחרונים מלתת תשובות לאנשי המילואים שיועדו להשתתף בתרגיל והביעו את חששם, והסתירו שוב ושוב את ההשפעה של משבר הקורונה על קיום התרגיל, כפי שפורסם לראשונה ב-ynet.

 

בדומה לשקרים ולטיוח בפרשת הצפת מטוסי הקרב בבסיס חצור, גם הפעם העדיפו בצה"ל להסתיר ולמרוח את הטיפול בבעיה, לצד התעקשות לקיים את התרגיל חרף הביקורות בתוך החיל שהשמיעו חיילים וקצינים אשר זכו לזלזול.

 

ההוראה של משרד הבריאות לגבי מדינות ה"קורונה" החדשות הפכה את קיום התרגיל, המדמה הגנה אמריקנית-ישראלית מפני מתקפת טילים, לבעייתי ביותר עבור הצבא והגורמים המארגנים. החיילים האמריקנים שיועדו להשתתף בו, ושחלקם כבר הגיעו ארצה מגרמניה, היו אמורים להחליף את חבריהם מאיטליה, שפעילותם לא התאפשרה בשל התפרצות הנגיף ושיעור התחלואה הגבוה בארץ המגף. כעת, משהוטלה הנחיה על בידוד גם לאזרחים השבים מגרמניה, לא ניתן היה להמשיך כמתוכנן.

 

 


פורסם לראשונה 04/03/2020 23:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
תרגיל "ג'וניפר קוברה"
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים