שתף קטע נבחר

"אימא, עזרי לי". פורסמו שמות 7 הילדים היהודים שנשרפו למוות בברוקלין

שבעה מילדי משפחת ששון נספו בדליקה בניו יורק: יעקב בן 5, שרה בת 6, משה בן 8, יהושע בן 10, רבקה בת 11, דוד בן 12 ואליען בת 16. אם המשפחה, גייל, קפצה מהחלון וזעקה לעזרה. היא ובתה בת ה-14 במצב אנוש. המשפחה חיה בישראל ושבה לברוקלין לפני שנתיים. תושב ירושלים, חבר של האב: "רק לפני שבועיים הוא ביקר בארץ"

יעקב בן חמש, שרה בת שש, משה בן שמונה, יהושע בן עשר, רבקה בת 11, דוד בן 12 ואליען בת 16. אלו שבעת האחים לבית משפחת ששון שנספו בלילה שבין שישי לשבת בשריפה בביתם בשכונת ברוקלין שבניו יורק. כך מדווח "ניו יורק פוסט". האש פרצה כנראה בשל קצר בפלטת השבת. שכן סיפר ששמע את אחד הילדים זועק מהבית הבוער: "אימא, אימא, עזרי לי!". האם גייל ששון (45) ואחת הבנות בת 14 ניצלו מהשריפה ומאושפזות בבית החולים במצב אנוש.

 

ציפורה (בת 15, מימין למעלה) שרדה את האסון. אליען (בת 16, במרכז) ורבקה (בת 10, משמאל) נספו ()
ציפורה (בת 15, מימין למעלה) שרדה את האסון. אליען (בת 16, במרכז) ורבקה (בת 10, משמאל) נספו

עוד חדשות בעולם :

 

אלון דרעי, חבר של גבריאל ששון, אבי המשפחה ששבעה מילדיו נהרגו בשריפה, סיפר ל-ynet שרק לפני שבועיים הוא ביקר בישראל. "גבריאל הוא כמו אח שלי. לו ולאשתו אין כמעט משפחה בארץ אבל לפני שבועיים הוא היה בביקור אצלי בישראל למשך ארבעה ימים, ורק עכשיו קיבל את הניירות של הגרין קארד לארצות הברית. המשפחה שלו נולדה ביפן, הוא הכיר את בת זוגו שם והם התחתנו בארצות הברית. אנחנו מנסים להביא את גופותיהם לישראל כדי שייקברו כאן".

 

דרעי מספר שהמשפחה גרה בהתחלה ברחוב רמת הגולן בשכונת רמת אשכול בירושלים. "הם אמריקנים, לא שייכים לזרם כזה או אחר. בגלל שכל משפחתם בארצות הברית הם החליטו לחזור ועברו להתגורר בבית של אימא של גייל. הם אנשים בעלי חסד, צדיקים. הילדים למדו בירושלים במסגרות חרדיות, הבנים למדו בתלמוד תורה חכמת שלמה ברכס שועפט והבנות למדו בבית יעקב צפון. הראש שלי לא עובד עכשיו. התקשרו אליי עם צאת השבת, אמרו לי להתעדכן בחדשות ואני עדיין לא מאמין. אנחנו מחכים שהשבת בניו יורק תצא כדי לאסוף מידע".

 

בבניין שבו התגוררה בעבר משפחת ששון ברחוב הקבלן בשכונת הר נוף, התקשו לקבל את הבשורה המרה. אחת השכנות סיפרה ל-ynet: "גייל היא כמו אחות בשבילי, היא עזרה לי מאוד בכל דבר שהייתי צריכה. אנחנו משפחות מאוד קרובות, הילדים חברים מאוד טובים, פחות או יותר באותם גילאים, הילדים שלהם היו יותר פה מאשר בבית שלהם, ולהיפך. גם כשעברו לברוקלין נשארנו בקשר. הפעם האחרונה שהתראינו הייתה בהלוויה של אימא שלי, בדיוק רגע לפני שהם טסו לארצות הברית".

 

על משפחת ששון סיפרה: "גייל, גבי והילדים גרו פה בהר נוף ועברו בהמשך לשכונת רמת אשכול. גבי במקור מיפן, ההורים שלו נפטרו כשהיה צעיר, אביו היה איש עסקים אמיד מאוד שהיו לו עסקים גדולים בתחום התקשורת ביפן. גייל אישה מדהימה, חיה בשביל הילדים, גידלה משפחה אצילה, נפש עדינה, אשת חיל. הילדים תמיד היו מטופחים ויפהפיים. היא השקיעה בילדים את כל הנשמה, אימא במלוא מובן המילה. הם אנשים מאוד מיוחדים, רוחניים, חשבו אחד על השני ועל הכלל. לאבד שבעה ילדים בבת אחת, איך אפשר לעכל דבר כזה?". 

הבית שבו השתוללה השריפה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הבית שבו השתוללה השריפה(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
ילדי השכנים מירושלים ישבו אתמול סביב השולחן וסיפרו על אירועים שונים שבהם השתתפו יחד עם ילדי משפחת ששון. "זה סיפור עצוב כל כך, זוועה", סיפרה אחת הבנות, חברה של ציפורה ששון (16), היחידה ששרדה את השריפה. "קשה לעכל איך כולם אבדו, חברים כל כך טובים שהיו חלק מאיתנו. רק לפני כמה שנים חגגנו את בת המצווה של ציפורה וברית למשה (5). כמו אחים היינו. עכשיו אני נזכרת שהיינו עושים ביחד מדורה בל"ג בעומר והילדות היו נשארות בתוך האוטו כי הן פחדו מהאש".

 

"לא רציתי לראות את זה"

במבצע הכיבוי השתתפו יותר מ-100 כבאים. ראש עיריית ניו יורק ביל דה בלאזיו הגיע למקום האסון במהלך השבת. השריפה פרצה במטבח של הדירה והעשן הקטלני התפשט במהרה לחדרים בקומה השנייה, שבה ישנו הילדים בחמישה חדרי שינה.

 

מותו של אחד האחים נקבע במקום, ואחיו נפטרו בדרך לבית החולים. הדובר של כוחות הכיבוי בניו יורק סיפר כי המשטרה קיבלה אתמול (שבת) בשעה 0:23 בלילה (שעון ניו יורק) שיחת טלפון על השריפה. הכבאים הגיעו לבית כ-3.5 דקות אחרי שהתקבל דיווח על השריפה. הם נכנסו לבית שעדיין בער והוציאו את הילדים דרך החלונות, ושם חיכו כבאים נוספים שהציבו סולמות על קיר הבית.

 

"זו השריפה החמורה ביותר שהייתה בעיר בשבע השנים האחרונות", אמר מפקד שירותי הכבאות בניו יורק, דניאל ניגרו. "זו טרגדיה למשפחה, לקהילה ולעיר". הכבאים שנכנסו לדירה נתקלו במראות קשים ביותר. "למצוא בית מלא בילדים שכבר אי אפשר להחיות אותם, אני בטוח שזה יגבה מאיתנו מחיר למשך שנים", הוסיף ניגרו. לדבריו, הכבאים מצאו גלאי עשן במרתף הבית, אך לא מצאו גלאים בקומות הראשונה והשנייה של הדירה.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

עד ראייה לאסון, נייט וובר, שמתגורר סמוך לבית שעלה באש, סיפר כי שמע את האם זועקת לעזרה ולהצלת ילדיה כאשר קפצה דרך החלון מהדירה. היא נלקחה לטיפול בבית חולים ג'קובי בברונקס ומצבה אנוש. בתה נלקחה לבית החולים האוניברסיטאי בסטייטן איילנד ואף היא נמצאת במצב אנוש.

 

"שמעתי אותה צועקת 'הילדים שלי נמצאים שם, תוציאו אותם החוצה'. היא הייתה שרופה, יש עדיין דם על הרצפה". הוא סיפר שעשן סמיך היתמר מהדירה השרופה: "עמדתי מחוץ לבניין כאשר העשן הגיע אליי. ראיתי את העשן והבנתי שאלו חדשות רעות. ראיתי איך כוחות ההצלה לוקחים אנשים על אלונקות והסתובבתי, לא רציתי לראות את זה".

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

שכן נוסף, אנדרו רוזנבלט, סיפר: "שמעתי את אחד הילדים צועק 'אימא, אימא'. הסתכלתי דרך החלון וראיתי את הלהבות והעשן, זה היה נורא. עכשיו אני אפילו

לא יכול להסתכל על הבית".

 

שכנים מספרים כי האם והאב התחתנו ב-1998, התגוררו בישראל וחזרו לברוקלין לפני כשנתיים. הבית שבו פרצה השריפה שייך למשפחתה של האם, שגדלה במקום. "היא הייתה מאוד פופולרית, אישה יפה עם הרבה חברים. זו ממש טרגדיה", אמר שכן, חבר של המשפחה זה שנים. "אני לא יודע אם האימא תוכל לשרוד, ואיך היא תתמודד עם מה שקרה למשפחה שלה", אמר חבר נוסף של המשפחה. "היא הייתה מעורבת מאוד בקהילה, זה אובדן נורא".


פורסם לראשונה 21/03/2015 21:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים