שתף קטע נבחר

כנסיית סנט-פטר באבו-כביר

הכנסייה הרוסית היפה, שיושבת על גבעה קטנה, סבלה שנים רבות מהזנחה. עכשיו היא נראית יפה מתמיד

השער הירוק נפתח, ראש של אשה הציץ פנימה. במבט מהיר היא סקרה את החצר הגדולה ואחר-כך הרחיבה את פתח הדלת. רגלה האחת היתה בפנים. היא הסתובבה לאחור ומשכה פנימה ילד קטן וסרבן גדול. הם סגרו אחריהם בזהירות את השער הירוק ופסעו באיטיות בחצר המטופחת. הילד הקטן לא התרגש מהקירות בצבע היין והקשתות הצבועות בלבן. גם זוג פעמונים בצריח לא עשה עליו רושם. עיניו המושפלות נחו על ערוגות פרחים צבעוניים בצידי השביל המטופח. לעומתו, האשה הביטה למעלה לעבר צריח הכנסייה, שמזדקר בין עצי הברוש הכהים, הניחה על ראשה מטפחת ובמטפחת נוספת עטפה את כתפיה החשופות.

ריח דונג באוויר

בדוכן קטן סמוך לכניסה היא רכשה מנזירה כמה נרות ולאט פתחה את דלת הכנסייה הכבדה והמסוגננת, כשהיא מוסיפה גערה לילד הסרבן. בתוך הכנסייה שררה אפלולית קרירה. אור צבעוני חדר דרך החלונות המעוטרים בויטראז'ים. עשרות נרות מרצדים דלקו במנורת הזהב הענקית התלויה בחוט אחד ארוך מהתקרה העגולה. האשה עמדה לרגע מול ישו הצלוב, עשתה את תנועת הצלב וכופפה את ברכיה בתנועת השתחוות קלה. הילד נותר עומד ליד דלת הכניסה, מבטו כבוש בשטיח האדום. מפעם לפעם הציץ בגניבה בדמויות הקדושים המצויירות על הקירות.
גם אנחנו נכנסנו פנימה בשקט, סוגרים בעדינות את הדלת הכבדה. האשה הדליקה את הנרות שרכשה במקום המיועד. ליד נרותיה כבר בערו עשרות נרות. ריח דונג עדין עמד באוויר. אחרי הדלקת הנרות היא שוב הצטלבה, ונעה לאחור. בכנסייה עמדו באפלולית כמה עשרות אשה ואיש, פניהם לצלוב ואוזנם כרויה לתפילה.
אור צבעוני חדר מהויטראז'ים, ומהגג המעוגל הביטו בנו בחמלה ציורים יפים של גיבורי הברית החדשה. כומר נשא תפילה וקולו התנפץ אל דמויות הקדושים. מעומק הכנסיה התנגן דואט עדין של שתי נשים. קול שירתן מילא את כל חלל הכנסייה, שירתן רכה וענוגה, הצלילים מתגלגלים, מטפסים לכיפה העגולה ויורדים חזרה ועוטפים את הקהל.

קירות בצבע יין

הכנסייה הרוסית היפה יושבת על גבעה קטנה באבו-כביר, ברחוב קטן וצר שמצידו האחד חורש נאה (אם כי מלוכלך למדי)ומהצד השני של הרחוב חומת בטון. את אדמות הכנסייה רכש בשנת 1874 שליח הכנסייה הפרבוסלבית, ובו הקימו את מוסקוביה. בספרו של עופר רגב טיול קטן בעיר גדולה (הוצאת משרד הבטחון, המועצה לשימור מבנים והחברה להגנת הטבע) מציין המחבר ששמה של הכנסייה טביתא הקדושה, על שמה של נערה צדקת שמתה וחזרה לתחיה בזכות נס שחולל פטרוס הקדוש. קברה נח בשלווה בתוך מתחם הכנסייה, ליד הגדר במערב.
עד שנת 1991 היה המקום די מוזנח. גרו בו כמה נזירות שדאגו לשמור על המקום, ויהודי רחום, כך מספרים, דאג להן לאוכל. מאז שיפור היחסים עם רוסיה וניצני העלייה הגדולה, חלה התעוררות. מספר המתפללים הלך וגדל וגם עובדים זרים נוצרים מהסביבה גילו את הכנסייה.
צוותים נשלחו לטפח את המקום היפה ותנופת בנייה קטנה מורגשת בימים אלה בין החומות. הגן הקטן מסביב טופח ביד אוהבת, קירות הכנסייה והמבנים הסמוכים נצבעו בצבע יין אדמדם-חום, פנים הכנסייה שופץ ושוחזר, ושוב עולה כאן ריח הנרות בטקסים הדתיים.
המבקרים מתבקשים להתייחס למקום בכבוד ולהקפיד על לבוש צנוע (כולל כיסוי ראש לנשים). לפני הביקור אל תשכחו לבקש רשות להיכנס.
סנט פטר ממוקמת ברחוב 3377. הכניסה מרח' הרצל, סמוך לבית-הספר לטבע, הגן הבוטני והגן הזואולוגי. פתוח: שישי 19:30-16:30. שבת: 19:30-16:30 ,12:00-7:00. ראשון: 2:00-7:30.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דובי זכאי
הכנסייה נקראת על שמה של נערה צדקת, שמתה וחזרה לתחיה
צילום דובי זכאי
צילום דובי זכאי
פנים הכנסייה שופץ ושוחזר, ושוב עולה כאן ריח הנרות בטקסים הדתיים
צילום דובי זכאי
מומלצים