שתף קטע נבחר

זוג תקוע בארה"ב אחרי הליך פונדקאות

עידו רצון ומיכאל דולינגר עברו הליך פונדקאות בארה"ב ולא יכולים לחזור לארץ עקב ענייני בירוקרטיה שמתעכבים בגלל הקורונה. "לא די בכך שבהיותי לא שווה זכויות, נאלצתי לטוס עד לקצה העולם כדי להגשים את חלום ההורות, כעת אני מוצא עצמי שוב נאבק", אומר רצון

 

 

"תסתכלו בתמונה. אורי, איתמר, מיכאל ואני. איזו שמחה בלב. התרחבנו. הפכנו משפחה. אז למה יש לי טעם מר? ככה נראית משפחה סוג ב' בישראל. לא די בכך שבהיותי לא שווה זכויות, נאלצתי לטוס עד לקצה העולם כדי להגשים את חלום ההורות, אז כעת, כשאנחנו כאן באיידהו הקסומה והימים הם ימי מגיפה, אני מוצא עצמי שוב נאבק. נלחם על הזכות שלי לשוב ארצה עם המשפחה שלי", כך החל הפוסט שכתב עידו רצון.  

 

"אני ובן הזוג שלי והבן הבכור שלנו נמצאים כאן באיידהו, ארה"ב", אומר רצון בראיון לאולפן ynet."הבן השני שלנו נולד לפני שלושה שבועות והקורונה שיבשה פה את כל העניינים כי אי אפשר להוציא דרכונים ואי אפשר לעשות שום הליך כדי להוציא תעודה לבן שלי, מלבד תעודת לידה ופסק דין אמריקאי שמוכיחים שהילד הוא שלנו. אנחנו רוצים לחזור הביתה אבל לא מאפשרים לנו. כל יום נותנים לנו הנחיות אחרות".

 

קיראו עוד:

איך ייראה היום שאחרי הקורונה?

"מודה לאלוהים שהמסכים ממכרים"

האבא שמתאמן יחד עם שלישיית בנותיו

 

אילו הנחיות קיבלתם?

"למשל אמרו לנו - 'אתם לא יכולים לחזור כי אין לו דרכון אמריקאי וישראלי, אבל אם תשאירו 20 אלף שקלים בנתב"ג ערבון אז תוכלו לחזור לארץ עם תעודת מסע'. אבל אז אמרו לנו - 'רגע, אי אפשר להגיע לקונסוליה להוציא תעודת מסע כי הקונסוליות נגועות בקורונה או סגורות, אז עזבו רגע את תעודת המסע' 

 

"אחר כך הציעו - 'תעשו את הליך בדיקת הרקמות הרגיל שצריך לעשות', שזה אומר להגיע לקונסוליה שוב, לקחת בדיקת רקמות לבן שלי, התינוק שנולד, לשלוח למעבדה בתל השומר ולחכות שתהיה תוצאה. אחרי שתהיה תוצאה - להביא לשופט שיפסוק שזה רשמית הילד שלי, ורק אז יאשרו לנו להיכנס לארץ ולקבל תעודת מסע או דרכון, אבל כל הדברים האלה זה שבועות על שבועות ואנחנו נמצאים פה כבר חודש. אנחנו רוצים לחזור הביתה".

 

  (צילום: ליסה ג'ורדן)
"רוצים לחזור הביתה"(צילום: ליסה ג'ורדן)

רצון מוסיף - המקום פה מלא בקורונה וזה לא הבית שלנו. ברור לי שבארץ המצב לא יותר מזהיר אבל בבית זה הבית שלי, ואני רוצה לחזור הביתה. אני הכי מפרגן בעולם לכל האנשים שמרימים מטוסים בשבילם, אבל גם אנחנו זקוקים לעזרה. אני לא מבריח ילד, אני לא חוטף ילד, יש לי פסק דין ותעודת לידה וכמובן שנגיע לארץ ישר נלך לתל השומר". 

 

מה אומרים לכם במשרד החוץ?

"אנחנו לא מדברים ישירות עם משרד החוץ, אנחנו מדברים עם עורכות הדין שלנו. עורכות הדין מדברות עם הפרקליטות, ובפרקליטות אומרים שזה נמצא בטיפול של הדרגים הגבוהים ביותר בכנסת וזה בטיפול, הם דואגים לזה והם מנסים לעשות הכי טוב שהם יכולים.

 

"המצב הולך ומחמיר. אם זה היה קורה לפני שבוע וחצי שפנינו אז יכולנו לטוס כבר לארץ, עכשיו אל על סגרו את הטיסות אז נצטרך להמיר את הכרטיסים שלנו לחברה אחרת. הם אומרים שהם משתדלים מאוד אבל בפועל הזמן חולף ואנחנו תקועים כאן".

 

תגובת רשות האוכלוסין וההגירה, משרד החוץ והיועץ המשפטי לממשלה: "ככלל, חשוב להבהיר כי כל מקרה נבחן לגופו, בהתאם לנסיבותיו. לגופו של ענין, מדובר בסוגיה מורכבת, בין היתר כיוון שאינה מוסדרת בחקיקה, ומשרדי הממשלה כולם מנסים לסייע ולמצוא פתרונות במסגרת המדיניות, החקיקה הקיימת, ובהתחשב בדין המקומי בו מתבצע הליך הפונדקאות. הדברים אינם זהים בכל מדינה, והעניין בכללותו נבחן על ידי הדרגים הגבוהים בכל המשרדים הרלבנטיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ליסה ג'ורדן
"המצב הולך ומחמיר"
צילום: ליסה ג'ורדן
מומלצים