שתף קטע נבחר

דרעי ברדיו החרדי: "פטירת הרב שך - אסון גדול"

אריה דרעי ואורי זוהר הנחו משדר מיוחד, ששודר בערוצי הקודש הפיראטיים, לצורך איסוף תרומות לארגון לב לאחים, העוסק ברישום ילדים חילונים לבתי ספר תורניים. לפני כן, העניקו הרבנים לדרעי מעין "הכשר" להנחות את המשדר

"ערוצי הקודש", ערוצי הרדיו החרדיים הפיראטיים, התאחדו היום (א') לשידור מיוחד בהגשתם של אריה דרעי והרב אורי זוהר. השידור נועד לאיסוף תרומות לארגון "לב לאחים", העוסק ברישום ילדים חילונים לבתי ספר תורניים.
זוהר מסר כי בשנתיים האחרונות הצליחו פעילי "לב לאחים" לרשום כ-20 אלף תלמידים חדשים לבתי ספר תורניים בעקבות השידורים המיוחדים הקודמים שלו ושל דרעי, שיצא ביום שישי לחופשתו החודשית.
השידור המיוחד כמעט ובוטל בשל פטירת הרב שך והרגישות הכרוכה בהשתתפותו של דרעי במשדר שהוקדש לעילוי נשמתו. בין הרב שך לדרעי חל נתק ממושך בעקבות הליכת ש"ס עם השמאל בתחילת שנות ה-90 ולמרות שדרעי, לפני כניסתו לכלא, ביקש בפומבי סליחה מהרב שך ונמסר שהרב סלח לו, עדיין נחשבת נקודה זו לרגישה. לבסוף, בהוראת הרבנים, הוחלט לקיים את השידור כרגיל.
הרבנים, ביניהם "פוסק הדור" הרב יוסף שלום אלישיב וככל הנראה אף הרב אהרון לייב שטיינמן והרב שמואל אויערבך, אישרו את קיום המשדר בהשתתפותו של דרעי ובכך העניקו לו מעין "הכשר", שלושה ימים בלבד לאחר פטירתו של הרב שך. הרב אלישיב אף אמר כי "אם הרב שך היה חי והיינו שואלים אותו האם לקיים את השידור, הוא היה אומר שוודאי וודאי שצריך לקיים אותו כי הרי מדובר בהצלת נפשות".
במהלך השידור התייחס דרעי למותו של הרב שך כאל "האסון הגדול שקרה לעם ישראל, שמרן, ראש הישיבה, הרב אליעזר מנחם מן שך, הסתלק ממנו". זוהר הגדיר את הרב המנוח "הצדיק הגדול, המתוק באדם".
דרעי וזוהר העלו לשידור מאזינים ומאזינות שסיפרו כי בתי הספר התורניים גורמים לשינוי לטובה אצל התלמידים ונלמדים בהם גם "לימודים כלליים ברמה יותר גבוהה מאשר בבתי הספר הממלכתיים".
דרעי הפתיע כשדיבר על הערבים באופן שנדיר לשמוע ב"ערוצי הקודש". הדברים הפתיעו גם בשל העובדה שבתקופה האחרונה השמיע דרעי דברים קשים נגד הפלסטינים והצהיר כי הסכם אוסלו נכשל.
בשידור דיבר דרעי על "המלחמה בישמעאל" ואמר: "מי שקורא בפרשת השבוע. הקב"ה בירך את ישמעאל. זה היה הבן של אברהם אבינו, אנחנו שוכחים את זה, ואנחנו רואים את הכאב לב הנוראי שלו כשהיה צריך לשלוח אותו מעליו. הוא זה שביקש מהקב"ה שיברך את הבן הזה. אל תשכחו, יש להם את הזכויות שלהם גם, לא שאני מנסה ללמד זכות עליהם, אבל הם מלים את בניהם, יש להם הכנסת אורחים, שלצערנו חלק מאתנו איבדנו אותה, יש להם את הזכות של אברהם אבינו. ועוד דבר אחד, הם באים בשם האל ואנחנו עשינו הכל כדי לשכוח את שם האל, לא עלינו. אנחנו כיהודים מאמינים יודעים שיש רק פתרון אחד כדי להתגבר על ישמעאל: לסמוך על אבינו שבשמיים".
זמן קצר לאחר הדברים אירע הפיגוע בגבעה הצרפתית וקולות הסירנה של כוחות ההצלה נשמעו באולפן "רדיו 10", שם התקיים השידור. "אנחנו רואים ששוב בני עוולה יורים על יהודים", אמר דרעי והשניים איחלו החלמה מהירה לפצועים.
בשל ימי השבעה על הרב שך התנהל השידור באווירה רצינית מזו הקיימת בדרך כלל בשידורים המשותפים לזוהר ודרעי, עם חריגות בודדות. בין היתר סיפר דרעי על שר בממשלה שהתקשר אליו בדרכו לאולפן וביקש לתרום 1,800 שקל, הסכום שהתבקשו המאזינים לתרום. זוהר הגיב במלים "צדיק השר הזה, שנברך אותו שגם הוא ייכנס למעשיהו ויתחזק בתורה וביראת שמיים?". ודרעי ענה: "הוא לא צריך להיכנס למעשיהו, הוא כבר ירא שמיים, אני הייתי צריך את המכות האלה, הוא לא".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
דרעי. מה הוא קיבל מחוויית הכלא?
צילום: גלי תיבון
צילום: מיכאל קרמר
הרב שך. נקודה רגישה
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים