שתף קטע נבחר

הגן הארכיאולוגי בירושלים

סיור במוזיאון מרכז דודסון המיוחד והמעוצב ובגן הארכיאולוגי הסמוך לו, יכניס אתכם לאווירת ימי בית שני

אפילו היום החם הזה לא עשה רושם על ירושלים. בצומת שורש כבר מרגישים בהקלה ממרחץ הזיעה של מישור החוף, הלחות נשארת מאחור. עוד טיפוס קל ואוויר בוקר קריר נושב מהחלון הפתוח.
התנועה בירושלים בשעות הבוקר צפופה. עשרות מכוניות נעות באיטיות פגוש אל פגוש. ליד שער שכם התנועה הופכת להיות דלילה ובפיתולי דרך העופל אני כבר נוסע לבד על הכביש. הכביש, שמכיל בדרך כלל טור ארוך של אוטובוסים שפורקים תיירים רבים, כמעט ריק.
בשער האשפות ניצבים חמישה חיילים ועוד שלושה ממתינים בצד, מעט קבצנים נטולי פרנסה ונער ערבי צעיר מוכר בייגלה ואוכל את הסחורה. אפילו מקום חנייה אפשר למצוא בקלות. מבט אחרון לפני הכניסה לשער האשפות. גינה מטופחת סמוך לחומות החסונות. קרני שמש רחמניות מאירות על בתי סילואן. הדוכנים הקטנים ברחוב היורד למנזר סנט-פטר מתחילים להיפתח.
הנפת יד לבוקר טוב לחיילים הצעירים עטופי החגור והנשק. כמה צעדים ממקום עמידתם, מספר מדרגות יורדות לרחבה גדולה מרוצפת משטחי אבן ענקיים. מעל הקיר החסון התומך מציצים עלינו בתי ישיבת פורת יוסף. בקצה הרחבה בניין אבן קטן צנוע, במרפסת המשקיפה על הרחבה בולט צבעם העז של הפרחים. כאן משרדה של שרה מלכה, ממלאת מקום מנכ"ל החברה לפיתוח מזרח ירושלים ומנהלת מרכז דודסון והגן הארכיאולוגי. מכאן נצא יחד עם שרה לסיור במקום שנחנך לפי זמן לא רב.
הצד השני של הכותל. דלתות זכוכית ענקיות יקלטו בעתיד את המבקרים. מעבר לגשר, כשיצאו מהצד השני, ייפרסו לפניהם רחבה ענקית, אבני החומה שנחשפו, הדרך העולה לשער המוגרבים ובניין אחד עשוי זכוכית. מדרגות יורדות לרחבה ענקית, שמנוקדת באיים ירוקים של דשא ועצי זית. לפנינו החומה, משמאל חפירות הר הבית, שרידי קשת רובינזון והגן הארכיאולוגי העופל. מרחוק אפשר לראות את העליה לשער המוגרבים, ואחריו, כך אנו יודעים, אבני הכותל המערבי.
בגן הארכיאולוגי מוצגים שרידים של ירושלים מימי בית שני. גשר ברזל מוליך בין החפירות, שחשפו עשרות מקוואות שעמדו לרשות באי הר הבית. הקיר הענק הוא המשך של הכותל המערבי. מה שמפריד בין שני הקירות היא הדרך העולה לשער המוגרבים. גשר הברזל מוביל לרחוב הרודיאיני עתיק, שנשמר ושוחזר בחלקו. בצידו הרחוק מהחומה שרידי חנויות שהיו במקום, ובצמוד לחומה ערימה גדולה של אבנים ענקיות, שמונחות כפי שנפלו מהחומה, זכר לחורבן.
בחומה נראים בבירור שרידי קשת רובינזון (הנקראת על שם חוקר נוצרי אמריקאי נלהב שגילה אותה בשנת 1830). אלה הם שרידים של גרם מדרגות גדול וקדום, דרכו עלו רבבות עולי רגל להר הבית בימי בית שני. נוכל לראות גם מבנים מהתקופה החשמונאית, שרידי ארמונות מראשית האיסלאם ואת הדרך המובילה למדרגות חולדה.
ועכשיו הסרט. סמוך לעלייה לשער המוגרבים פנייה קטנה, ממנה אפשר להגיע ממש לאבני החומה, לראות את סוג האבן השונה וגם את האימרה הקטנה שעשו הסתתים סביב האבן. בפינת החומה אפשר לראות את אבני הענק באורך של כמה מטרים האחת, שמונחות אחת על גבי השניה והן למעשה היסודות החסונים שמחזיקים במשך שנים רבות את החומה. מכאן נכנסים למוזיאון מרכז דודסון המיוחד והמעוצב, מבנה זכוכית יפהפה שיורד כארבע קומות לעומק האדמה, ובו מוצגים מתקופת הבית השני, התקופה הביזנטית והתקופה הרומית. דרכם של עולי הרגל לבית המקדש מוצגת בסרט באורך כ-10 דקות, במהלכו עולה השחקן להר הבית דרך קשת רובינזון, לקנות כבש שנועד לעולה. שווה ביקור.
מרכז דודסון וגן ארכיאולוגי העופל: 6277550-02. ואם כבר הגעתם לירושלים כדאי לבקר ביריד חוצות היוצר, שיתקיים בעיר עד ה-25 באוגוסט, 6254403-02.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דובי זכאי
מדרגות יורדות לרחבה ענקית, שמנוקדת באיים ירוקים של דשא ועצי זית
צילום דובי זכאי
צילום דובי זכאי
ובצמוד לחומה ערימה של אבנים ענקיות, שמונחות כפי שנפלו מהחומה, זכר לחורבן
צילום דובי זכאי
מומלצים