שתף קטע נבחר

דרמה בבית המשפט לקראת גזר דין בפרשת דומא: "בעלך שרף משפחה"

הפרקליטות מבקשת לגזור שלושה מאסרי עולם מצטברים ועוד 40 שנות מאסר על בן אוליאל (25), שהורשע ברצח שלושת בני משפחת דוואבשה: "רצח חריג בחומרתו". אח המנוח: "חיים בפחד". תומכיו של בן אוליאל קראו לעבר סב המשפחה: "אתם משפחה של רוצחים"

  

 

בבית המשפט המחוזי בלוד נערך בצהריים (ג') שלב הטיעונים לעונש בתיק הטרור היהודי, שבו הורשע לאחרונה עמירם בן אוליאל (25) ברצח שלושת בני משפחת דוואבשה לאחר שהשליך בקבוק תבערה בוער לביתם בכפר הפלסטיני דומא ביולי 2015. חמישה חברי כנסת מהרשימה המשותפת הגיעו לדיון, בהם אחמד טיבי שצעק לעבר אשתו של בן אוליאל: "בעלך שרף משפחה, הוא צריך להירקב בכלא", מנגד קראו תומכיו של בן אוליאל לעבר סב המשפחה: "אתם משפחה של רוצחים, תתבייש לך".

הכרעת דין לבן אוליאל מפרשת דומא (צילום: מוטי קמחי)
עמירם בן אוליאל בדיון קודם(צילום: מוטי קמחי)

לצד ההרשעה בשלוש עבירות רצח, בן אוליאל המתגורר במאחז סמוך לשילה הורשע גם בשתי עבירות של ניסיון רצח, בשתי עבירות הצתה ובקשירת קשר לפשע ממניע גזעני. הוא זוכה מאשמת חברות בארגון טרור. גזר דינו יינתן בהמשך.

 

נציגת הפרקליטות, עו"ד יעל עצמון, אמרה בדיון: "הנאשם ביצע את מעשיו ממניע של נקמה. הוא לא הכיר את סאעד ריהאם או את עלי, ההחלטה להמיתם הייתה קשורה רק בהיותם ערבים שגרים בדומא. בגין שלוש עבירות הרצח יוטלו על הנאשם עונשי מאסר עולם בהתאם לחוק. אנחנו נבקש מבית המשפט לצבור את עונשי מאסר העולם, את העבירות הנוספות שבהם הוא הורשע, ופיצויים לנפגעי העבירה. נבקש לקבוע שהוא שביצע רצח חריג בחומרתו".

 

בפרקליטות מבקשים לגזור על בן אוליאל שלושה מאסרי עולם מצטברים, בנוסף ל-40 שנות מאסר בגין העבירות הנוספות.

ההורים ריהאם וסעד, והתינוק עלי (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
ההורים ריהאם וסעד, והתינוק עלי(צילום: חסן שעלאן)
חוסיין דוואבשה בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי)
הסב חוסיין דוואבשה(צילום: מוטי קמחי)

סנגורו של בן אוליאל, עו"ד אשר אוחיון, אמר בדיון: "אנחנו נעמיד את טענותינו בבית המשפט העליון. לגבי האירוע עצמו, התוצאה כואבת מאוד. אין יהודי שלא מזדעזע מזה. לא חילקו סוכריות, אף אחד לא שמח".

 

אוחיון הוסיף: "זה מעשה אחד ויש לזה משמעות. יכולה להיות משמעות ל-3 קורבנות גם אם העונש הוא אחד. אנחנו לא צריכים לעשות בלבול ולהניע את המשפט מתוך פזילה של גורמים מינהליים ולכן אבקש להורות על עונש אחד".

 

חוסיין דוואבשה, הסב, העיד בבית המשפט: "הילדה שלי בנתה בית שנשרף. היא נשרפה כמעט כולה, איזה אב יכול לשאת את זה? ישבתי עם אחמד, הילד, חצי שנה בבית החולים. בכל יום הוא ביקש לראות את ההורים שלו. שנה של עינוי". הסב ביקש להודות לרופאים שטיפלו בבני המשפחה: "חלקם היו יהודים, הם עשו כל מה שהם יכלו".

 

נאסר, אח של סעאד המנוח, דיבר גם הוא: "אש השנאה הפכה לאש אמיתית. אנחנו חיים בפחד, כלואים בבתים כמו כלבים. אנחנו סוגרים את החלונות עם הברזלים, כמו בכלא, הולכים ביחד לשירותים. אנחנו סובלים סבל גדול, איבדנו שלוש נפשות. המשפחה נשרפה שלוש פעמים. אני מדבר בשמי, בשם כל המשפחה והעם הפלסטיני: אנחנו מתנגדים שזה יקרה לכל אדם בעולם, אנחנו אנשים שמפיצים אהבה ומתנגדים לטרור".

זירת הפיגוע ב-2015 (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
זירת הפיגוע ב-2015(צילום: חסן שעלאן)
 

א' החשוד בפרשת דומא  (צילום: יריב כץ)
הקטין. הודה בעסקת טיעון בקשירת קשר(צילום: יריב כץ)

כזכור, בינואר 2016 פרקליטות מחוז מרכז הגישה כתב אישום נגדו ונגד קטין שהיה אז בן 17 מהשומרון, ששמו אסור לפרסום, בגין מעורבותם ברצח שלושת בני המשפחה - התינוק עלי, והוריו ריהאם וסעד.

 

הקטין בפרשה כבר הגיע להסדר טיעון, הודה שהיה מעורב בקשירת קשר לביצוע הפיגוע בדומא (שאותו הוא לא ביצע בפועל) ונקבע כי היה חבר בארגון טרור. המדינה תבקש לגזור עליו עונש של חמש וחצי שנות מאסר בפועל, בעוד שסנגוריו יטענו לעונש קל יותר.

 

לפי כתב האישום המקורי, המעורבים גרו במאחזים סמוכים לדומא. אחרי רצח מלאכי רוזנפלד ז"ל בפיגוע, הם החליטו שהם מעוניינים לפגוע בערבים כנקמה. בכתב האישום נטען שהשניים נפגשו במאחז, דיברו על הוצאה לפועל של פיגוע, ולאחר מכן תצפתו על כפרים סמוכים ושוחחו על מטרות אפשריות, כולל הצתת בתים.

עו
עורכי הדין אשר אוחיון ואיציק בם(צילום: יאיר שגיא)
 

על פי הפרקליטות, הם סיכמו לבצע פיגוע בדומא ובכפר נוסף ולגרום למות ערבים. בן אוליאל, נטען, הכין שני בקבוקי תבערה. ב-31 ביולי קבעו השניים להיפגש במערה. בן אוליאל הגיע ולא מצא את הנער, לכן החליט לבצע את הפיגוע לבדו. הוא הגיע לכפר דומא ובתחילה השליך בקבוק תבערה לבית אחד. אז פנה לבית משפחת דוואבשה, הדליק את בקבוק התבערה והשליכו לעבר החלון המסורג בחדר השינה. הבקבוק התנפץ על הסורגים, אש החלה לבעור - ובן אוליאל נמלט.

 

האש אחזה בכל ארבעת בני המשפחה שישנו שם. ההורים ברחו מן הבית, הילד אחמד הצליח להגיע לפתחו וניצל, ואילו התינוק עלי נותר במיטתו בבית הבוער. שכנים שהגיעו למקום פינו את ההורים ואת הילד אחמד לטיפול רפואי במצב קשה. התינוק עלי לא שרד. האב מת מפצעיו שמונה ימים לאחר מכן, והאם נפטרה לאחר כחודש.

 

האישום הוגש באמצעות עו"ד רחל אבישר אבלס, פרקליטת מחוז מרכז, ויעל עצמון. בתיק גם מייצגת את הפרקליטות עו"ד דנה אלון. את הנאשם מייצגים עורכי הדין אשר אוחיון ויצחק בם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומר אפלבאום
עמירם בן אוליאל
צילום: תומר אפלבאום
מומלצים