שתף קטע נבחר

חברות הכבלים בדרך לחברת תקשורת משולבת

מתב, תבל וערוצי זהב הגישו למשרד התקשורת בקשה לקבלת רשיון לאספקת שירותי אינטרנט מהיר על גבי תשתית הכבלים, רשיון כללי לשידורי כבלים הכולל אספקת שירותי צפייה בתשלום, מקבצי שידורים, משחקים אינטרקטיביים ועוד, וכן בקשה לקבלת רישיון מיוחד להפעלת מוקד שידור

חברות הכבלים - מתב, תבל וערוצי זהב - הודיעו היום (ד') כי הגישו למשרד התקשורת ולמועצה לשידורי כבלים ולוויין בקשה לקבלת רשיון לאספקת שירותי אינטרנט מהיר על גבי תשתית הכבלים. בנוסף, מבקשות חברות הכבלים רשיון כללי לשידורי כבלים הכולל אספקת שירותי צפייה בתשלום, מקבצי שידורים, משחקים אינטרקטיביים ועוד. שלוש החברות גם הגישו בקשה לקבלת רישיון מיוחד להפעלת מוקד שידור.
חברות הכבלים מסרו כי עם קבלת הרישיון, הן יוכלו לספק אינטרנט מהיר מתחילת שנת 2002. השירות יינתן באמצעות מודם כבלים שיאפשר גלישה ללא צורך בקו טלפון. ספק האינטרנט ייקבע בידי הלקוח.
"בהגשת הבקשות פתחנו למעשה בתחרות מול בזק. לקוחות המחוברים לרשת הכבלים יוכלו להנות, כבר בתוך חודשים ספורים, מאינטרנט מהיר במחירים תחרותיים", אומרות חברות הכבלים.
החברות הבהירו כי בכוונתן להתחרות בבזק בהפעלת תקשורת פנים ארצית (טלפוניה) על גבי הכבלים אך תחרות זו מותנית בקבלת אישור מהממונה על ההגבלים העסקיים, דרור שטרום, למיזוג מלא - גם בתשתית וגם בתוכן.

"ההיגיון הכלכלי מחייב מיזוג"

מנכ"ל תבל, יוסי דואר, ציין כי ההיגיון הכלכלי מחייב מיזוג בין 3 חברות הכבלים וההפרדה בין התשתית לתוכן היא מלאכותית. "הנכסים משועבדים לבנקים אך מקור ההכנסה הוא השידורים לכן יש ליצור גוף כלכלי אחד", אמר דואר.
דואר ציין שצריך להיקבע קריטריון ברור וקצוב בזמן לאישור מיזוג התוכן של הכבלים. קריטריון כזה יכול להיות מספר מנויי חברת שידורי הלוויין YES, אך לא רמת רווחיות הלוויין, שלטענת דואר מוכרת שירותים במחירי היצף המסובסדים על-ידי בזק ולכן איננה רווחית. "תקופת ההגנה על ה'ינוקא' (חברת הלוויין) נגמרה ואין שום סיבה להמשיך להגן עליו", אמר.
בעלי חברות הכבלים כבר הגיעו להסכמה לפיה חלוקת האחזקות בחברת הכבלים המאוחדת שתקום היא תבל (45%), ערוצי זהב (35%) ומתב (20%). בעלי המניות הסכימו כי מנכ"ל החברה המאוחדת יהיה רם בלניקוב, כיום מנכ"ל קווי זהב. החברות עדיין לא קבעו מה יהיה שמה של החברה החדשה ומי ישמש היו"ר שלה.
דואר הוסיף כי מאחר והמיזוג כבר באופק, עורכות חברות הכבלים, תוך תיאום עם הממונה על ההגבלים, תיאום טכנולוגי בבחירת ספקים ובמכרזים לציוד קצה ולציוד רשת. תבל היא החברה שמבצעת את האיתור הטכנולוגי ומיון הספקים, אך את ההתקשרות מבצעת כל חברה בנפרד.


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון
רם בלינקוב, המנכ"ל המיועד
צילום: ארכיון
ארכיון ידיעות אחרונות
יוסי דואר, מנכ"ל תבל
ארכיון ידיעות אחרונות
עמי אבן, מנכ"ל ערוצי זהב
עמית לוין, מנכ"ל מתב
מומלצים