שתף קטע נבחר

זעם ברחוב הפלסטיני על ערפאת

בשל עמדתו בעניין הכרזת המדינה. השר לענייני ההתנחלויות, סלאח תעמרי, אומר ל-ynet כי הפלסטינים "לא דוחים את הכרזת המדינה, אלא דוחים את העימות שיפרוץ כתוצאה מהכרזה חד צדדית". אולם לדבריו, גם אם העימות לא יפרוץ כתוצאה מהכרזה חד צדדית, התפרצות היא שאלה של זמן

ישיבת המועצה המרכזית הפלסטינית, שכונסה אתמול בעזה, טרם החליטה סופית על דחיית הכרזת המדינה למועד מאוחר יותר.
בפני המועצה עומדות שלוש חלופות: 15 בנובמבר, 1 בינואר ואי קביעת תאריך יעד מדויק.
השר לענייני ההתנחלויות ברש"פ, סלאח תעמרי, אומר ל-ynet כי הפלסטינים "לא דוחים את הכרזת המדינה, אלא דוחים את העימות שיפרוץ כתוצאה מהכרזה חד צדדית". אולם לדבריו, גם אם העימות לא יפרוץ כתוצאה מהכרזה חד צדדית, התפרצות היא שאלה של זמן, "וזאת בגלל המדיניות הישראלית שמונעת כל אפשרות להגיע להסדר צודק".
מזכיר הפת"ח בגדה המערבית, מרוואן ברגותי, אומר ל-ynet כי למרות ההחלטת הדחייה הפלסטינים צריכים להתחיל לתכנן את החלת הריבונות "ולא כפי שקרה הפעם ששום צעד לא נעשה בכיוון".

אווירה קשה

אין ספק כי האוירה בישיבה לא היתה קלה. רבים מחברי המועצה, ובמיוחד הבכירים שבהם, סירבו להתראיין. ההרגשה היא כי מדובר בכינוס שתוכנו נכפה על הפלסטינים, בעיקר על ידי ישראל והקהילה הבינלאומית ("שנכנעה לתכתיבי ישראל וארה"ב").
תנועת הפתח, תנועתו של ערפאת, היא התנועה שאנשיה חשים באי נוחות הגדולה ביותר. בתנועה חוששים כי הפלסטינים, ובעיקר אלה הנמנים על האופוזיציה, יציגו את ההחלטה לדחות את ההכרזה ככניעה של היו"ר ערפאת. זכריה אגא מראשי הפתח, אומר כי אין לתנועה במה להתבייש, היות וההנהגה הפלסטינים הוכיחה נחישות בעמידתה מול הלחצים, אולם הוא הודה כי הדחיה מביכה את ההנהגה.
תחושתו מציאותית: כמה פעילים של ארגוני השמאל הפלסטיני הפגינו מחוץ לאולם הישיבות בדרישה כי המועצה המרכזית לא תדחה את ההכרזה על המדינה העצמאית, ותשאיר אותה בעינה - ב-13 לספטמבר.
סאלח ריאן, אחד המפגינים מהחזית העממית לשחרור פלסטין, אמר ל-ynet כי דחיה פירושה כניעה לתכתיבים, ופירושה שגם אם תהיה לפלסטינים מדינה עצמאית, מדינה כזו לא תוכל לעולם להיות ריבונית.
החזית העממית התצטרפה לחמאס ולג'יאהד האיסלאמי, והחרימה את הכינוס בשל מה שמכנים אנשיה "משחק מכור מראש". ראין טוען כי ערפאת ואנשיו רומסים החלטה שהתקבלה באופן דמוקרטי במועצה הקודמת.
"ערפאת ואנשיו בישלו מראש את הישיבה", אומר נציג פלסטיני הנמנה על מפלגת העם (הקומוניסטית לשעבר). לדבריו הסיכויים לדחייה בלתי מוגבלת קטנים לנוכח אי שביעות הרצון בעצם הדחיה.
על הישיבה העיבה הכרזתו של יו"ר המועצה הלאומית הפלסטינית, סאלים זענון, כי אם יוחלט לדחות את הכרזת המדינה למועד שיהיה מאוחר מאחד בינואר, הוא יתפטר מתפקידיו. זענון אמר כי דחיה בלתי מוגבלת תשרת את ברק שמחכה, לדבריו, לראות את קלינטון מוחלף. לדברי זענון כל דחיה של ההכרזה לאחר אחד בינואר, תביא לכך שהריבונות הפלסטינית תישאר חסרה לעולם.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מפגינים נגד ערפאת בעזה
צילום: רויטרס
צילום: אי-פי
ערפאת בעת כינוס המועצה
צילום: אי-פי
מומלצים