שתף קטע נבחר

הקורונה גורמת לסיר לחץ ביתי. זה ייגמר ברצח

כמו בתקופות של חגים או סופי שבוע ארוכים, גם כעת הופכים גברים אלימים ואובססיביים שאינם שולטים בסוגרי אגרופיהם למסוכנים עוד יותר

 

זירת האירוע בראשון לציון (צילום: נדב אבס )
זירת הרצח בראשון לציון(צילום: נדב אבס )

במוצאי שבת בוצע רצח נוסף של אישה בידי בן-זוגה, שניסה להתאבד ופונה לבית החולים במצב קשה. בשל המלחמה בקורונה וצו השעה נדחק הרצח הנוראי הזה מהתודעה ונבלע בשלל הדיווחים בתקשורת. אבל את מי שמצויים בסבך האלימות בתוך המשפחה התזמון לא רק שאינו מפתיע, הוא לגמרי צפוי. אפשר אפילו לומר שבנסיבות אלה השאלה לא הייתה מתי יתרחש הרצח אלא היכן הוא יתבצע ומי יהיו קורבנותיו.

 

 

כמו בתקופות של חגים או סופי שבוע ארוכים, שבהם נמצאים בסיר לחץ ביתי ומשפחתי, כך גם בעת הזו של בידוד כפוי ושהות משותפת וצפופה בבית נוהגים גברים אלימים ואובססיביים שאינם שולטים בסוגרי אגרופיהם להפוך להיות מסוכנים עוד יותר, לאבד בשנייה את הצפון, אבל למצוא מהר מאוד את ההדק של האקדח ולסחוט אותו עד חורמה.

 

והנה, פחות מיממה לתוך ספירת העוצר כבר התבשרנו על תושב ראשל"צ שעף לו הפיוז, שלא עמד בדחיסות הקיומית ופוצץ מטווח קרוב את ראשה של רעייתו.

 

וכיוון שהמציל נפש אחת בישראל כאילו הציל עולם ומלואו, נשאלת השאלה מדוע בימים כתיקנם אין מתאפשר לראש הממשלה ולשריו להפנות ולו שביב מהרצינות הגמורה והחשובה שבה עוסקים כולם במלחמה האקוטית בקורונה גם למאבק המתמשך ברצח נשים בישראל?

 

כך, למשל, התבשרנו שכחלק מהמלחמה בהתפשטות וירוס הקורונה צפוי להתקיים חיבור בין מאגר הביטוח הלאומי לרשויות האוכלוסין וההגירה, תוך איכון הסלולרי ומעקב אחרי רכישותינו באשראי, כדי לעקוב אחר מפירי בידוד ולאלצם להיכנס מאחורי נטפליקס ובריח, ובכך להקטין את אחוזי ההדבקה של אזרחי ישראל בווירוס המסכן חיים.

 

ובכן, אם במלחמה נגד הקורונה (שאיני מקילה בה ראש) מתברר שכמעט הכול אפשרי ומהיר לביצוע, כולל נקיטת שיטות פעולה רדיקליות והפרה של צנעת הפרט, מדוע בימים של שגרה אי אפשר לכונן את מה שכל כך מתבקש במטרה להציל חייהן של נשים הנמצאות במעגל האלימות ולייצר סנכרון של דיווח בין הרשויות השונות?

 

הרי ברור לכל שאם אפשר במחי הודעה אחת לחבר בין מאגרי הביטוח הלאומי למאגרי רשות האוכלוסין והבזבוזים החודשיים שלי באשראי, ניתן לעשות את המאמץ ולחבר בימים שאינם קורונה בין הרווחה, המשטרה ובתי המשפט, ואף להוציא לפועל את מיזם האזיק האלקטרוני שנועד לנטר את צעדיהם של גברים המועדים לאלימות במשפחה, כדי למנוע את הרצח הבא.

 

הרי הסנכרון החשוב הזה הוא אחד הסעיפים המשמעותיים המופיעים באותה תוכנית למניעת אלימות במשפחה שממתינה כבר שלוש שנים ליישום, והוא קריטי במלחמת החורמה שמתנהלת נגד וירוס הטסטוסטרון הקטלני, הגורם למצבים חוזרים ונשנים של חיסול נשים בידי בני-זוגן.

 

בתקווה גדולה שימי הקורונה המאיימים יחלפו בלי להותיר קורבנות בנפש, ובאמונה שלמה שכולנו נתמודד בהצלחה עם האתגר הכלכלי והמורלי הניצב לפתחנו, הרי שכאשר נסיים לסבן היטב את כפות הידיים ולהביא כיף במרפק, יהיה עלינו להפשיל שרוולים ולהתעקש להתמודד עם המגפה שנכון לעכשיו גבתה הרבה יותר קורבנות מאשר הקורונה. יהיה עלינו לעשות הכול כדי למנוע את הרצח הבא.

 

  • ענת לב-אדלר היא סופרת ועיתונאית

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גל חרמוני
ענת לב-אדלר
צילום: גל חרמוני
מומלצים