שתף קטע נבחר

מחקר מגלה: מאיזה גיל אפשר להשאיר ילד לבד בבית?

סקר שנערך בקרב עובדות סוציאליות בארה"ב מגלה מאיזה גיל לדעתן השארת ילד לבדו נחשב להזנחה, ומתי אפשר להשאירו לבד בבטחה. ומה אומרים בישראל?

הורים רבים מתחבטים בסוגיה מאיזה גיל ניתן להשאיר את הילדים לבד בבית, ומתי הילד בוגר מספיק כדי להקפיד על כללי הבטיחות והאחריות הנדרשים לשם כך.

 

סקר שנערך בארה"ב ביקש מ-485 חברי האיגוד האמריקני לעובדים סוציאליים, להגיב לתרחישים אחדים שבהם ילדים בגילאים שונים היו בבית לבד במשך ארבע שעות.

 

קיראו עוד

עצמאים בשטח: הגיל שהילדים יכולים לעשות דברים לבד

ילדי מפתח: מאיזה גיל הוא יכול לחזור לבד מביה"ס

  

 

ילד לבד בבית (ילד לבד בבית)
השארת ילד לבד, לא מתחת לגיל 6

 

כמעט כל עובדת סוציאלית אמרה שהשארת ילד מגיל 6 שנים ומעלה לבדו במשך ארבע שעות או יותר, משמעותה הזנחה. יותר מ-80% הסכימו שאם הילד בן 8 ומטה מדובר גם כן בהזנחה, ומעל 50% טענו שאם הילד בן פחות מ-10 שנים, זוהי הזנחה. רק מעטות מהעובדות הסוציאליות תיארו את התרחיש כהזנחה, אם הילד היה בן 12 שנים ומעלה.

 

יותר ממחצית אמרו שיש להוציא אל מחוץ לחוק השארת ילד מתחת לגיל 12 לבד במשך ארבע שעות, וכ-80% טענו שיש להוציא אל מחוץ לחוק השארת ילדים לבדם מתחת לגיל 10. ממצאי הסקר יוצגו השבוע בישיבת האיגוד האמריקני לרפואת ילדים.   

 

40% ממקרי הפציעות של ילדים - קרו בבית

מחבר המחקר, הפרופ' צ'רלס ג'ניסן מאוניברסיטת איווה, אמר כי החשש הוא מהיפגעות הילד כשהוא נותר לבדו בבית, וכי רמת ההזנחה בעינה, בין אם הייתה היפגעות כלשהי כשהילד נותר לבדו, ובין אם לאו. מחקרים כבר הראו כי השארת ילדים לבדם גורמת למעל 40% ממקרי פציעות ילדים בארה"ב.

 

ומה אומר החוק בישראל? על פי חוק העונשין, "המשאיר ילד שטרם מלאו לו 6 שנים בלא השגחה ראויה, ובכך מסכן את חיי הילד או פוגע או עלול לפגוע פגיעה ממשית בשלומו או בבריאותו, דינו מאסר 3 שנים. עשה כן ברשלנות – דינו מאסר שנה. עשה זאת במטרה לנטוש את הילד – דינו מאסר 5 שנים".

 

בשנת 2006, בעקבות מקרים רבים של השארת קטינים ללא השגחה, הוגשה הצעת תיקון לחוק העונשין, על פיה יש להחמיר בחוק הקיים ולהעלות את רף הגיל אשר לא ניתן להשאיר בו קטין ללא השגחה לגיל 7 שנים.

 

בדיון שהתקיים ביולי 2011 בוועדה לזכויות הילד, קרא ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים להעלות את הדרישה בחוק לגבי גיל הילד הנשאר ללא השגחה ראויה מגיל 6 לגיל 9 שנים.

 

על מה חשוב להקפיד כשנשארים לבד?

ההנחיות לילד הנותר לבדו או ילד המשגיח על אחיו, צריכות להיות ברורות מובנות, וכוללות קשר עין תמידי עם האח הקטן, הימנעות מפתיחת הדלת לאדם זר, והשארת מספרי טלפון ברורים של ההורים וקרובי משפחה במקרה של מצוקה.

 

בתוך כך, יש להרחיק מהישג ידם של ילדים חומרים מסוכנים, גישה לאש ותרופות. מומלץ גם להסביר לילד כי בכל מקרה של תאונה או חבלה, במקרה שבני המשפחה אינם זמינים, יש לחייג למד"א בטלפון 101.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים