שתף קטע נבחר

מה המוצא האמיתי שלכם: הטרנד הגדול בארה"ב אסור למכירה בישראל

בעולם זה טרנד סוחף: צרכנים מוסרים את ה-DNA שלהם לחברה מסחרית ומקבלים מידע על ההרכב האתני שלהם, מסלול הנדידה של אבותיהם ולעיתים גם מידע רפואי. 18 מיליון ערכות כאלה נמכרו בארה"ב. בישראל החוק אוסר מכירתן ללא צו בית-משפט: "בשל חשש לממזרות"; אז הישראלים קונים בחו"ל: "כל המשפחה היתה לחוצה לקראת התוצאות"

"זה סיקרן אותי וניסיתי להשיג את זה בארץ, אבל לא הצלחתי. ניסיתי שישלחו לי את זה לארץ וזה לא עבד. אז בנסיעה שלי לניו יורק, פשוט הלכתי לדראג סטור וקניתי את זה. מוכרים את הערכה הזאת שם בכל מקום". רועי לטקה, הוא ישראלי שרצה לקנות מצרך לוהט - שפשוט לא נמכר בארץ. לא, זה לא סם או נשק - זו ערכת בדיקת DNA ביתית. היא חושפת בפני הצרכן שרוכש אותה: מה המוצא שלו, מה ההרכב האתני שלו, מאיפה באו אבותיו.

 

בדיקות DNA: מה הן באמת אומרות עלינו?

 

23andMe ערכת בדיקת DNA  (23andMe)
הדגמה של תוצאות שמקבלים צרכנים שהזמינו ערכת בדיקת DNA ביתית. מאיפה אתם בעולם? מה המוצא של סבא של סבא שלכם שחי במאה ה-19? 23andMe ששולחת ישירות לישראל (למרות האיסור בחוק)(23andMe)

 

לפי הערכות של יצרניות הערכות האלה בארה"ב, 18 מיליון צרכנים פרטיים כבר קנו ערכות כאלה לשימוש ביתי, מתוכם: כמה מאות ישראלים. לפי בלומברג מדובר בשוק שמגלגל 100 מיליון דולר בשנה. יש מספר לא מבוטל של חברות שמוכרות אותן לאנשים שרוצים לדעת מיהם, מה המקורות שלהם, מה המוצא שלהם, ולפעמים: האם יש להם קרובי משפחה שלא הכירו שגם מסר DNA לשם ניתוח מוצאו. הם רוצים לקבל אישורים לסיפורים שעברו במשפחה, הם רוצים להיות מופתעים, ליפול מהכיסא מתדהמה והם בעיקר רוצים להשתעשע ולהתרגש מהתוצאות.

 

בין החברות שפועלות בשוק המבעבע הזה: AncestryDNA,Family Tree, MyHeritage, 23andMe, GPS origin, Living DNA.

23andMe ערכת בדיקת DNA  (23andMe)
ערכת הבדיקה: לכאן יורקים (23andMe)
 

 

מוסלמים מגלים שהם קצת יהודים, צעירים לא חושבים שמוצא חורץ גורלות

ביוטיוב אפשר למצוא עשרות רבות של סרטונים של צרכנים שקנו ערכה כמו זו שקנה רועי. הם צילמו עצמם מגיבים לתוצאות, שרבים מהן מכנים "שוקינג". הזוג הזה למשל, מצרי וחצי פלסטינית, גילו שהם קצת יהודים ועברו מהר מאוד הלאה לרכיב האתני הבא ברשימה. גם הבחורה הזאת, חצי סומלית חצי איטלקיה, מגלה לא מעט הפתעות בבדיקה, בין היתר שהיא מעט יהודיה ומגיבה לך בנונשלנטיות. בסרטון הזה, זוג גרמנים מגלים שהם לא ממש גרמנים אתניים.

 

 

בסרטון הזה  שלושה אירים חושפים את תוצאות הבדיקות שלהם. אחת מגלה שהיא קצת צפון אפריקאית אבל יש פה גם בחור אירי שמגלה שהוא 100% אירי. משעמם. לעומת זאת, בסרטון אחר, בדיקת DNA ביתית שערך בחור אפרו-אמריקאי מביאה אותו לדמעות: האגדה המשפחתית נכונה. סבתא שלו היתה שבדית שמסרה את אביו לאימוץ והוא גם גילה שהוא בכלל רק 58% אפריקאי.

 

יש לא מעט אנשים שמגלים כך דם אפריקאי (למשל הבחורה הזאת שנראית לגמרי "לבנה") בין שאר ממצאי ה-DNA וצוהלים על כך, או מסתקרנים מכך בסרטון יוטיוב. הם לא בהכרח היו מציגים זאת לראווה לפני 40-30 שנה. הסיבה לנונשלנטיות הזאת היא שרוב היוטיוברים הם מילניאלים ובדיקת DNA שחושפת את ההרכב האתני שלהם, זה משהו שהם עושים עבור הריגוש והכיף ולא כדי לחרוץ גורלות: מי יישב במקום הפחות טוב באוטובוס, מי יגור בגטו, ומי יגור בשמורה.

 

מהסרטונים עולה שהדור החדש מתסכל על מוצא כאל משהו מרתק מעניין ומרגש, לא כאל קעקוע זהות. כמובן שאצל חלקם זה נוגע בפצע פתוח. כמו אפריקאים אמריקאיים שזהות אבותיהם נמחקה בתהליך העבדות, שמגלים לראשונה מאלו אזורים באפריקה הגיעו אבותיהם.

 

 

גם יהודים משתתפים בחגיגת ה-DNA אבל ישראלים אמורים להישאר מחוץ לגדר

גם יהודים כמובן, עורכים בדיקות כאלה ומצלמים את עצמם חושפים את התוצאות. אמריקאית אחת איששה את מוצאה היהודי בבדיקה: "אבא שלי יהודי אתיופי", כך היא מסבירה את אחת התוצאות שלה: רצף DNA שנחשב יהודי-אתיופי. אחרים מגלים שיש כזה דבר לכאורה " DNA אשכנזי" (כלומר רצף גנים שמשוייכים למוצא זה), כמו השחקנית והמדענית מים ביאליק ("המפץ הגדול") שלמרבה חוסר ההפתעה גילתה שהיא 99.7% יהודיה אשכנזייה וכ-0.3% אנגליה-אירית.

 

זה טרנד עולמי, אבל על ישראלים נאסר להיות חלק ממנו במדינתם: בישראל אסור למכור ערכות ביתיות לבדיקת DNA. אחת מהחברות המובילות בשוק הזה היא MyHeritage – חברה ישראלית, אך ישראלי שינסה להזמין ערכה ביתית כזאת דרך אתר האינטרנט שלה, לא ימצא מחיר, או אפשרויות משלוח. השירות הזה חסום לישראלים.

 

ב-MyHeritage מסרו ל-ynet: "החברה נמנעת בינתיים מלמכור בארץ".

ערכת בדיקת DNA (צילום מסך)
המוני סרטוני יוטיוב של אנשים שגילו את זהותם האתנית האמיתית (אם כי הדיוק של התוצאות שנוי במחלוקת. השוואות בין ערכות מעלות שהוא לא מושלם)(צילום מסך)

ערכת בדיקת DNA (צילום מסך)
תוצאות בדיקה של יהודים ממוצאים לא אשכנזים(צילום מסך)

 

כמה זה עולה ואיך זה עובד?

מבדיקה באתרי המתחרות של MyHeritage, עולה כי המחיר הנפוץ לערכה כזאת הוא 99 דולר, אך באמזון יש מבצעים למשל: 59 דולר לערכה של AncestryDNA - החברה הגדולה ביותר בתחום (עם מאגר של יותר מ-10 מיליון משתמשים). לעומת זאת, אחת החברות הוותיקות בתחום 23andMe, מציעה גם ערכה ב-199 דולר, משום שהיא כוללת גם מידע רפואי סטטיסטי.

 

רועי, הישראלי שרכש ערכה בדראגסטור בניו יורק מספר ששילם 30 דולר עבורה "ואחרי כן 70 דולר עבור פענוח התוצאות". הוא מספר. "זה עובד ככה: יורקים לתוך שפופרת או מבחנה מפלסטיק (או משפשפים את הלחי מבפנים, תלוי בחברה מ.ק). אחרי זה צריך לשחרר תמיסה מסוימת שתשמור על הרוק, מעין חומר שימור ואז יש לשלוח את הקופסא של הערכה בחזרה למעבדה. נתתי אותה לקבלה במלון, שילמתי באינטרנט ותוך יום קיבלתי הודעה במייל שהדגימה הגיעה ויודיעו לי כשיהיו ממצאים".


ערכת בדיקת DNA (צילום מסך)
אפשר להזמין ערכה לכל המשפחה. זה לא זול(צילום מסך)

 

קבוצת הוואטסאפ המשפחתית סערה

בינתיים, קבוצת הוואטסאפ המשפחתית סערה וכל משפחתו של רועי היתה בלחץ לקראת התוצאות. "ברור היה שלא יהיה בהן משהו מפתיע ובכל זאת נלחצתי", הוא מספר. "ההורים שלי התקשרו אלי כמה פעמים לשאול אם הגיעה התוצאה. אחרי שבועיים היא הגיעה והיתה די מדויקת: אמא שלי מאזרבייג'ן ואבא שלי מצ'כוסלובקיה. ואכן התוצאה היתה חצי חצי - אם כי האזורים היו כלליים, 50% אסיה אפריקה ו-50% אשכנזי".

 

את התוצאות מקבלים במייל בדמות מפה עם אזורים מוארים שמסומנים ככאלה מהם הגיע תצרף ה-DNA שלך. לצידה, פירוט מדוקדק לגבי ארצות ואזורי המוצא שלך. החברות האלה מבטיחות מיפוי של DNA שנאסף מאנשים ממאות אלפי אזורים בעולם, מאתרות את נתיב ההגירה האחרון של אבות ואמהות הנבדק ופרטים היסטוריים על אבותיו. חלקן מאתרות כמה DNA ניאנדרטלי יש לך, אחרות יכולות לקבוע לטענתן את נתיב ההגירה העתיק של ה-DNA האימהי והאבהי בנפרד.

 

יחד עם זאת, יהודים אשכנזים יתאכזבו לגלות שלא יימסר להם מידע לגבי המדינות הספציפיות בהן שהו אמותיהם ואבותיהם, שכן כל היהודים האשכנזים מוצגים כאילו הגיעו מאותו איזור "אשכנז" והחברות לא אומרות לנבדקים: אתה אשכנזי מרומניה ואתה אשכנזי מגרמניה. אם אתה יהודי לא אשכנזי, יתכן שיאמרו לך שאתה איברי, צפון אפריקאי, מזרח תיכוני, טורקי, תימני, "יהודי מזרחי" או: "יהודי ספרדי". למשל הלבנונית הזאת גילתה בין היתר, שהיא 15% יהודיה ספרדית.

 

 

אם קרובי משפחה שלך נמצאים במאגר, החברה תאמר לך שהם קיימים במאגר וכמה מהם נמצאו שם, אם יש הסכמה של שני הצדדים. אם יש הסכמה נוספת: הם גם יחשפו בפנייך.

 

רועי מספר: "את הבדיקה ערכתי ב-23andme. אם משלמים להם עוד 100 דולר מקבלים תוצאות רפואיות שמתבססות על שאלונים שהם העבירו לעוד אנשים והם נותנים לך תשובות בהתבסס על סטטיסטיקה בלבד, כלומר לפי תשובות שנתנו אנשים שענו על השאלון ויש להם מקטעי רצף DNA דומים לשלך. אם הם העידו על עצמם שיש להם אלרגיה למשהו, אז סביר להניח שגם לך יש. החלטתי לא להוסיף 100 דולר בשביל נתונים סטטיסטיים.

 

"בכל זאת רציתי לקבל עוד מידע והחלטתי לנסות את MyHeritage הישראלית כי אולי יש לה מידע יותר נרחב על יהודים (אחת הביקורות על החברות האלה היא שהתוצאות משתנות מעט מחברה לחברה וכן משתנות בין תאומים זהים - בגלל תורשה שונה של רצפי גנים מ.ק). את הקובץ שקיבלתי מ-23andme אפשר להעלות למאגר המידע של חברה אחרת, אחרי פתיחת יוזר ולקבל על סמך הבדיקה מידע נוסף, אבל האתר של מיי הריטג' לא איפשר לי. הוא חסום לישראלים".

ערכת בדיקת DNA (צילום מסך)
אתר האינטרנט הישראלי של MyHeritage. אין אפשרות לרכוש בדיקה(צילום מסך)

 

משרד הבריאות: החוק לא מתיר מכירת ערכות כאלה בישראל

כשפנינו למשרד הבריאות ולמשרד המשפטים בשאלה למה המכירה בישראל אסורה, הם השיבו: "חוק מידע גנטי". לפי החוק הזה, אי אפשר לערוך בדיקת DNA בישראל ללא צו בית משפט, משום שעבור הצרכן הפרטי הן משמשות עבור בדיקות אבהות. כשהסברנו שאלה בדיקות שנערכות בשביל הכיף וההתרגשות והסקרנות ולא עבור בהכרח לשם קביעת אבהות, אנשי המשרדים לא הכירו את השימוש הזה.

 

"החשש פה הוא שאנשים יגלו שהם ממזרים (שאמם לא היתה נשואה לאביהם הביולוגי אלא לגבר אחר בעת שנולדו מ.ק) וזה יכול לגרום להם לבעיות קשות ברבנות", אמרו לנו במשרד המשפטים. במשרד הבריאות מסרו בתגובה: "כרגע חוק מידע גנטי אינו מתיר מכירת ערכות כאלה בישראל".

 

עוד מסרו במשרד:  "לפי חוק מידע גנטי – ביצוע בדיקה גנטית מחייב קבלת הסברים מרופא והסכמה מדעת לביצוע הבדיקה, ומחייב שבדיקה תיערך רק במעבדה גנטית, או מכון גנטי מוכרים ובעלי רשיון. דבר כזה לא יכול להתקיים בערכות הנמכרות ישירות לציבור.

 

"ערכות כאלה אף זוכות לביקורת רבה, על מידת מהימנותן, ועל הפרשנות של תוצאותיהן, והשפעות אפשריות על הנבדקים ומשפחתם.

 

"ביחס לבדיקות גנטיות שנועדו לקבוע קשרי משפחה - החוק מחייב קבלת צו של בית משפט המאשר את ביצוע הבדיקה, לאחר שבדק את טובת כל המעורבים.

 

"יש בחוק כללים ברורים מתי אין לאשר את הבדיקה. חלק מהשיקולים הם מחשש לנזק חמור לטובתם של קטינים או ילדים עתידיים במשפחה, עקב אפשרות תיוגם כממזרים

 

"שתגרום לפגיעה בכשרותם להינשא בישראל לפי הדין היהודי. יתכנו השלכות מזיקות גם בדין הדתי של דתות אחרות. בנוסף, יש צורך בתהליך שיוודא הסכמה מדעת לבדיקה מצד כל הנבדקים, וקבילות של התוצאות בהלך משפטי רלוונטי (מזונות, ירושה וכו'). לכן, חל איסור לשווק בישראל ערכות שנועדו לבדיקה עצמית גנטית – בכל נושא רפואי וכן לבדיקת קשרי משפחה".

 

החוק לא צפה שזה יהיה טרנד צרכני

יניב קוטר מדילטס (DealTas), חברת שילוח שמספקת כתובת בארה"ב למי שרוצה להזמין אונליין מוצר שלא נשלח ישירות לארץ, מספר איך ישראלים עוקפים את האיסור הזה. רובם כמובן, כלל לא מודעים לו.

 

"בשנתיים האחרונות ים ישראלים מזמינים את זה. בממוצע שולחים דרכנו בערך 10 ערכות בשבוע ב-20 דולר למשלוח. זה די הרבה", הוא מספר. "מי שקונה את זה שולח את הדגימה אלינו בחזרה, דרך דואר ישראל ואנחנו שולחים את זה לחברה. אנחנו לא גובים על זה תוספת".

 

ידעת שאסור לערוך בישראל בדיקת DNA ללא צו בית משפט?

"אני הולך לפי חוקי הייבוא והייצוא. כרגע המכס לא אוסר על זה, כי אין שום דבר מסוכן בדגימה כזאת ואני מקווה שזה ימשיך כך".

ערכת בדיקת DNA (צילום מסך)
החברה הגדולה בתחום. Ancestry.(צילום מסך)

 

לא רצו שחברות הביטוח יעשו שימוש לרעה במידע גנטי

לפי עו"ד יונתן קלינגר, אחד ממנסחי חוק מידע גנטי, החוק נוצר כדי לאפשר בדיקות אבהות, כחריג לתחום הגנת הפרטיות. עו"ד קלינגר הוא בא כוחה של התנועה לזכויות דיגיטליות, שאינה מזוהה כמובן כדתית. "משה גפני שהיה יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה, עצר בשיניו תיקון לחוק שעמד להקל על עריכת בדיקות כאלה. נוצרה קואליציה של ארגוני פרטיות וחרדים ודתיים כדי לעצור את זה.

 

"ההגנות שאנחנו עבדנו עליהן היו כדי למנוע מחברות הביטוח להכריח אותך לעשות בדיקה כזאת, לזהות אצלך כמבוטח נטיות גנטיות מסוימות ועקב כך לייקר לך את הביטוח.

 

"החוק נועד במקור לאפשר בדיקות אבהות וזה השימוש היחידי שלו, נכון שכיום יש עוד שימושים לחוק שלא חשבו עליהם, אבל אני לא חושב שעבורם צריך היה להלבין את שאר השימושים שגופים מסוימים רוצים לעשות במידע גנטי וזיהינו שגופים מסוימים רצו הרבה מעבר למה שכדאי לתת להם".

 

למשל?

"למשל בדיונים בוועדה בכנסת, נציג צה"ל רצה לבדוק אם למועמדים לגיוס יש גן שמאפיין נטייה להתייבשות. היום, אסור לשאול על עבר פלילי כשמתראיינים למקום עבודה ומעסיקים בכל זאת שואלים על זה. אולי יאמרו לך עכשיו: 'תעשי גם בדיקה גנטית?' אני לא רואה איך יחסי הכוחות הקיימים היום מונעים ניצול לרעה".

 

אם אני חברת שילוח, או צרכנית ששולחת בדיקות כאלה לארץ, אני עוברת על החוק? יש גם חברות כמו 23andMe ונשיונל ג'אוגרפיק ששולחות ישירות לישראל.

"חברת שילוח לא. חברות ה-DNA והצרכנים - יתכן, אבל אף אחד לא יואשם או יילך לכלא בגלל זה. אני רואה איך המצב הזה של טרנד יוצר אבסורד בחוק".

 

חברות מסחריות מחזיקות במידע פרטי בלתי הפיך

מסירת ה-DNA שלנו, המידע היחיד עלינו שהוא בלתי הפיך, מעוררת חששות נוספים. את מספר כרטיס האשראי שלי אני יכולה לשנות, לכן אנשים מפקידים אותו בידי אתרי אינטרנט, אך האם כדאי לי להפקיד בידם את ה-DNA שלי – הדבר היחיד בגופי שלא ישתנה עד מותי?

 

רועי מספר שהתלבט בכך כשמסר את ה-DNA שלו כדי לספק את סקרנותו. "רציתי לברר אם יש קרובים רחוקים שלי במאגר של החברה, אבל זה אומר לחתום על טופס לפיו החברה יכולה לשחרר את המידע הגנטי שלי לגופים אחרים. זה קו אדום מבחינתי", הוא טוען.

 

"למרות שזה סופר מפתה אותי, אני מוכן לוותר על זה. בכל מקרה אני חושב שה-DNA שלי מפוזר כל הזמן המון מקומות. מי שרוצה להשיג אותו יכול מכוס קפה, ממספרה, הוא בכל מקום בלאו הכי. אם מישהו יתעקש הוא יוכל להגיע לזה".

 

ואם נגלה שאנחנו לא יהודים? "חפשו כנפיים, לא שורשים"

חשש נוסף הוא תגלית מרעישה שחלקנו עשויים לגלות: אולי אנחנו לא יהודים? מעבר לזעזוע הפרטי (למי שזה חשוב לו) ולהשלכות על נישואין ברבנות (אם התוצאות יתגלו) האם יש לזה השלכות לאומיות? רוב הסרטונים ביוטיוב בנושא משעשעים, אבל יש מיעוט שמגלה שהוא מאומץ, או שאביו אינו האבא הביולוגי שלו.

 

שאלנו את פרופ' שלמה זנד, שכתב ספר על מוצא היהודים והסיק שאין דבר כזה עם יהודי, לא לפי DNA משותף בכל מקרה, מה דעתו על התופעה ועל האיסור שקיים על בדיקות DNA פרטיות בארץ. האם בנוסף לחשש מגילויי ממזרות, יש פה גם חשש מגילוי שחלק מאיתנו לא יהודים לפי ה-DNA? האם יש בכלל DNA יהודי? האם לדור הצעיר אכפת בכלל?

פרופ' שלמה זנד ()
פרופ' שלמה זנד. אם אין לעם היהודי קשר לא"י - זה לא נורא

 

"בישבה יוניברסיטי מפרסמים שוב ושוב מאמרים על כך שיש DNA יהודי. אני חושב שהם קודם יורים ואחר כך מסמנים את המטרה", הוא טוען. "סך הכל העניין הזה של DNA נמצא בחיתוליו. גילוי מבנה ה-DNA הוביל להתקדמות אדירה בתחום הפלילי, הוא שחקן מרכזי בחיפוש ואיתור מחלות תורשתיות, אבל לקבוע אם מישהו אשכנזי לפי DNA - זה מטופש, כי למשל כשהתחתנתי נתבקשתי לעבור בדיקת נשאות לטאי זקס. גילו שגם לא-יהודים מאזורים מסוימים בפולין נשאים של טאי זקס".

 

אבל יהודים פולנים לא תמיד נראים כמו פולנים. וגם לא בהכרח כמו כוזרים-טורקים כפי שאתה טוען.

"אני היסטוריון. הייתי פרופ' 32 שנה באוניברסיטת ת"א ואני לא מכיר ספר אחד על הגליית העם היהודי. יש מאות ספרים על כמה רחובות בוורשה, אבל על אקט הפליטות מארץ ישראל – אין אפילו אחד. אז האם הגענו מארץ ישראל ונדדנו בין העמים? כנראה שלא. אני יודע, אני נחשב לעושה צרות".

 

אני מניחה שרבים מזמינים את הערכות בשביל הכיף, לא תמיד כדי לוודא שהם יהודים

"אם זה עבור משחק - לא אכפת לי. סקרנות זה טוב. אם אלה באמת אנשים שמחפשים זהות, אני ממליץ לחפש את המחר ולא את האתמול. כל עוד לא מפתחים לפי זה 'עם' ו'גזע' זה בסדר. הרי יש חשש שנגלה שאין לנו קשר גנטי לארץ ישראל".

 

מה אכפת לנו? לאוסטרלים יש קשר גנטי לאוסטרליה? לא ובכל זאת אף אחד לא מערער על הנוכחות שלהם שם בגלל זה.

"בדיוק, הקיום שלנו פה הוא לא בזכות DNA, לא כי הגלו אותנו וחזרנו. אבל משום מה זו הפכה להיות עובדה היסטורית שמצדיקה את קיומנו כאן.

 

"יש לי בן דוד רחוק שגר בחו"ל שהתברר לו כתוצאה מבדיקה כזאת שאבא שלו הוא לא אבא שלו. אני ידעתי את זה לפניו. במלחמת העולם השנייה, אביו ברח לבריה"מ ואמא שלו התחתנה עם פולני שהציל אותה וילדה לו בן. אחרי המלחמה, כשבעלה היהודי חזר, הוא לקח את שניהם לקנדה. עכשיו הנכד מחפש את מקורותיו. אני אומר לו מה שאני אומר לכולם: 'אדם צעיר צריך כנפיים, לא שורשים". 

 

בעלים של חברה לבדיקות DNA: "חד משמעית - יש קשר בין אשכנזים למזרח התיכון"

ד"ר דורון בהר מנכ"ל Igentify מדען של אחת החברות הבולטות בתחום ערכות ה-DNA הביתיות Family Tree DNA לא מסכים עם פרופ' זנד.

 familytree (צילום מסך)
מסלולים ב-familytree שד"ר דורון בהר הוא אחד מבעליה. אפשר לחקור את ה-DNA האבהי והאמהי של הצרכן(צילום מסך)

 

"זה נכון שאין דבר כזה DNA אשכנזי, או גנום יהודי ספרדי או מזרחי, אבל זה כי זו פשוט הגדרה לא נכונה", הוא טוען. "בהחלט אפשר לראות רצף של גנים שיש ביהודים אשכנזים, שאין במזרחים. יש הבדל בשינויים הגנטיים הפולימורפיים שיכולים להעיד על שיוך לאזור אתני מסוים או לאזור גיאוגרפי מסוים.

 

"לקהילה האשכנזית יש עבר דמוגרפי של נישואים בתוך הקהילה, ניתן אף לומר שכל האשכנזים לא רחוקים אחד מהשני מרחק של יותר מכמה דורות והם דודנים מדרגה חמישית או שישית. נוצרו בתוכה מבנים וסמנים גנטיים מסוימים, שעשויים להיות מזוהים בבדיקות גנטיות ועל כן ניתן לומר שלאדם הנבדק יש קשר או זיקה לאנשים שהיום מחשיבים עצמם אשכנזים".

 

אחת הטענות נגד הבדיקות האלה היא שיש הבדלים בין התוצאות בחברות השונות. בנוסף, אשכנזים מתאכזבים לגלות שלא אומרים להם: אתה "אשכנזי מרומניה" או "אשכנזי מרוסיה".

"זאת משום שהאלגוריתם תמיד מתייחס לאוכלוסיות המסד שלו. נניח שלוקחים 50 אוכלוסיות בעולם כמסד הנתונים. אם אחת מקבוצות המסד אשכנזית, אז ניתן לומר לנבדק שהוא דומה לאנשים שמגדירים עצמם היום אשכנזים. אם אשכנזים לא היו חלק ממסד הנתונים, אותו נבדק אשכנזי היה מקבל בתוצאות: 50% אירופה ו-50% מזרח תיכון. יהודי עירקי למשל, לעולם לא יקבל שהוא משתייך לקבוצת יהודי עירק, כי הוא לרוב לא באוכלוסיית המסד של החברות. יאמרו לו שהוא מהמזרח התיכון".

 

זו הסיבה שבחלק מהחברות אומרים ליהודים שאינם אשכנזים שהם "יהודים ספרדים" או "יהודים מזרחים" ובחלקן כלל לא מגדירים אותם כ"יהודים"?

"נכון. אנחנו למשל, עשינו מחקר על התפוצה היהודית. אבל כדי להבין את האלגוריתם, צריך לדעת אלו אוכלוסיות מגדירות אותו. נגיד ש'אנגליה' נמצאת במסד הנתונים. באנגליה יש גם סקוטים ואירים. צריך לדעת היטב מהו מסד הנתונים ולא להתייחס לתשובה כמו משהו מוחלט, אלא להבין מה עומד מאחורי זה".

 

למשל אירי שיצא 100% אירי לא ממש יכול לדעת כמה אחוז קלטי יש בו

"נכון בשביל זה צריך מאגר מידע של אנשים שהם 100% קלטיים".

 

ולשאלת השאלות, האם אתה בעצם אומר ש"אשכנזי" הוא חצי אירופי חצי מזרח תיכוני? האם מצאו קשר בין אשכנזים למזרח התיכון?

"חד משמעית כן. קבוצת יהודי אשכנז נחקרה מאוד טוב. מצאו קשר מובהק בין אשכנזים למזרח התיכון, בעשרות עבודות, של עשרות קבוצות שונות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים