שתף קטע נבחר

השבעה דרמטית

בשבועות שלפני ההשבעה הרשמית של דונאלד טראמפ לנשיאות ארה"ב הדרמות לא מפסיקות להגיע. במקהלת המורמונים מוחים על ההשתתפות, אבל דווקא הילארי קלינטון אישרה את הגעתה

בקרוב מאוד יושבע טראמפ לנשיאות ארה"ב בטקס המסורתי בקפיטול. גם אותו טקס חגיגי, מרגש ורשמי כל כך מצליח לחולל סערה לא קטנה כשמדובר בנשיא הנבחר של בחירות 2016.

ביבי, לפי הדיווחים יהיה שם, גם הנשיא לשעבר בוש יהיה שם, כנהוג ואפילו ביל והילארי קלינטון יכבדו את מעמדם כזוג נשיאותי לשעבר ויגיעו לטקס. על אף החששות שהביעו לאחרונה, אישרו השניים את השתתפותם.

 

כשאובמה הושבע לראשונה לנשיאות שטיח אנושי נצפה במרכז וושינגטון די סי. בוכים ומריעים היו ההמונים אז כשהם צופים במסכים שהציבו מסביב. הפעם מאמינים המארגנים שיגיעו קרוב למיליון תומכים של טראמפ, אך לצידם, צפויים להגיע מוחים רבים ומפיקי הטקס חוששים מאלימות. "אני לא מצליח לחשוב על השבעה שהציבה אתגר ביטחוני גדול יותר מזו הנוכחית", אמר אחד מבכירי אנשי הביטחון בראיון.

 

הניו יורק טיימס פרסם בימים האחרונים את הידיעה על 23 בקשות שהגיעו לשירות הפארק הלאומי בוושינגטון מארגונים שרוצים להביע את דעתם ומחאתם בעת ההשבעה. בשנים אחרות, הם מדווחים, היו לא יותר מכמה בקשות אחדות. עוד פורסם כי למעלה מ–30 סוכנויות יתחזקו את האבטחה באותו היום בעלות שנאמדת ביותר מ–100 מיליון דולר. אלפים יהיו שם לאבטח גם את הצעדה הגדולה שמתוכננת להתקיים ביום שאחרי, כשרבבות יגיעו באוטובוסים מאורגנים אל הבירה לכבוד הצעדה גדולה. "צעדת הנשים" היא נקראה כשעלתה היוזמה רק יום לאחר הבחירות, אבל נראה שעכשיו מדובר במשהו גדול הרבה יותר.

 

באופן רשמי יחלו חגיגות ההשבעה כבר ב-19 בינואר בטקס קבלת פנים בLincoln Memorial ובהנחת זר בבית הקברות הלאומי ארלינגטון. כמה קבוצות מסביב יערכו טקסים רשמיים משלהן.

בבוקר יום ההשבעה מגיע הנשיא הנבחר, באופן מסורתי, לכנסיה ומשם לטקס ההשבעה, כשהוא מלווה בנשיא היוצא. סגן הנשיא מייק פנס יושבע ראשון ומיד אחריו יושבע טראמפ ויחתום בנאום חגיגי.

 

אחרי ארוחת צהריים בקפיטול עם חברי קונגרס, יצא לדרך גם מצעד ההשבעה. בערב יערכו הנשפים הגדולים. השנה מתוכננים להתקיים שני נשפים גדולים אשר אליהם יגיעו טראמפ ופנס עם נשותיהם. בבוקר שאחרי ב -21 בינואר, בקתדרלה הלאומית בוושינגטון, טקס המוגדר "בין דתי".

 

בשני טקסי ההשבעה האחרונים שהערכו לנשיא אובמה הופיעו ביונסה ואריטה פרנקלין ללא תשלום. במקרה של הנשיא ה-45 של ארה"ב נראה שהאלמנט הבידורי הפך גם הוא לדרמטי. בשבועות האחרונים מדווח שטראמפ מתקשה לגייס אמנים וכוכבים שיופיעו בחגיגות ההשבעה שלו.

 

הקלינטונים. אישרו את הגעתם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הקלינטונים. אישרו את הגעתם(צילום: AFP)

 

תזמורת המצעדים Tornado Marching Band מקולג' המוגדר 'שחור' באלבמה, אישרה את השתתפותה. הם לא יהיו התזמורת היחידה שתצעד בחגיגות ההשבעה. יגיעו, כמו בכל השבעה, תזמורות מקולג'ים נוספים, אך השתתפותם היא שעוררה שאלות. "היינו קצת מזועזעים לשמוע על ההזמנה", אמרה חברה וותיקה בתזמורת. "אני לא רוצה שיווצר הרושם שאנחנו תומכים בו".

חלק מבוגרי התזמורת גם פתחו בעצומה שקוראת לקולג' לבטל את השתתפות התזמורת בחגיגות. היו אלו דווקא כמה מחברי התזמורת שפרסמו עצומה נגדית. "זה לא קשור לתמיכה במועמד כזה או אחר", טענו. "זו החוויה שמצפה לסטודנטים במעמד כזה".

 

על פי הדיווחים, על אף ההצעות הכספיות, רבים מהאמנים המוכרים אליהם פנו, דחו את ההצעות. מיטוט של אחד מהסוכנים המוכרים בהוליווד פורסם כשהוא מצהיר שלא הצליח לאתר אמן שיסכים "גם", טען, "עבור מיליארד דולר".

אחרי דרמות פומביות כל כך, מי שאישרו עד כה את השתתפותם בטקס הם מקהלת המורמונים, הרוקטס מניו יורק והזמרת זוכת America's Got Talent, ג'קי אבנצ'ו.

 

אולי הוא יהיה זה שישר לנשיא הנבחר? קניה ווסט עם טראמפ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אולי הוא יהיה זה שישר לנשיא הנבחר? קניה ווסט עם טראמפ(צילום: AFP)

 

 

זה לא עבר חלק. לאחר שאישרה המקהלה המורמונית את השתתפותה, אחת מחברותיה החליטה להתפטר ולעזוב אחרי שנים רבות את הלהקה בעקבות אותה החלטה. בעמוד הפייסבוק שלה כתבה לפני ימים אחדים, ממש לאחר התפטרותה, שבעצם ההשתתפות בטקס ההשבעה של טראמפ, המקהלה תראה כמי שתומכת ומעודדת "עריץ ופשיסט". עוד כתבה שהיא חשה נבגדת על ידי חברה במקהלה שהחליטו לקחת חלק במופע.

 

אחרי שאישרו הרוקטס את השתתפותן בחגיגות ההשבעה, אמרה אחת הרקדניות שהשתתפות בטקס עלולה לעורר טראומה לחלק מהנשים. בעיקר, הוסיפה, לבנות מיעוטים. הרקדנית התראיינה תחת שם בדוי ל'מארי קלייר' ואמרה שנשים אפרו אמריקאיות מהלהקה לא מעוניינות לקחת חלק במופע ולדעתה עצם ההשתתפות פוגעת בתדמית הלהקה כולה. היא גם תהתה כיצד תראה להקה של 18 בנות לבנות מאחורי נשיא שלטענתה, קם נגד מיעוטים רבים כל כך. בתחילה לא נתנו בלהקה אפשרות בחירה וכלן נתבקשו לקחת חלק במופע. הרקדנית מספרת שההחלטה הובילה למחלוקת קשה בין חברות הלהקה. "רובנו אמרנו מיד לא", סיפרה, "אך רבות חוששות לאבד את הקביעות שלהן בלהקה".

 

דובר הלהקה התקומם על הדברים ואמר שהרקדנית מתיימרת לייצג את הלהקה. בעיקר, אחרי שככל הנראה פורסמה גם הקלטה סודית מתוך דיון שנעשה בין חברי הלהקה. פאטי דה קארלו גראנתם, בוגרת הלהקה ומנהלת את איגוד הבוגרים שלה, פרסמה מכתב ובו כתבה. "כמו מיליוני האנשים המעריצים את הרוקטס, איננו יכולים כבר לחכות לצפות בגאווה בלהקה מציגה את הריקוד הנפלא שלה בטקס ההשבעה. בתור חברי הלהקה בעבר ובהווה, אנחנו מגנים את ההתנגדות. היא הוסיפה ואמרה שזו הזדמנות לאנשים שמחפשים פרסום, להתפרסם.

 

נותר עוד זמן קצר עד טקס ההשבעה, אך נראה שהחדשות סביב אותו טקס, ימשיכו להגיע.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הכנות אחרונות. טראמפ בדרך לטקס ההשבעה
צילום: AFP
מומלצים