שתף קטע נבחר

אחרי עיכוב של שנה וחצי: אושר מינוי השגרירה במצרים

אחרי סאגה שנמשכה שנה וחצי, הממשלה אישרה בישיבתה את מינויה של אמירה אורון לשגרירת ישראל במצרים. בנוסף, אושר מינויה של בת עדן קייט לשגרירה בטורקמניסטן. שר החוץ אשכנזי: "משוכנע שיקדמו את היחסים"

הממשלה אישרה הבוקר (יום א') בישיבתה את מינויה של אמירה אורון לשגרירת ישראל במצרים, שנה וחצי מאז שמונתה על-ידי ועדת המינויים של משרד החוץ. בנוסף, אישרה הממשלה גם את מינויה של בת עדן קייט לשגרירת ישראל בטורקמניסטן.

אמירה אורון ()
אמירה אורון

שר החוץ גבי אשכנזי אמר כי "מדובר בדיפלומטיות מנוסות, מקצועיות ומוערכות, ואני משוכנע כי יקדמו את היחסים הבילטראלים בין מדינת ישראל למדינות בהן ישרתו להישגים משמעותיים. אני רוצה לאחל לאמירה אורון ובת עדן קייט בהצלחה במשימה הלאומית שלפניהן".

 

אורון, דיפלומטית מקצועית, מונתה לתפקיד על-ידי ועדת המינויים של משרד החוץ כבר בנובמבר 2018 אך נתניהו לא הביא מאז את המינוי שלה לאישור הממשלה. ראש הממשלה אף בחן אפשרות למנות במקומה לתפקיד את השר לשעבר איוב קרא אך חזר בו.

 

אורון נשארה מושפלת ותלויה באוויר. בינתיים לישראל לא היה שגריר בקהיר והתפקיד אויש על ידי ממלא מקום. עם כניסתו לתפקיד החליט שר החוץ גבי אשכנזי לחדש את המינוי ושכנע את נתניהו להסכים להביא את המינוי לאישור ועדת השרים למינויים בשירות החוץ ביום חמישי, ומיד לאחר מכן לאישור הממשלה היום.

תהיה האישה הראשונה בתפקיד במצרים. אורון עם ארדואן (צילום: לשכת נשיא טורקיה ) (צילום: לשכת נשיא טורקיה )
תהיה האישה הראשונה בתפקיד במצרים. אורון עם ארדואן(צילום: לשכת נשיא טורקיה )

גורם בכיר במשרד החוץ אמר שהמינוי של אורון התאפשר אחרי שירדו מהאפשרות של מינוי פוליטי, ובדחיפת אשכנזי לכך. לפי הערכות, הדבר קשור גם לעובדה שסמנכ"ל מזרח תיכון חיים רגב מלווה את אשכנזי מרגע שנכנס למשרד החוץ, ומוזכר כמועמד לתפקיד ראש המטה המדיני של שר החוץ.

 

אורון תהיה האישה הראשונה שתכהן כשגרירת ישראל בקהיר מאז שנחתם הסכם השלום עם מצרים. היא תהיה גם האישה השנייה שתכהן כשגרירה ישראלית במדינה ערבית אחרי עינת קליין שהייתה השגרירה בירדן. אורון היא מזרחנית בהשכלתה ודוברת ערבית. היא החלה לעבוד במשרד החוץ ב-1991 ומילאה כמה תפקידים, לרבות בסגל שגרירות ישראל במצרים כסגנית דובר המשרד, מנהלת המחלקה לתקשורת בעולם הערבי ומנהלת מחלקת מצרים.

 

אחרי פרשת המשט לעזה הורידה טורקיה את דרג היחסים בינה לבין ישראל מרמת שגריר לרמת ממונה על השגרירות. בשלהי 2014 אושר מינויה של אורון לתפקיד זה והיא החלה למלאו בינואר 2015. היא הייתה האישה הראשונה שמונתה לממונה על השגרירות בטורקיה ומילאה את התפקיד במשך שנתיים עד למינוי שגריר בדצמבר 2016.

בת עדן קייט ()
בת עדן קייט

בת עדן קייט, שמונתה על-ידי הממשלה לשגרירה בטורקמניסטן, שימשה בתפקידיה בשירות החוץ של ישראל יועצת מדינית בשגרירות ישראל בפולין, סגן ראש המשלחת לארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה וכן שימשה ציר באגף אירו-אסיה.

 

השגרירות בטורקמניסטן, מדינה אסייתית הגובלת באיראן מדרום, בקזחסטן ובאוזבקיסטן מצפון ובאפגניסטן מדרום מזרח, נותרה נטושה מאז פרוץ משבר הקורונה. בשגרירות ישב ממלא-מקום זמני שחזר לארץ לפני פסח, ומאז השגרירות מיותמת.

 

קייט צפויה לאייש את השגרירות בבירה אשגבאט מיד עם אישור מינויה על-ידי הרשויות בטורקמניסטן. מדובר בהליך שלוקח לרוב בין כמה שבועות לכמה חודשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים