שתף קטע נבחר

יוצאים מהארון, בעזרת השם

בעיר ניו יורק יש כ-7000 נערות ונערים הומוסקסואלים חרדים. רובם המכריע חיים בסתר, בפחד גדול וחשיפה למחלות. מרדכי לבוביץ’, גיי אורתודוכסי, הקים ארגון שמנסה לשנות את זה. “אנחנו במצב חירום”, הוא אומר

מרדכי לבוביץ,38, נולד במנהטן למשפחה חרדית. כמה שנים בילדות אפילו בילה בישראל. הוא עבר מישיבה לישיבה, קפץ כיתה והחל את דרכו בישיבה יוניברסיטי כבר בגיל 17. "עד שהגעתי לקולג' חשבתי שהייתי ההומו היחיד בקהילה שלנו", הוא מספר ל’ידיעות אמריקה’. "תמיד הרגשתי שונה. שנים שלא מצאתי את המילים להסביר את זה, כי לא היו עוד כמוני שם, לפחות זה לא משהו שדובר, זה לא היה מושג שקיים”.

 

הוא מתאר איך לאורך השנים, הטלאים של תלאות הנפש שלו החלו להתחבר ומהתמונה שנחשפה בפניו בתוך הקהילה המסוגרת בה הוא חי, החשש שמשהו בו לא בסדר, הלך והאמיר. "כשנשמעה המילה הזו בקרבי, זה נאמר כמעשה של מרד נגד אלוהים. זה היה הדבר הכי נורא שיכול היה לקרות בתוכך, או בתוך משפחה. זו הייתה מילה שכמו וולדמור בהארי פוטר, אסור היה לדבר אותה. לקח לי זמן להבין את הדיכוי בקהילה הזו", הוא מודה. "כי בהתחלה אתה חושב שאתה היחיד בקהילה. שאלתי את עצמי 'מה לא בסדר איתי', זה היה מאוד מוזר".

 

את התשובות לקרע הפנימי שלו הוא חיפש בספרים. "תמיד הייתי תלמיד הכי טוב בישיבה, חיפשתי תשובות וכשאתה מחפש, הדבר הכי טוב שאתה יכול לעשות זה ללמוד. רק שחשבתי שהתשובות הן בתלמוד ובתורה. בזבזתי זמן רב בבית מדרש ובישיבה. עד שבקולג' פתאום הבנתי שאני לא היחיד".

 

המחשבה על היציאה מהארון והשחרור הגדול שבה איתה, היו מלווים בכובד לב, בהבנה של המחיר שישלמו בני משפחתו לו יוודע הדבר בקהילה המסוגרת. "האתגר הכי גדול שלי בלצאת מהארון, היה שהיה ברור שזה יהרוס את השידוכים של האחים שלי. אתה שואל את עצמך איך אתה מעיז לפגוע גם באחים שלך, כמה סבל אתהתוביל אחריך".

אז הוא חיכה, מעט והפעם במקום התלמוד והגמרא גילה את הגוגל. "בפעם הראשונה כשכתבתי גיי ואורתודוכסים, מצאתי אתר שקראו לו גיי-ג'וס.דוט.נט ושם יכולת לחפש אורתודוכסים כמוך. גיליתי שיש לא מעט, ואף אחד מהם לא פרסם את תמונתו. כולם היו בארון, חלקם גם נשואים".

 

 

מרדכי החליט לשלוח מייל לכל אחד מהם, לא לצרכי היכרות אלא לצרכי התאגדות. "הקהילה שלנו גרמה לנו להרגיש הכי לבד ואנחנו צריכים קהילה שתאגד אותנו ביחד. לבד, כל אחד מאיתנו ישקע”.

וכך, אחת לחודש נפגשו הצעירים החרדים במסעדה כשרה בעיר. המבוגרים יותר נמנעו, מספר מרדכי, כי כולם כבר היו נשואים. "מה שרצינו זה ליצור דור חדש, שבו אנחנו מעצבים עתיד בהיר יותר. לכן הקמנו את ארגון JQYouth ארגון לצעירים, כי רצינו להתמקד בדור הצעיר לפני שנשאב להחלטות חיים קשות.בשלב הזה אני וכמה יצאנו מהארון. אני וחבר נוסף היינו אורתודוכסים מאוד וזה היה ממש מסעיר וזה שינה הרבה בקהילה כי היינו הראשונים. לא רק שיצאנו, גם התחלנו ללכת לבתי כנסת לדבר על זה. התחלנו להתקשר לרבנים ולהציע לדבר איתם. והתחלנו לדבר איתם שוב ושוב עד שסיפרנו ליותר ויותר אנשים”.

 

הארגון מזמן אליו מדי שנה יותר ויותר צעירים וצעירות שזוכים להדרכה, תמיכה ואוזן קשבת. לבוביץ, היום עובד סוציאלי, מספר על הפעילות המתרחבת של הארגון: "אנחנו נפגשים עם בני עשרה חרדים מדי שבוע ושומעים יותר מכל את הקושי שלהם להישאר שקטים. הם לא יכולים להגיד מי הם. הם מתמודדים עם תחושות אשמה, עם כעס, עצב, חשש גדול”.

 

הנתונים שלבוביץ חושף בפנינו מדאיגים. "בניו יורק סיטי יש 110 אלף סטודנטים בישיבה. שישה אחוזים מהם להט"בים. זה אומר שרק כאן יש 7000 חרדים הומוסקסואלים”. על פי הנתונים, לנער בחברה שדוחה אותו יש סיכון של פי שמונה אחוזים להתאבד. "כל נער או נערה שמגיעים אלינו יגיעו לפגישה עם עובד סוציאלי. מצאנו שלמעלה מ-70% מתוכם חשבו או ניסו להתאבד. אם את מדברת על 7000 אז כמה מהם מועדים לזה? זה מקרה חירום שקט שאף אחד לא מדבר עליו”.

 

"לצאת מחושך אל אור".  ()
"לצאת מחושך אל אור".

בחודש הקרוב בארגון JQYouth הולכים לדבר על זה, אפילו לצעוק. הם יעשו את זה בקונצרט מיוחד שיערך ב-17 בדצמבר ומיועד לכל המשפחה. לא חייבים להיות חלק מהקהילה בשביל להגיע ולתמוך בה. "החלטנו לערוך קונצרט גדול שהוא ההיפך משקט, הוא לצעוק, לשיר, אנחנו מאמינים שאם אתה מעורב במוזיקה יהודית, שם גם הנשמה שלנו והנפש”.

לאירוע יגיעו כמה אמנים מוכרים מאוד בקהילה החרדית, ביניהם נשמה קרליבך, אלי שוובל ומתיסיהו. "אם הם מוכנים לכלול אותנו במסר שלהם", אומר מרדכי בשמחה, "אז זו הוכחה לצעירים שלנו שהם שייכים ושכשמדברים אל חרדים אנחנו מדברים גם אליהם".

 

בקונצרט יוכלו משפחות ליהנות מארוחת ערב שמרגשת את מרדכי במיוחד אחרי שקייטרינג חרדי אישר את השתתפותו. גם סופגניות, לביבות והפתעות יחכו לכל מי שיגיע בכל גיל ומכל מגזר. "המשמעות של הקונצרט היא להוציא את מה שאנחנו מזהים כמקרה חירום מחושך לאור. להראות נוער שצריך עזרה ויש דרך לעזור להם. את הכסף שנאסוף", הוא מסביר, "נשקיע במרכז הקהילתי שלנו, בקו החירום ובתשלום לעובדים הסוציאלים".

 

לאחרונה המצב רק מחמיר. מרדכי מספר שיש יותר ויותר בני נוער חרדים שמגיעים אליהם עם מחלות מין. "הילדים בארון אפילו יותר אקטיבים מינית מאחרים, ויש הרבה בעיות. מצחיק שבישיבות חוששים מחטא, אבל הם בעצמם מעודדים אותם לאפילה הזו והצעירים האלו עושים יותר סקס מאחרים. אנחנו צריכים לנקות את הלכלוך שהישיבה יוצרת”.

 


לא חייבים להיות חלק מהקהילה כדי להגיע ולתמוך בה. לבוביץ ()
לא חייבים להיות חלק מהקהילה כדי להגיע ולתמוך בה. לבוביץ

 

הוא מספר לנו על ילד בן 13 שהתוודה באזני אימו החרדית שסיכנה את חייה והחליטה בחשאי לקחת אותו מדי שבוע למפגשים של הארגון. אחרי שנה האם נפטרה ממחלה קשה ובארגון חששו שהילד יחזור לאפילה. הם פנו לדודתו ולאט לאט הצליחו לסייע לילד לחזור למפגשים. בסופו של דבר הדודה גם אימצה אותו באופן רשמי. רק לאחרונה נודע על מקרה שבו צעירה חרדית חברה בארגון ציירה דגל של הקהילה ונזרקה מהישיבה. מקרים כאלו, מספר מרדכי, רבים וכואבים. "הקונצרט נועד לתמוך בבני הנוער, וחשוב לנו שהתמיכה תגיע מכולם ובחג הזה להוציא אותם מחושך, לאור".

 

לפרטים: www.JQYouth.org/concert


פורסם לראשונה 01/12/2017 13:33

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים