שתף קטע נבחר

הרב עובדיה הדיח את נאמנו של דרעי

מאבקי הכוחות בש"ס נמשכים: משה עידן, "החייל מספר אחת" של דרעי, הודח ביום שישי מתפקידו כמנכ"ל ביטאון התנועה, "יום ליום"

שלושה עשר ימים לאחר כניסתו של אריה דרעי לכלא, הודח מתפקידו משה עידן, מי שנחשב בעיני רבים לחייל מספר אחת של דרעי.
עידן, הקמב"צ של מחנה דרעי, הודח ביום שישי האחרון מתפקידו כמנכ"ל ביטאונה של ש"ס, "יום ליום". מחנה ישי "רצה את ראשו" של עידן מזה זמן רב, ובשבוע שעבר הוא סיפק להם את הסיבה לקחת אותו – עידן דרש שעצרת העלייה לרגל בחג סוכות, תתקיים בסמוך לכלא מעשיהו, ולא בירושלים, כרגיל.
בראיון לרזי ברקאי בגל"צ נשאל עידן: "ומה אם הרב עובדיה יגיד לך שיש עצרת רק בגן סאקר?" עידן השיב כי במקרה כזה הוא ידיר את רגליו מן העצרת. מקורבי הרב עובדיה יוסף הגדירו את הדברים כקריאת תגר על הרב.
ביום שישי כוסו רחובות ירושלים בפשקווילים נגד עידן. במקביל, הוא זכה לשיחת הבהרה ממקורב לרב: "התקשרו אלי והודיעו לי שהרב מבקש שאתפטר", סיפר עידן, "כל דבר שהרב אומר, אני מייד מקיים, אז התפטרתי. אבל אני לא מבין על מה ולמה".
עידן לא עובד לבד. סביבו התקבצו מספר צעירים בשנות העשרים המוקדמות לחייהם - חבורת 'רובאים' שיעשו הכל בשביל דרעי. פעילותם בתקופה שלפני המאסר הייתה מגוונת - החל מארגון צוותי הדבקה, שהתחרו מי יכסה את חוצות הערים ביותר שלטי "לא נשכח, לא נסלח", דרך הבערת הצמיגים שחסמו את דרכה של השיירה שליוותה את דרעי ביום המאסר, וכלה בבעיטות עזות ברגליו של פעיל ש"ס שהעז להרים את אלי ישי על כתפיו, בכנס האחרון של דרעי בבנייני האומה.
"אנחנו ההוצאה לפועל של אריה דרעי", מרבה להתגאות אחד מהחבורה, "לא מעניין אותנו ש"ס, מעניין אותנו רק איש אחד – אריה דרעי. המהפכה היא שלו".
ומה בדבר מחנה אלי ישי? רוב הציבור הש"סניקי תומך בדרעי, לפחות כל עוד הרב עובדיה יוסף לא יוצא נגדו בפומבי. אבל אנשי מחנה ישי, למרות מספרם המועט, יושבים בעמדות מפתח, וחשוב מכך, זוכים לתמיכתו של הרב עובדיה יוסף. מדובר בעיקר בבנו של הרב עובדיה, הרב משה יוסף וברעייתו יהודית לבית סודרי. השניים מתגוררים עם הרב בביתו ודואגים לכל צרכיו, ומכאן סוד כוחם.
מבין הח"כים מוזכרים כתומכי ישי בעיקר חברי הכנסת משולם נהרי ויאיר פרץ, וכן ח"כ שלמה בניזרי. גם מזכיר מועצת החכמים, רפאל פנחסי, זוכה ליחס חשדני מצד נאמני דרעי.
מתנגדיו של דרעי עושים ככל יכולתם להוכיח כי אין בלבם עליו. ישי אף לקח על עצמו את תפקיד ראש המטה לשחרורו של דרעי. משה יוסף מתעתד להגיע השבוע לתת שיעור בישיבת "שאגת אריה". ח"כ בניזרי מקפיד להלל את דרעי בשיעוריו ולהסביר לקהל שומעי לקחו מדוע "הוא זכאי".
אנשי מחנה דרעי דוחים את הטענות שבהשתלטותו על "יום ליום", העמיק מחנה אלי ישי את שליטתו על ש"ס: "כל המאבק הזה קטן על אריה, אנחנו מדברים על מנהיג לאומי והם מדברים על שליטה בעיתון קטן. כל ערב מגיעים למעשיהו יותר אנשים מאשר כמות הקוראים של 'יום ליום'". יחד עם זאת, מקורבי עידן כבר מדברים על הקמת עיתון חדש, "שאגת אריה" שמו.
כעת תוהים בש"ס אם הדחתו של עידן תסתיים בחילופי אש קצרים או שתהווה את יריית הפתיחה למלחמה הפנימית, שגם אלי ישי וגם אריה דרעי השקיעו מאמצים כה גדולים כדי למנוע. הפקודה מהטלפון הציבורי באגף התורני של מעשיהו ברורה: "שאף אחד לא יעז לגרום לקרע, ובטח שלא לפגיעה בכבודו של הרב עובדיה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון ידיעות אחרונות
דרעי. השטח איתו
ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: איי אף פי
ישי. המקורבים תפסו עמדות מפתח בתנועה
צילום: איי אף פי
צילום: זום 77
הרב יוסף. מקורבו נתן הוראה לעידן להתפטר
צילום: זום 77
צילום: דודו בכר
אורי זוהר ב"שאגת אריה"
צילום: דודו בכר
אי פי
שבת אחים גם יחד ב"שאגת אריה"
אי פי
גלי תיבון
עבודת שטח של מחנה דרעי
גלי תיבון
מומלצים