שתף קטע נבחר

איך לקנות מקרר: צעד אחר צעד
מה צריך לבדוק כאשר קונים מקרר - אחד מהמוצרים המרכזיים בבית שעתיד ללוות אתכם שנים רבות, והשימוש בו אינטנסיבי. מדריכי קנייה: כתבה ראשונה בסדרה

מרכזיותו של המקרר בבית, השימוש האינטנסיבי בו והעובדה כי הוא עתיד ללוות אתכם שנים רבות, לא מותירים מקום לפשרות בבחירתו. חשוב לבחור מקרר עם הקיבולת המתאימה ורמת הנוחות הגבוהה ביותר שאתם יכולים להרשות לעצמכם, ולא לוותר על התנסות אישית בחנות.

 

מדריך הקנייה הבא מציג בקצרה את השיקולים העיקריים בבחירת המקרר המתאים. למידע נוסף ולפרטים מלאים קראו את המדריך השלם.

 

בחירת סוג המקרר המתאים

המקררים נחלקים לשלושה סוגים עיקריים בהתאם למיקום תא ההקפאה. להלן המאפיינים החשובים שכדאי להכיר לפני שבוחרים בסוג המתאים.

 

מקרר עם מקפיא עליון: המקרר הנפוץ ביותר, עם מבחר גדול של מידות ובממוצע פחות יקר מבין השלושה. הקיבולת המרבית, כ-650 ליטר, קטנה בהשוואה לשאר.
מדפיו הרחבים יכולים להכיל פריטים גדולים. תא ההקפאה העליון נוח לגישה, לעומת המדפים התחתונים במקרר הפחות נוחים לגישה. צריכת החשמל שלו היא הנמוכה מבין השלושה.

 

מקרר עם מקפיא תחתון: פחות נפוץ מקודמו ויקר ממנו. הקיבולת המרבית עולה על 700 ליטר. קיבולת המקפיא גדולה ממקפיא עליון. תא הקירור נוח לגישה, אבל זה בא על חשבון נוחות הגישה למקפיא. המדפים רחבים ויכולים להכיל פריטים גדולים. צריכת החשמל שלו גבוהה ממקרר עם מקפיא עליון וקטנה ממקרר דלת לצד דלת.

 

מקרר דלת לצד דלת (side by side): הגדול, היקר והמאובזר מבין הסוגים. בעל קיבולת מרבית ממוצעת של כ-780 ליטרים. קיבולת תא ההקפאה גדולה. הגישה למרבית המדפים טובה, אלא שהם צרים יותר. המקרר תופס שטח גדול, אבל הודות לדלתות הצרות שלו הוא מתאים למקומות שאינם מאפשרים פתיחה לרווחה של דלת רגילה. צריכת החשמל של מקרר דלת לצד דלת היא הגבוהה מבין שלושת הסוגים.

 

התאמת המקרר למקומו במטבח

על מנת להבטיח שהמקרר יתאים למקומו צריך למדוד את הנישה המיועדת, לוודא שהדלת תוכל להיפתח לרווחה ולהתחשב בעוצמת הרעש שמפיק המקרר.

 

 • מידות: מדדו את המקום המיועד למקרר וקחו בחשבון מרווח אוורור שבין 5 ל-15 ס"מ. בחנו את כל המסלול שיעשה מרכב ההובלה, ובמידת הצורך בחרו מקרר עם אפשרות לפירוק הדלת.

 

 • כיוון פתיחת הדלת: וודאו שדלת המקרר נפתחת לרווחה עד שניתן לשלוף מדף בקלות. בדגמים מסוימים ניתן לשנות את כיוון פתיחת הדלת.

 

 • רעש המקרר: במקרה שרעש מהווה שיקול חשוב, כדאי להקפיד על מקרר עם עוצמת רעש שלא תעלה על 30 דציבלים (dB).

 

התאמת המקרר לצורכי הקירור וההקפאה

כדי להבטיח שהמקרר החדש יתאים לצרכים העיקריים החליטו על הקיבולת ועל החלוקה הפנימית ובחנו אופציות נוספות שיכולות לשפר את איכות הקירור.

 

 • קיבולת: למשפחה ממוצעת יתאים בדרך כלל מקרר בנפח של 500-600 ליטר. בבחירת הקיבולת המתאימה צריך להתחשב גם בצורה ובנפח הפריטים שנוהגים לקרר. לדוגמה, אם המקרר צפוי לארח סירים, יתכן שתצטרכו קיבולת גדולה יותר, מאחר שהם בזבזניים מבחינת ניצול מקום. קחו בחשבון שמקרר בנפח גדול מהדרוש משמעותו צריכת חשמל גבוהה יותר.

 

 • איכות הקירור: כל המקררים הטובים מספקים קור ברמה ניאותה אבל כדאי לשקול אפשרויות נוספות שיכולות לשפר את איכות הקירור.

 

 • אחסון מבוקר טמפרטורה: במקרר מאוחסנים סוגים רבים של מוצרי מזון וחלקם יישמרו טוב יותר אם יאוחסנו בתנאי קור ולחות מיוחדים. לשם כך קיימים תאי אחסון כמו מגירת פירות וירקות, מגירת בשר ודגים ומגירה למוצרי חלב.

 

 • פיזור קור אחיד: תכונה המבטיחה טמפרטורה אחידה בחלל המקרר.

 

 • מערכת בקרה אלקטרונית: מקנה שליטה מדויקת בטמפרטורה ובפונקציות נוספות ותורמת לחסכון באנרגיה.

 

נוחות השימוש והניקוי

המקררים מצוידים במדפים ובאמצעי אחסון מסוגים שונים. על מנת לבחון את מידת הנוחות שלהם כדאי להתנסות בהם אישית בחנות. תא קירור חלק העשוי מקשה אחת עם מינימום בליטות, חיבורים ותפרים יהיה קל יותר לניקוי.

 

מדפים: שני סוגי המדפים העיקריים הם מדפי רשת ומדפים מזכוכית מחוסמת. יתרונם של מדפי הרשת הוא במעבר האוויר החופשי דרכם, אבל הם פחות נוחים לניקוי. ברוב המקררים המדפים ניתנים לשינוי ולהתאמה.

 

 • מדפים מודולריים: במרבית המקררים קיימת אפשרות לשנות את מיקום המדפים ולהתאימם לגובה הרצוי.

 

 • מדפים מפוצלים: מדפים חצויים לרוחבם, כך שניתן לשנות את מיקומו של חלק אחד בלבד.

 

 • מדפי דלת: דלת המקרר משופעת באמצעי אחסון. בחנו אותם בהתאם לכמויות ולסוגי הפריטים המיועדים לאחסון. לדוגמה, יש מדפי בקבוקים צרים לבקבוקי 1.5 ליטר ויש רחבים יותר.

 

תוספות מיוחדות

תוספות ותכונות מיוחדות עשויות לשפר את נוחות השימוש, אבל מומלץ לשקול אותן היטב, חלקן חשופות לתקלות ויקרות לתיקון.

 

 • בר חיצוני: תא לאחסון בקבוקים עם דלת עצמאית חיצונית. הגישה לבקבוקים נוחה ומהירה וחסכונית באנרגיה מאחר שדלת המקרר נשארת סגורה.

 

 • קיוסק: קיים בעיקר במקררי דלת לצד דלת ויכול לכלול אחד או יותר מהאביזרים הבאים: ברז למים קרים, מכונה אוטומטית לייצור קרח וקרח כתוש. 

 

 • פיקוד שבת אוטומטי: במצב זה אין כל השפעה של פתיחת הדלתות על מערכת החשמל (מדחס ומאוורר) וכן על פעולת התאורה.

 

עוד תכונות ייחודיות - במדריך השלם.

 

הפשרה והתאמה לאקלים

רוב המקררים פועלים באותה שיטת הפשרה, וכולם מחויבים להתאים לאקלים הישראלי.

 

שיטת הפשרה: שיטת ההפשרה המקובלת היא NO FROST. השיטה מונעת היווצרות קרח כמו זו שנוצרת בשיטת De Frost (חצי אוטומטית) האופיינית למקררי מיני ולחלק מהדגמים בנפח בינוני.

 

סוג האקלים: התקן הישראלי מחייב שהמקררים יהיו מסוג CLASS T שמותאם לתנאי האקלים בישראל.

 

צריכת חשמל

דירוג צריכת החשמל מופיע במפרטי המוצרים ובתווית האנרגיה שמוצמדת למקרר ומצוין באותיות לועזיות מ-A החסכוני ביותר, ועד לדרגה G.

 

עיצוב חיצוני

תמורת תוספת מחיר אפשר לבחור את המקרר בצבעים ובציפויים שונים. בעיצוב חצי אינטגרלי מצפים את הארון בחומר זהה לזה של ארון המטבח, ובעיצוב אינטגרלי מכניסים את המקרר אל תוך הארון כך שהדלת החיצונית שלו צמודה לדלת המקרר. במקרה כזה חייבים להקצות מרווח אוורור מאחורי המקרר ובארון שמעליו, או שעל המקרר להיות מצויד במערכת אוורור חזיתי לניקוז האוויר החם.

 

טווח מחירים

קיימים כמובן פערי מחירים בין שלושת סוגי המקררים, אך יכולה להיות חפיפה ביניהם, בהתאם לגודל ולתכונות של הדגמים הספציפיים.

 

 • מקפיא עליון: מקררים עם קיבולת שבין 200 ל-400 ליטר עולים 1,400-4,000 שקל, ומקררים בעלי קיבולת של 500-600 ליטר עולים 3,500-7,000 שקל.

 

 • מקפיא תחתון: מקררים עם קיבולת של 500-600 ליטר עולים 6,000-11,000 למקררים בעלי שתי דלתות, וכ-15,000 שקל למקררים בני שלוש דלתות.

 

 • דלת לצד דלת: מקררים עם קיבולת של 500-600 ליטר עולים 6,500-12,000 שקל ומקררים עם קיבולת של 600 עד 780 ליטר עולים 7,000-17,000 שקל.

 

אחריות

האחריות על המקרר נחלקת לשלוש: אחריות על המקרר כולו, אחריות על המנוע ואחריות על מערכת הקירור. האחריות המינימלית היא למשך שנה על כל המקרר, ויש יצרנים שמעניקים אחריות של עד שבע שנים על המנוע וחמש שנים על מערכת הקירור. לרוב ניתן להרחיב את האחריות תמורת תשלום נוסף.

 

לפרטים מלאים אודות תקנות הגנת הצרכן לשירות ואחריות לאחר המכירה של מוצרי חשמל, לחצו כאן.  

 

מדריך קנייה זה הוא גרסה מקוצרת למדריך המקורי באתר wisebuy.co.il .

לחצו כאן לקריאת המדריך המלא.

 

עוד מידע בנושא מקררים ב-WiseBuy:

מילון מונחי מקררים

 

איתור והשוואת דגמי מקררים

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
כל התגובות לכתבה "איך לקנות מקרר: צעד אחר צעד "
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקרר דלת לצד דלת. היקר ביותר
מקרר עם מקפיא עליון. הנפוץ ביותר
wisebuy.co.il
מומלצים