שתף קטע נבחר

במקום לדבר - לשלוט במחשב באמצעות מבט

ארגון אקים חיפה מציע לאנשים עם מוגבלות שכלית-התפתחותית, שמתמודדים עם צרכים תקשורתיים מורכבים ואינם יכולים לדבר, מערכת מיוחדת. באמצעות המערכת הם יכולים להישמע ולהשמיע את עצמם בעולם, להגיד מה הם רוצה לעשות, למי להתקשר, מה לאכול לארוחת ערב, לאחל ברכה, לשאול שאלות, להתעניין באחרים וגם לבחור לשתוק. צפו

תארו לכם סיטואציה כזו: המחשבות רצות בראש, הרצונות והמאווים לא נפסקים, אבל אין לכם את היכולת להתבטא. זוהי ההרגשה השגרתית של אנשים עם מוגבלות שכלית-התפתחותית, שמתמודדים עם צרכים תקשורתיים מורכבים ואינם יכולים לדבר.

 

מערכת מיוחדת שנמצאת בשימוש בעמותת אקים חיפה, בתמיכת משרד הרווחה, מאפשרת לאותם אנשים להוציא את המילים מהראש אל החדר ולתקשר.

 

אחת המשתמשות במערכת, מתוך ארבע שנמצאות במרכז היום הטיפולי-שיקומי "גן אור" של עמותת אקים חיפה, בקרית אתא, היא לירון ממן. "לפני שללירון היה את מחשב התקשורת, אם הייתה רוצה להגיד משהו, כל דבר, היא הייתה מחכה עד שמישהו ייגש אליה, ויאפשר לה להגיד את הדברים תוך חיפוש בלתי פוסק בחוברת מנייר. מדובר היה בתקשורת כתובה בלבד", מספר דני סטריאן, מנהל המרכז.

 

 

"המחשב איפשר לבחורה הצעירה להישמע ולהשמיע את עצמה בעולם, להגיד מה היא רוצה לעשות, למי להתקשר, מה לאכול לארוחת ערב. לאחל ברכה, להתפרץ, להפריע, לשאול שאלות, להתעניין באנשים אחרים ולבחור מתי היא רוצה לשתוק.

 

"כאילו חיכתה למחשב הזה כל חייה"

לירון יכולה לבחור איך, מתי וכמה היא רוצה להשתתף ולשתף בכל החלקים בחייה. התפקיד שלנו הוא להנגיש לה את המחשב בכמה שיותר זמנים במהלך היום ולעזור לה ללמוד איך להשתמש בו בצורה שבה התקשורת שלה תהיה ברורה לאחרים, אפקטיבית ומהנה".

 

מערכת מיוחדת של אקים חיפה (צילום: אקים חיפה )
(צילום: אקים חיפה )

 

מערכת התקשורת המיוחדת, מאפשרת לבחור בעזרת המחשב איזו פעילות מעוניינים לעשות (שיחה, משחק צפייה בסרטון, האזנה לשיר ועוד) מופעלת על-ידי מחשב נייד, שאליו מחוברת מצלמה שמזהה את העיניים של המשתמש.

 

היא ממקדת את הנקודה המדויקת עליה הוא מביט ומתרגמת את זה לתזוזה על המסך, כאילו מדובר בעכבר המוזז באמצעות עם כף היד. כך, ניתן לשלוט במחשב באמצעות מבט, וללא צורך בשימוש בידיים.

 

כאשר האדם משהה את מבטו על נקודה מסוימת לאורך זמן (שמותאם באופן אישי) - נעשית בחירה, כמו לחיצה בעכבר. בתוכנה יש אפשרות לבחור מילים, המחשב מפיק אותן בקול מוקלט וכך מתאפשרת תקשורת - גם קולית.

 

מערכת מיוחדת של אקים חיפה (צילום: אקים חיפה )
(צילום: אקים חיפה )

 

 

לדבריו, לכל אחד מהמשתמשים קצב משלו בהתרגלות לממשק. "לירון, קיבלה את המחשב בידיים פתוחות כאילו חיכתה לו כל חייה", מספרים בעמותה.

 

אקים חיפה פועלת קרוב ל-70 שנה ומספקת מגוון שירותים בתחומי החינוך, התעסוקה, החברה והדיור בחיפה רבתי. השנה, לראשונה, יתקיים מבצע ההתרמה לעמותה בסימן הקורונה, ולראשונה: במקום יום התרמה מדלת לדלת, יתקיים שבוע התרמה מיוחד לעמותת אקים חיפה, שיחל ביום ראשון הקרוב, 14.6.20, באמצעים דיגיטליים. היעד - 100,000 שקלים, שיוקדשו להקמת קרן לטיפול ורווחה לאנשים עם מוגבלות.

 

  • שבוע ההתרמה לאקים מתקיים השבוע. לכבודו הושק אתר אינטרנט שמאפשר תרומה מקוונת. 
  • בנוסף הוקם מוקד טלפוני בטלפון מספר 04-8679352, בין 8:00-17:00, שיאויש על ידי מתנדבים. בנוסף חברי העמותה ומתנדביה יקימו עמדות התרמה בארבעה מרכזי קניות באזור חיפה והקריות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אקים חיפה
מערכת מיוחדת של אקים חיפה
צילום: אקים חיפה
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים