שתף קטע נבחר

"תעצמו את העיניים - ותראו!"

כיצד נראה אורח חייהם של נושאי תעודת עיוור? מיצג אומנותי ראשוני וייחודי שהוקם על ידי המרכז לעיוור בישראל לרגל הבליינד שמצוין היום, יום ד' ה-6/6, יאפשר לכם לחוות דרך עיניהם של לקויי הראיה. בין המציגים אישה עם לקות ראייה שטיפסה על רכס האוורסט, אצן מרתונים עיוור לחלוטין וציירת כבדת ראייה

לרכב על אופנים, לפסל, לרקוד ריקודים סלונים, לראות את גמר ליגת האלופות ואפילו לכבוש את שבילי רכס האוורסט יכולים להישמע לנו כפעילות שאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה לא יוכלו לבצע ללא כל עזרה או סיוע - תתפלאו. לשם כך ולרגל ה- Blind Day, יום המודעות לקהילת אנשים עם עיוורון ולקויות ראייה, הקים המרכז לעיוור בישראל, מיצג אומנותי המוכיח שאין הדבר העומד בפני הרצון. 

 

המיצג, המוצב בשדרות רוטשילד פינת שינקין בתל אביב, מזמין את המבקרים בו לחוות דרך עיניהם של לקויי הראיה, כיצד נראה אורח חייהם של נושאי תעודת עיוור (point of view).

 

באמצעות זוגות של תמונות, בהן הראשונה מציגה איך אנחנו כ"אנשים בריאים בראייתנו" רואים את התמונה ואילו התצלום השני (אותה תמונה) מציג איך אותו לקוי ראייה 'רואה' לאורך כל חייו. כך למעשה, יוכלו העוברים והשבים לגלות, לחוות ולקבל טעימה מהתמודדותם של אנשים עם עיוורון ולקות ראייה. יחד עם התמונות, המיצג מלמד את הפוקדים בשדרה על ההבדלים בין סוגי לקויות הראייה: 'ראייה צינורית', 'ראייה מטושטשת', 'ניוון רשתית', ואף עיוורון מוחלט.

 

עיוורון הוא לא חושך

בין עשרות הסיפורים המחזקים והמרגשים, בחרו במרכז לעיוור לצלם מספר נושאי תעודת עיוור שהוכיחו, יחד עם עוד רבים שלמרות הלקות הם מסוגלים לפרוץ כל גבול ולכבוש כל פסגה.

 

כך למשל, בטי בן בשט, שעל אף לקות ראייתה, שהידרדרה עם השנים, לא ויתרה על אהבת חייה – משיחת מכחול וכתיבה. בן בשט, המתמודדת עם לקות ראייה צינורית וניוון של הרשתית הגורמת לראייה מצומצמת וצרה, מנסה דרך יצירותיה הרבות לשתף ולפתוח חלון לעולמם של אנשים עם לקות ראייה. 

 

מיצג אומנותי בשדרות רוטשילד עם תמונות של עיוורים (צילום: המרכז לעיוור)
תמונתה של מטפסת ההרים שרי עילם כפי שמוצגת בשדרות רוטשילד(צילום: המרכז לעיוור)

 

העיוורון לא מונע גם מהאצן בזה נבבה להציב לעצמו אתגרים חדשים. בעודו חוצה את קו הסיום, במקום ה-5 באולימפיאדת הנכים בבייג'ינג ב-2008 כמרתוניסט אולימפי וכשהוא מקבל הנחיות בעל-פה בלבד וללא כל סיוע פיזי, הוכיח בזה נבבה שוב כי למרות העיוורון הוא ממשיך לרוץ הכי מהר שאפשר ולשבור שיאים.

 

גם שרי עילם לא אחת שנבהלת מקשיים. למרות שהיא לקוית ראייה מלידה וכשבעין אחת היא עיוורת לחלוטין ובעין השנייה היא בקושי רואה, טיפסה שרי אל גג העולם וצלחה את טיפוס האוורסט ושבילי טרקים נוספים בנפאל.

 

המיצג "תעצמו את העיניים – ותראו!" הוא חלק מרשימת הפרויקטים הרבים שמוביל המרכז לעיוור בישראל לקראת הבליינד דיי שיתקיים ביום רביעי הקרוב ה-6.6, יום המודעות לקהילת האנשים עם עיוורון ולקויות ראיה. במהלך השבוע יוצגו שלל פעילויות מגוונות העוסקות בתחומי העיוורון, המופקות בשיתוף פעולה עם עמותות וארגונים רבים מהמגזר השלישי וכן מהמגזר הפרטי והציבורי.

 

"רצינו להראות לפוקדים את השדרה ולציבור הרחב שעיוורון הוא לא חושך", הסביר מנכ"ל המרכז לעיוור, נתי ביאליסטוק-כהן. "אנו מאמינים שביכולותיה של האנושות לבצע שינויים חברתיים מרחיקי לכת וביחד נהפוך את העולם לסובלני, ורגיש כלפי השונה".

 

המיצג ימוקם בשדרות רוטשילד פינת שינקין, תל אביב בין התאריכים ופתוח לקהל הרחב בכל שעות היום, הבליינד דיי ה-6/6.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: המרכז לעיוור
צילום: המרכז לעיוור
צילום: המרכז לעיוור
צילום: המרכז לעיוור
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים