שתף קטע נבחר

"לכם רצחו את רבין, לנו את גנדי, עכשיו זה תיקו"

ערב יום השנה לרצח רבין, אפשר לזהות קווי התייחסות חדשים בימין לרצח: אירועי האינתיפאדה שנתפסים ככשלון טוטאלי של הסכמי אוסלו, ורצח זאבי, גורמים להתנערות סופית מרגשות האשמה המעטים שעוד נותרו

בבוקרו של יום רביעי האחרון התקיים בבית הקברות הר הרצל בירושלים טקס העלייה לקברו של השר רחבעם זאבי ז"ל במלאת שבעה להירצחו. לאחר שבני המשפחה והחברים הקרובים שכיבדו את הטקס בנוכחותם עזבו את המקום ומיהרו לאזכרה שנערכה בכנסת, נותרה בסמוך לחלקת הקבר בהר הרצל חבורה קטנה של פעילי ימין, מאלה שאם ישמיעו הצהרה כי גנדי היה שמאלני ביחס אליהם, הצהרתם תישמע הרבה פחות מפתיעה מזו שנשמעה מפיו של חיים טופול.
היו שם גרשון סלומון מתנועת נאמני הר הבית, ישראל לדרמן "שופך התה" על ח"כ יעל דיין, אדיר זיק שדר ערוץ 7, היה שם גם אחד מבוגרי מחתרת הסיקריקים ועוד כמה פרצופים מוכרים, כאלה שאפשר לראות בכל הפגנה של הימין הקיצוני ושאיכשהו מזדמנים לכל ויכוח פוליטי שמתעורר ברחבת המשביר בירושלים. הם ישבו בסמוך לקברו של זאבי, אבל יותר מאשר על גנדי, הם דיברו על רבין.
"שופך התה" לדרמן לא הפסיק לצעוק כי צריך לבא חשבון עם פושעי אוסלו עד שאדם מבוגר ניגש והזהיר אותו לכבד את המת. שדר ערוץ 7 אדיר זיק אמר כי לאלמנה יעל זאבי מגיעה לשכה, בדומה לזו שקיבלה לאה רבין לאחר רצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל "מגיע ליעל כל מה שנתנו להיא" אמר והסביר "שם נרצח רב אלוף פה נרצח אלוף, מה ההבדל בין רצח רבין לרצח גנדי?". השיחות הללו ביטאו תחושה על פיה "להם רצחו את רבין, לנו רצחו את גנדי, עכשיו אנחנו תיקו".
אל יום השנה השישי לרצח ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין ז"ל מגיע הימין האידיאולוגי, בעיקר זה הדתי, עם הרבה יותר ביטחון עצמי, עם הרבה פחות רגשות אשם ועם מטרה ברורה: להתנער סופית מההאשמות בדבר האחריות שלהם על הרצח שביצע יגאל עמיר. אם בעבר ההתנערות מהאצבע המאשימה בגין רצח ראש הממשלה נבנתה על הטיעונים כי "יגאל עמיר הוא בכלל חרדי" (מה שלא נכון), כי "לא הוכח שאיזה שהוא רב פסק על רבין 'דין רודף'" (מה שנכון) ועל הסטת תשומת הלב מהדיון בהסתה אל דיון בתיאוריות קונספירציה שונות ומשונות, הרי שהפעם מגיע הימין אל יום הזיכרון לרצח כשהוא חמוש בשתי עובדות קשות, אירועי השנה האחרונה, אשר נתפסים ככישלון טוטאלי של הסכם אוסלו אותו הוביל רוה"מ לשעבר יצחק רבין ואשר כבר סחטו מהימין התבטאויות בוטות דוגמת הסטיקר "הכל בגללך, חבר", ולא פחות משמעותי מכך, כשהוא חמוש ברצח של פלמ"חניק משלו - רחבעם זאבי.
דוגמאות לכך ניכרו בגינוני האבל הדומים על רבין וזאבי, כמו גם בסיסמאות המופיעות באתר "מולדת": "לא נשכחך רחבעם עמיקם זאבי" על משקל "לא נשכח לא נסלח" של רבין ו"שומר ארץ ישראל אתה חסר" על משקל "חבר אתה חסר". הכותרת בעמודו הראשון של גיליונו האחרון של העיתון החרדי האולטרא ימני "השבוע" בישרה לקוראים כי "יש רצח לימין - בשבוע לפני רצח רבין כבר יש גם לימין 'רצח' משלו עם נוער נרות משלו". הכותרת הזו נדחקה רק מפני הכותרת הראשית של העיתון שבישרה: "חשיפת השבוע: לא עמיר רצח את רבין".
אבל מסתבר ש"אין לך ימין קיצוני שאין ימין קיצוני ממנו": בדומה לתיאוריות הקונספירציה שצצו לאחר רצח רבין, יש כבר מי שזיכה את רצח גנדי בתיאוריית קונספירציה משלו. אתר האינטרנט ANA פרסם תיאוריה (חובבנית להחריד, אפילו בהשוואה לתיאוריות באשר לרצח רבין), התיאוריה עומדת על "הקווים המקבילים בין רצח רחבעם זאבי ורצח יצחק רבין זיכרונם לברכה" שכן "שתי הרציחות נעשו בידיעת הרוצחים על מחדלי האבטחה, שני הנרצחים היו אנשים ישרים פוליטית ושניהם הפריעו לאותו אדם להיות בשלטון ורציחת שניהם הייתה אמורה להיות הפתרון". למי שלא הבין למי הכוונה מובהר במפורש: "לשר שמעון פרס יש אחריות עליונה לרציחות האלו" ועוד תוספת יש שם: "נשאר לו לחיות עוד 6.5 שנים".
הניסיון להיתלות ברצח גנדי כדי להיחלץ סופית מההאשמות על רצח רבין חורג מתחומי הימין הקיצוני. לקראת יום הרצח השנה, הימין הדתי עוסק הרבה פחות בחשבונות נפש ובצווי פיוס למיניהם ומתמקד בגילויים חדשים שנועדו לעורר שאלות באשר לרצח רבין.
היטיב לבטא את הדברים העיתונאי חגי הוברמן, הכתב הבולט של ביטאון המפד"ל "הצופה", שפירסם בסוף השבוע כתבת ענק על "הסתירות והשאלות בפרשת רצח יצחק רבין ז"ל", זאת לאחר שבשבוע החולף פירסם מאמר ובו הסביר כי "אין לנו כיום סיבה להתבייש באמת שלנו ואין סיבה להתנצל על רצח רבין ז"ל. ציבור נאמני ארץ ישראל, ברוך ה', כבר השתקם לחלוטין מהטראומה של הרצח. התמוטטות הסכמי אוסלו... וכעת גם רצח השר רחבעם זאבי ז"ל, מחקו לגמרי את תחושות האשם וההכאה על חטא".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
רבין. האשמות חדשות
צילום: לע"מ
זאבי. "גם לנו יש ילדי נרות"
מומלצים