שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
    זירת הקניות
    קיבלתם מתנה? ייתכן שתצטרכו לשלם מס
    חגי ישראל בפתח - ועמם שלל המתנות שמחלקים לעובדים וגם לבני המשפחה ולחברים. האם הענקת מתנות עלולה לגרור חובת תשלום מסים? בדקנו

    החגים מתקרבים ועמם המתנות שיחולקו בכסף או בשווה כסף. לא מדובר רק בתלושי שי לעובדים, כי אם גם במתנות יקרות לבני משפחה או לחברים. אך הענקת מתנות עלולה לגרור חובת תשלום מסים במקרים מסוימים - למעשה, התפיסה הרווחת לפיה מתנות פטורות ממס, אינה נכונה בכל המצבים.

     

    טורים נוספים של אבי נוב בערוץ הכסף שלי :

     

    האם מתנה נחשבת כהכנסה?

    מס הכנסה בישראל מוטל על מקורות הכנסה המוגדרים בסעיף 2 לפקודת מס הכנסה, כמו הכנסות מעבודה, מדיבידנד או מריבית. שיטת מיסוי זאת מכונה "תורת המקור", ולפיה מס הכנסה יחול רק כאשר מדובר במקור הכנסה מוגדר. שיטת המיסוי לפי מקורות הכנסה, שונה משיטות מיסוי אחרות המטילות מס על כל דרך של התעשרות.

     

    השאלה היא האם ניתן לחייב במס מתנה של כסף מזומן, מטלטלין או ציוד אישי כמו כלי חשמל ורהיטים? היות ומתנה אינה מופיעה ברשימת מקורות ההכנסה בסעיף 2 לפקודת מס הכנסה, והיא גם אינה מוגדרת כהכנסה בהתאם למבחנים שנקבעו בפסיקה, היא אינה אמורה להיות חייבת במס הכנסה.

     

    אחד מפסקי הדין המפורסמים ביותר בהקשר זה הוא פסק דין רופא. פסק דין זה עסק באדם אשר הביא לרופא שלו תוצרת חקלאית, כמתנה על כך שהוא טופל בידו במסירות. בית המשפט קבע כי המתנה אינה נחשבת בגדר הכנסה.

     

    עם זאת, מתנות הניתנות במסגרת יחסים עסקיים, כמו מתנה ללקוחות או לספקים, תחויב במס כחלק מההכנסה העסקית הרגילה. כך גם מתנה הניתנת לעובד במסגרת יחסי עובד-מעביד, כמו תלושי שי לחג, תחויב במס כחלק מהכנסתו של העובד.

     

    האם מתנה נחשבת כרווח הון?

    בניגוד למתנות של כסף מזומן וציוד אישי, אשר אינן נחשבת בעיקרון כהכנסה לעניין סעיף 2 לפקודת מס הכנסה, מתנות של נכסים כמו ניירות ערך ונדל"ן, עשויות לחייב את נותן המתנה במס רווחי הון לפי סעיף 88 לפקודה.

     

    מכירה לעניין מס רווחי הון מוגדרת כפעולה בגינה יצא נכס מרשותו של אדם, לרבות בדרך של חליפין, ויתור, הסבה, העברה, הענקה, וכן מתן מתנה. היות ונתינת נכס במתנה היא מכירה לעניין פקודת מס הכנסה, הרי שהנתינה היא אירוע החייב במס על רווח ההון.

     

    עם זאת, סעיף 97 לפקודה קובע פטור ממס כאשר מדובר, בין היתר, במתנה לקרוב וכן מתנה ליחיד אחר - אם שוכנע פקיד השומה כי המתנה ניתנה בתום לב, ובלבד שמקבל המתנה אינו תושב חוץ.

     

    למעשה, סעיף 97 לפקודה דורש קיומם של 4 תנאים מצטברים על מנת לזכות בפטור ממס על מתן מתנה למי שאינו מוגדר כקרוב:

    1. מדובר במתנה לפי ההגדרות להלן.
    2. המתנה תינתן ליחיד ולא לתאגיד.
    3. המתנה תינתן בתום לב. תנאי תום הלב, בקשר לפטור ממס במתן מתנה, הוא שנותן המתנה לא קיבל כל דבר, לא במישרין ולא בעקיפין, תמורת מתן המתנה.
    4. המתנה תינתן לתושב ישראל.

     

    מתי מתנה נחשבת כמתנה?

    המונח "מתנה" אינו מוגדר בפקודת מס הכנסה. לפיכך, נראה שיש לבחון את הגדרת "מתנה" בחוק המתנה, התשכ"ח 1968. להלן הגדרת "מתנה" בסעיף 1 לחוק המתנה:

    1. מתנה היא הקניית נכס שלא בתמורה.
    2. דבר המתנה יכול שיהיה מקרקעין, מטלטלין או זכויות.
    3. מתנה יכול שתהיה בוויתורו של הנותן על זכות כלפי המקבל או במחילתו של הנותן על חיוב המקבל כלפיו.

     

    האם יחול מס על מתנת נדל"ן?

    מיסוי מתנות נדל"ן הוא מורכב יותר. כל העברת נכס מקרקעין מהאחד לשני חייבת בתשלום מס, גם אם מדובר במתנה. המוכר מתחייב במס שבח, ואילו הקונה מתחייב במס רכישה. אולם, קיימים פטורים שונים ממסי הנדל"ן. כך לדוגמא, למתנות נדל"ן בין קרובי משפחה עשוי להיות פטור ממס שבח, ואילו מקבל המתנה ישלם רק שליש ממס הרכישה. שימו לב: לא קיים פטור על מתנה של נדל"ן למי שאינו מוגדר בחוק כקרוב.

     

    כיצד ניתן לדעת האם אנו חייבים במס?

    אם קיבלתם מתנה, או שאתם מתכוונים להעניק מתנה לאחרים, ומתלבטים ביחס להשלכות המס, רצוי שתפנו לעורך דין המתמחה במסים. במקרים מתאימים ניתן להסתמך על חוות דעת משפטית כדי לא לשלם מס. תכנון מס מוקדם יכול למנוע תקלות מס בעתיד.

     

    הכותב הוא עורך דין לדיני מסים ומיסוי בינלאומי

     

    לפנייה לכתב/ת
     תגובה חדשה
    הצג:
    כל התגובות לכתבה "קיבלתם מתנה? ייתכן שתצטרכו לשלם מס"
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
    טיסות
    mastercook
    מומלצים