שתף קטע נבחר

כוחות צה"ל יצאו מבית רימא

אמש נמשכה הפעולה, והצבא הטיל עוצר בכפר ופוצץ שלושה בתים. דובר צה"ל מכחיש את האשמות הפלסטינים וטוען: ההרוגים נורו לאחר שירו לעבר חיילים. בתקריות בשטחים נהרגו 16 פלסטינים

הפעולה בבית רימא נסתיימה: כוחות צה"ל פינו הבוקר (יום ה') את הכפר, שהפך ביממה האחרונה לזירת קרב.
תושבים בכפר סיפרו ל-ynet כי אמש פוצצו חיילי צה"ל שלושה בתים בכפר. מצה"ל נמסר, כי מדובר בבתיהם של פעילי "החזית העממית", אשר היו מעורבים ברצח השר זאבי.
מקורות פלסטינים דיווחו כי ואאל עבייאת, פעיל תנזים בן 22, נהרג הלילה במהלך ירי של צה"ל וחילופי אש באזור בית לחם. מקורות פלסטיניים בטול כרם דיווחו על חילופי אש כבדים בשכונות הדרומיות של העיר לאחר שטנקים כיתרו את אזור ביתו של מושל טול כרם, עז א-דין שריף.
גורמים במערכת הביטחון טוענים שהרשות הפלסטינית העבירה לישראל מסרים לפיהם בכוונתה לפעול להרגעת הרוחות. לדברי הגורמים בשטח עדיין לא ניכרות אותן הכוונות. בתקריות במשך היממה האחרונה נהרגו לפי דיווחי הרשות 15 פלסטינים, 9 מהם בבית רימא. בצה"ל לעומת זאת טוענים שבבית רימא נהרגו שישה פלסטינים.

הפלסטינים מאשימים: צה"ל טבח בכפר

הפלסטינים האשימו אתמול את צה"ל בטבח בבית רימא. בכפר באזור רמאללה נהרגו לטענתם תשעה פלסטינים, עשרות נפצעו ומאות נעצרו. "זהו טבח דיר יאסין החדש", אמר ג'בריל רג'וב.
הפלסטינים טענו שצה"ל מנע מאמבולנסים לפנות עשרות פצועים ששכבו בשדות הכפר כשהם מדממים. חלק מהפצועים, טענו הפלסטינים, מתו כיוון שלא קיבלו טיפול רפואי. הרשות הפלסטינית קראה לצלב האדום ולגורמים בינלאומיים להתערב "כדי למנוע את הטבח שמבצעת ישראל" (על איומי הנקמה של הפלסטינים - בקישורים מימין).
צה"ל הכחיש את האשמות הפלסטינים. דובר צה"ל טען בתגובה כי חמישה או שישה פלסטינים נהרגו לאחר שירו לעבר חיילים שנכנסו לכפר. דובר צה"ל הוסיף שלא ניתן היה לאשר את כניסת האמבולנסים כל עוד הפעולה נמשכה וכי כוחות צה"ל ורופאים מקומיים טיפלו בפצועים עד שהתאפשר לאמבולנסים להיכנס. בצה"ל הוסיפו שמספר פצועים אף פונו לבית החולים תל בשומר.
דובר צה"ל הכחיש גם את מספרי העצורים שפרסמו הפלסטינים. לדבריו נעצרו 40 חשודים ועשרות נוספים עוכבו לחקירה אולם לא נעצרו. גורמי צבא מסרו שאחד העצורים הוא אחיו של האיש שביצע את ההתנקשות בזאבי (על המעצרים של רוצחי זאבי - בקישורים מימין).

עדות אישית

עבד אל סלאם רימאווי הוא עיתונאי ופעיל בבית רימא. רימאווי סיפר ל-ynet שאלפי התושבים בכפר מסוגרים בבתיהם, שהחשמל לרובו של הכפר נותק ומי שיש לו חשמל חושש להדליק אור מחשש שימשוך את תשומת ליבם של החיילים.
רימאווי אומר שאינו יודע אם בכפר היו מבוקשים של החזית העממית ואם ביניהם היו רוצחיו של רחבעם זאבי אולם לדבריו, בכפר כמו בכל כפר פלסטיני יש פעילים של כל הפלגים ולא מדובר במעוז מיוחד של החזית העממית. "הפכו את הכפר לגיהינום גופות ופצועים היו מוטלים ברחובות ובשדות בין עצי הזיתים. פיצוצים וירי לא סבירים נשמעו כל הזמן. שום דבר, גם לא המעצר של המבוקש הכי גדול, לא מצדיק מעשה טבח כמו שנעשה בכפר והשלטת אווירת טרור חסרת רחמים" אמר.
רימאווי הוסיף שבמסגרת הפשיטות על כל בתי הכפר הגיעו החיילים גם לביתו. "רצו לעצור אותי אבל אני הייתי יחף אחי נעל נעליים אז לקחו אותו ולי הניחו. אז על פי איזה קריטריון הם ביצעו מעצרים? על בסיס מי נעל נעלים, ומי נעל נעלי בית? איזה מבוקשים ואיזה מעצרים הם ביקשו לעשות?"
רימאווי אומר כי אינו מאמין שרוצחי גנדי שהו בכפר. הוא ביקש לסיים את השיחה כששמע פסיעות של חיילים סמוך לביתו.

תגובות

רענן גיסין, דוברו של ראש הממשלה אמר אתמול שצה"ל הזהיר מבעוד מועד את אנשי המקום ואת הרשות, שבכוונתו לבצע פעולה בכפר, אך למרות זאת הכוחות נתקלו באש ועליה הגיבו.
עוד אומר גיסין כי מהכפר בית-רימא יצאו רוצחיו של השר רחבעם זאבי, והוא שימש מעוז של החזית העממית. גיסין ציין כי הפעולה בוצעה מאחר והרשות לא ביצעה את המעצרים שנדרשה לעשות.
שר הביטחון בנימין בן אליעזר אמר בתגובה לאירועים כי "ישיבתנו בשטחי A בולמת יציאת מחבלים וזו עובדה". השר אמר עוד כי "הפגיעה באזרחים היא מינימלית, אבל אצל הפלסטינים זה נוהל להסתתר מאחורי אזרחים ולירות".
יו"ר סיעת חד"ש, חבר הכנסת מוחמד ברקה, קרא לממשלה להפסיק את מה שכינה "הטבח שמבצע צה"ל משעות הבוקר בכפר בית רימא". ברקה קרא לממשלה להורות על הסגת כוחות צה"ל, בהתאם להסכם הפסקת האש שהושג בין ישראל לרשות הפלסטינית.

שישה הרוגים בתקריות

בשורת תקריות אחרות בשטחים נהרגו שישה פלסטינים נוספים. צעיר פלסטיני נוסף מוגדר כמת "מוות קליני". בפעולה להריסת ביתו של מנהיג הפתח בטול כרם נהרגו שלושה פלסטינים. מצה"ל נמסר כי כוח צה"ל שזיהה פלסטינים חמושים בעיר פתח לעברם באש. השלושה היו בתחילת שנות ה-20 לחייהם. שני פלסטינים נוספים נהרגו אתמול בטול כרם. מדובר באיש ביטחון ועובר אורח בן 50, שנהרגו כתוצאה מירי פגזים של צה"ל לעבר מוצב של הביטחון הלאומי הפלסטיני.
בתוך כך מדווחים הפלסטינים כי צעיר בן 22 מאבו-דיס נפגע בראשו מירי חיילים ומצבו מוגדר כ"מוות קליני". פלסטיני נוסף, בן 55, נהרג בחילופי אש בבית לחם.
מספר צרורות נורו לעבר בתים בשכונת גילה בירושלים. הירי בוצע מכיוון שכונת בית ג'אלה. לא דווח על נפגעים או נזק.
יריות נורו גם לעבר עמדת צה"ל ביישוב פסגות. גם באירוע זה לא היו נפגעים. כוחות צה"ל השיבו אש לעבר מקורות הירי.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
טנק בבית רימא
צילום איי פי
מומלצים