שתף קטע נבחר

היום: אבל לאומי להרוגי אסון המטוס

הדגלים יורדו לחצי התורן והכנסת תקיים ישיבת אבל מיוחדת. עדיין לא הוחלט כיצד יפוצו בני המשפחות שאיבדו את יקיריהם (מימין: קישור לתמונות הקרבנות וסיפוריהם)

ישראל מציינת היום (ה') יום אבל לאומי לזכר הניספים באסון התרסקות טיסת 1812 של "סיביר איירליינס" בים השחור. הדגלים בכל מוסדות המדינה יורדו לחצי התורן, ובמליאת הכנסת תתקיים ישיבת אבל מיוחדת. מקצת ההרוגים שזוהו וארונותיהם הושבו לארץ, יובאו היום למנוחות (מימין: קישור לעמוד המיוחד ובו השמות והסיפורים).
בבתי הספר ברחבי הארץ יתקיימו שיעורים מיוחדים שבהם ידונו התלמידים באסון ובנושא שילובם של העולים בחברה הישראלית. גם השידורים באמצעי התקשורת ימותנו.
ועדת השרים לעלייה וקליטה תתכנס היום כדי לדון בפיצוי משפחות הקורבנות, דיון שהחל כבר אמש בלשכת ראש הממשלה בהשתתפות גורמי רווחה ונציגי המשרדים השונים.
משפחות הרוגי האסון נופלות כעת בין הכסאות – הן אינן מוכרות כנפגעות טרור אך גם אינן עונות על הקטגוריה של נפגעי תאונות דרכים. לכן, מנסים במשרדי הממשלה למצוא דרכים לטפל בהן מבלי ליצור תקדים חריג שיהווה בסיס לתביעות של קורבנות אסונות בהמשך. ככל הנראה, הבסיס לפיצוי המשפחות יהיה כפיצוי נפגעי תאונות דרכים. עד כה הוחלט כי המדינה תכסה גם את כל הוצאות הלוויות של הקורבנות.
בתוך כך, אמורות להתנהל תביעות נגד חברת התעופה ואוקראינה. בישראל מעריכים כי אם תצלח התביעה מול חברת התעופה, יש סיכוי טוב לתביעה נגד אוקראינה. אלא שבתביעה מול חברת התעופה סכום הפיצוי למשפחה לא יעלה על 20 אלף דולר, לכן תולים גופי הממשלה תקוות בהצלחת התביעה נגד אוקראינה.
סגן השר יורי שטרן הציע למצוא מיופה כוח בסוצ'י מאחר וההתדיינות המשפטית תתנהל שם. הוצע עורך דין רוסי שעמו עובד הרב המקומי או לחילופין נציג של לשכת הקשר נתיב. סגן השר שטרן אמר כי הפיגוע בדולפינריום העלה לתודעה את מצוקת העולים, לא רק לציבור הרחב אלא גם למשרדי הממשלה המטפלים בהם.
בארגון סל"ע, המסייע לעולים, חוששים שהמשפחות לא יטופלו כהלכה, מכיוון שהן לא נפגעות טרור. בארגון מציינים שהמשפחות מפנות בשלב זה שאלות הנוגעות למנהגי אבלות, כמו מתי צריך להתחיל לשבת שבעה. בבדיקה של הארגון עם רבנים עולה כי תחילת ישיבת השבעה תהיה כאשר ייפסקו החיפושים. משפחות שיקיריהן לא נמצאו במי הים השחור הפנו שאלה היכן ניתן יהיה להן להתייחד עם יקיריהן. על השאלה הזו בארגון סלע לא ידעו להשיב, וייתכן שהיא תישאר בלתי פתורה.

בבית הספר של ש"ס יערכו תפילות מיוחדות

בית הספר של מעיין החינוך התורני של ש"ס בלוד יערוך הבוקר תפילות מיוחדות לעילוי נשמותיהם של אביהם וסבתם של שניים מתלמידי המוסד, שנספו באסון התרסקות המטוס הרוסי.
שני הילדים, אח ואחות, לומדים בגן ובבית הספר של המוסד החינוכי "בית מנחם" בלוד. לדברי המנהלת, פנינה בורקיס, למרות שבית הספר שייך לרשת החינוך של ש"ס, כמעט 20 אחוז מהלומדים בו הם עולים מרוסיה. לדבריה, הוריהם של שני האחים אינם דתיים, זאת בדומה להורים של רבים מתלמידי המוסד, שבחרו בכל זאת לשלוח את ילדיהם לבית ספר תורני.

טקס הזיכרון בשדה התעופה

בשעה שמונה בערב אמש התקרב מטוס ההרקולס האימתני של חיל האוויר אל הבמה השחורה הריקה ואל הכיסאות הלבנים שהציבו אנשי חיל האוויר בשדה התעופה הצבאי בלוד. בשורות הראשונות ישבו, מכופפים, עיניהם דומעות, בני משפחותיהם של כמה מהרוגי סיביר אייר.
דלתות המטוס נפתחו ויצאו ממנו אנשי הצבא והמשטרה שחזרו מרוסיה. אחריהם, בשקט, דומעים, יצאו 15 מבני המשפחות ששבו לארץ עם ההרקולס. הם התקרבו אל יקיריהם שישבו על הכיסאות, נפלו על צווארם ובכו. אחר כך הוצאו הארונות מהמטוס והוצבו על הבמה.
שר החוץ, שמעון פרס, דיבר בנאומו על אחדות, על תחושת ה"ביחד" שנוצרה בעם. הוא הודה לממשל הרוסי על החקירה, במיוחד לנשיא ולדימיר פוטין. הוא דיבר גם על הצורך לתמוך במשפחות.
בתום הטקס, הפך כאב המשפחות לאישי יותר. אם ואב, לבושים בשחור, נשכבו על אחד הארונות, בוכים בשקט. משפחות נוספות התקרבו אל הארונות בשקט, מסרבות להיפרד מיקיריהן.

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 2
טקס הזיכרון עם שובה של המשלחת
צילום ערוץ 2
טקס האזכרה שנערך בים השחור
מומלצים