שתף קטע נבחר

בסכין ובאלות: אריתריאים תועדו כשרצחו תומך משטר בדרום ת"א

לידי ynet הגיע תיעוד קשה לצפייה שבו נראים שלושה מתנגדי משטר אריתריאים מכים עד מוות אזרח אריתריאי הנמנה עם תומכי המשטר. אחר כך תקפו איש דת עד זוב דם. הם הואשמו ברצח בנסיבות מחמירות. נאשם נוסף הורשע בפרשת תקיפת איש הדת

 

 

 

ב-3 בדצמבר אשתקד, באישון לילה, הגיעו שלושה אזרחי אריתריאה המתנגדים למשטר במדינתם ושוהים בישראל, לרחוב התקווה בתל אביב כשהם מצוידים בסכין ואלות ברזל. היעד: קירוס בריגבר - גם הוא אזרח אריתריאה. האחרון קיפח את חייו לאחר שהשלושה הלמו בו עד זוב דם - רק כי נמנה עם תומכי המשטר בארצו. לידי ynet הגיע תיעוד של האירוע האלים. אזהרה: הסרטון (בפתח הכתבה) קשה לצפייה.

רצח בשוק התקווה בתל אביב ()
רצח מתועד בשוק התקווה בתל אביב
 

בזמן שמשפטם של השלושה עדיין מתנהל, היום (ב') נגזר דינו במסגרת הסדר טיעון של נאשם רביעי - לול סאגט גרבסלסי (29) - בגין מעורבות בניסיון רצח של איש דת. הוא ירצה עונש מאסר בפועל בן 19 חודשים.

 

על פי כתב האישום, המבאי אוגבאי (32), טקלאב אספה (30) ומרהאוי גרמסקל (32) הגיעו סמוך ל-00:55 לרחוב התקווה שבדרום העיר כשעליהם כלי התקיפה. סמוך לאחד הדוכנים בשוק הבחינו בקורבן שהתקרב לעברם תוך שהוא רוכב על אופניים חשמליים. המבאי ומרהאוי חסמו את נתיב נסיעתו, מרהאוי הפילו מהאופניים והשלושה החלו לדבר עם בריגבר.

 

הנאשמים (צילום: שאול גולן)
שלושה מהנאשמים בבית המשפט(צילום: שאול גולן)

דקה לאחר מכן, כפי שמתואר באישום, דקר המבאי את בריגבר בעוצמה במרכז גופו. חבריו שלפו את אלות הברזל והלמו במנוח בחוזקה בכל חלקי גופו - לרבות בראשו. המבאי משך בכוח את המנוח והפילו לרצפה ושניים הלמו בו במוטות. מיד לאחר מכן נמלטו השלושה מהמקום. לאחר הימלטותם, בריגבר התרומם על רגליו וצעד לרחוב התקווה, שם קרס על הרצפה, שותת דם. כוחות הצלה שהוזעקו למקום הבהילו אותו לבית החולים. יומיים לאחר מכן נקבע מותו.

 

השלושה נעצרו, נחקרו והוגש נגדם כתב אישום בגין רצח בנסיבות מחמירות וקשירת קשר לרצח. על-פי האישום, שהוגש על-ידי עו"ד כנרת כהאן מור מהפרקליטות, הנאשמים הכירו על רקע היותם מתנגדים לשלטון באריתריאה, וקשרו קשר כדי לרצוח אריתריאי שנמנה עם תומכי השלטון. באישום מתואר בנוסף נסיון רצח של איש דת נוסף מאריתריאה באותו לילה.

 

באישום נכתב עוד כי כשעתיים וחצי לאחר מכן קשרו הנאשמים קשר לגרום לאיש דת המזוהה עם תומכי השלטון באריתריאה חבלה בכוונה מחמירה: ב-03:24 הגיעו שלושה מהנאשמים לרחוב לבנדה שבעיר והבחינו באיש הדת. הנאשם המבאי רדף אחריו והקורבן נמלט מפניו לסמטה ללא מוצא שבסופה כנסייה והחל להתפלל מול הדלת הנעולה. השלושה תקפו אותו באכזריות כשגבו מופנה אליהם. המתלונן קרס חבול ושותת דם. הוא הובהל לבית חולים.

 

כאמור, היום הוצג בבית המשפט המחוזי בתל אביב הסדר הטיעון עם הנאשם גרבסלסי והוא מייחס לו מעורבות שולית בניסיון הרצח של איש הדת האריתריאי. גרבסלסי הורשע בסיוע לחבלה בכוונה מחמירה וקשירת קשר לפשע בלבד. פרקליטו, עו"ד ניר דוד, מסר: "כפי שטענתי מתחילת הדרך - בית המשפט קבע היום כי חלקו של מרשי בתקיפה היה מינורי והוא לא ידע על קיומה של הסכין. מרשי מאחל למתלונן בריאות טובה ואריכות ימים". 

ניר דוד ()
עו"ד ניר דוד

את איש הדת שהותקף מייצג עו"ד משה זכות - שמסר: "התנגדתי להסדר. מדובר באלימות אכזרית, קשה ומעוררת פלצות. הקורבן מצולק בפניו ונפסק לו פיצוי של 3,000 שקלים. זה פיצוי נמוך לעומת מה שעבר".

 

אייל אוחיון, המייצג את אחד הנאשמים ברצח, אמר: "צר לי שסרטון זה, שמהווה ראייה כה מרכזית בתיק, התגלגל לידי התקשורת. יש בכך אך לפגוע בהגנת הנאשמים. מרשי אינו כופר בכך שהיה בזירת האירוע, אך אין בכך לקשור אותו למעורבות פעילה בו". עו"ד ימימה אברמוביץ', המייצגת נאשם נוסף ברצח, אמרה: "ההליך עדיין בתחילתו. ננהל אותו בבית המשפט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים