שתף קטע נבחר

השר ישי יוצא לקרב נגד פעילי דרעי

מנהיג תנועת ש"ס גייס השבוע את נשק יום הדין בחברה החרדית: ה"נידוי" ו"הקפידא", נגד פעילים במחנה דרעי "שצריכים לחשוש לחייהם". קצפו של ישי יצא בעקבות תבוסת מועמד ש"ס והרב עובדיה יוסף בבחירות לביתר עלית. פרשת השבוע על הדברים שאמר הרב שך על הרצל ועל נאמנו האחרון של דרעי שפוטר מבית ש"ס - המנקה הערבי

השר אלי ישי מאיים שהרב עובדיה יוסף יוציא נידוי על פעילים במחנה דרעי ומזהיר אותם ש"יחששו לחייהם מ'הקפידא' של מרן". ברקע הדברים עומדות הבחירות שהתקיימו השבוע בעיר החרדית ביתר עלית, ובעיקר העובדה שנוצר רושם של פגיעה ישירה בכבודו של הרב עובדיה יוסף ובמנהיגותו כשפעילים ורבנים ספרדים פעלו נגד דעתו.
ישי האשים את הפעילים בכך שזייפו מכתב על פיו הרב כדורי מתנגד לש"ס בבחירות וטען, בצדק, שהרב כדורי דווקא תמך בש"ס ובמועמדה לראשות העיר יהודה גרליץ. בראיון מיוחד שנתן לתחנה החרדית פיראטית "קול האמת", טען ישי כי מדובר ב"קומץ, שניים שלושה פרחחים מושחתים שכותבים ומדברים נגד מרן" ושאמרו כי "צריך לקרוע מעל הרב עובדיה את הגלימה".
בהנהגת ש"ס הבינו כי הפגיעה בסמכותו של הרב עובדיה שהחלה בגילויי העצמאות של חצרו של זקן המקובלים הרב כדורי והמשיכה בכך שהרב ראובן אלבז, פטרונו של השר שלמה בניזרי הקים מערכת כשרות מתחרה לבד"ץ בית יוסף, הגיעה השבוע לשיא כאשר רב עיר קטנה כמו ביתר, הרב יעקב תופיק, העז להמרות את פיו של הרב עובדיה, סירב לבוא לפגוש אותו וגרם לתושבים ספרדים בביתר לנהוג כנגד דעתו של הרב עובדיה.
הדברים הגיעו עד כדי כך שבשעת לילה מאוחרת נראו פעילים של ש"ס שגויסו על ידי אלי ישי לסייע ביום הבחירות, כשהם עוזבים במכוניותיהם את העיר ביתר, תוך כדי צפירות שימחה על כישלונה של ש"ס...
ישי שיוצא למלחמה על מעמדה של ש"ס בגרעין הקשה שלה, גרעין בני התורה הספרדים, יצא חוצץ כנגד הטענות שהוא ואנשיו "לא אומרים לגדול הדור את כל האמת ומטעים אותו". ישי טען כי יש בכך פגיעה ב"דעת תורה" וזלזול ברב עובדיה. לצורך מלחמה זו הוא גייס גם את תחמושת יום הדין בחברה החרדית את ה"הנידוי" ואת "הקפידא" - קללה המוטלת על מי שפוגע בכבודו של רב.
בין היתר אמר אלי ישי על הפעילים במחנה דרעי: "הם קוראים לעצמם אנשי דרעי ומזיקים לאריה דרעי". ישי הזהיר כי אם הרב עובדיה ינדה אותם "אף אחד לא יוכל להתקרב לארבע אמותיהם" והוסיף: "אני אומר דברים קשים, כל מי שפגע במרן שילם מחיר יקר בורא עולם לא עזב אותו. לא היה אדם שפגע במרן ויצא נקי... הם לא חוששים על חייהם מ'הקפידא' של מרן?".

"הרב שך נפטר בגלל הפגיעה ברב עובדיה"

אין זו הפעם הראשונה שבש"ס משתמשים בנשק "הקפידא", בעבר טענו כי מותם של מספר מתנחלים בפיגועי טרור ותאונות דרכים היא עונש על כך שהפגינו נגד הרב עובדיה יוסף בשל תמיכת ש"ס בהסכמי אוסלו. רק השבוע אמר בכיר בש"ס כי פטירתו של הרב שך והעובדה שבכירי הרבנים הליטאים אושפזו לאחרונה היא עונש משמיים על כך שהליטאים תקפו את הרב עובדיה יוסף. הבכיר כיוון לעובדה שגדולי הרבנים הליטאים פוסק הדור הרב יוסף שלום אלישיב, הרב אהרון לייב שטיינמן והרב חיים קנייבסקי סבלו מבעיות בריאותיות שונות ואמר שהוא מצטט את דבריו של אחד מגדולי הרבנים בהנהגת ש"ס, אך הדגיש כי לא מדובר ברב עובדיה".
ההתקפות החריפות של הרב עובדיה נגד רבה הספרדי של ביתר ("המורה הוראה לפני רבו חייב מיתה", ציטט מנהיגה הרוחני של ש"ס בהקשר זה) והאיומים של אלי ישי כי הרב ייצא בגלוי נגד פעילים במחנה דרעי, מעוררים את השאלה האם לקראת יציאתו הקריבה והולכת של דרעי מהכלא ובכדי להקהות את רושמה ינסו ישי ומקורביו לגרור את הרב עובדיה לעימות חזיתי עם אריה דרעי, אפילו בצורה של התקפה פומבית על הבן האהוב לשעבר.

אחרון אנשי דרעי - המנקה הערבי - הודח מבית ש"ס

נאמני דרעי מצידם, מתנחמים בעובדה שבתוך זמן קצר צפויה להתכנס "ועדת החצי" של השב"ס שתדון בקיצור עונשו של אריה דרעי למחצית.
על פי הערכת עורכי דינו של דרעי הוא עשוי להשתחרר כבר בחודש ינואר הקרוב ובינתיים הוא עסוק בניסיונות (לא מספקים, לטענת מקורבי ישי) לשכנע את נאמניו לשמור על שקט בכדי לא לפגוע בסיכוייו לקטוף את פירותיו של "חוק דרעי".
אומנם מסיבה זו "מטה יום השחרור" למשל, שאמור להפוך את חגיגות יום השחרור מהכלא לאירוע שיחזיר את דרעי באבחת רגע למרכז התודעה של הציבור המזרחי, עדיין לא החל לפעול, אבל כאמור, נאמניו של דרעי בהחלט מתמידים במשימה שנטלו לעצמם עם כניסתו של דרעי לכלא: "לא לתת לאלי ישי להרים את הראש ליותר מארבע דקות רצוף" כהסברו של אחד מהם.
השבוע הם חגגו את הכישלון של אלי ישי וש"ס בבחירות בביתר, מה שלא הפריע לבכירים במחנה דרעי להתלונן על מסע ההדחות שערך אלי ישי נגד נאמניו של דרעי ולבכות את העובדה שפועל הניקיון הערבי של בית ש"ס - סנדוקה "אחרון אנשי מחנה דרעי הודח השבוע מתפקידו". סנדוקה, שניקה במשך שנים את בית ש"ס והפך לדמות כמעט מיתולוגית, אומנם הועבר מתפקידו על ידי חברת הניקיון בה עבד, אך אחד מבכירי מחנה דרעי מיהר להבטיח חגיגית "כשאריה יחזור, במסגרת החזרת העטרה ליושנה הוא יחזיר גם את סנדוקה".

הרב שך על הרצל

החלטת ועדת השמות של עיריית בני ברק להחליף את שמו של רחוב הרצל בעיר לרחוב הרב שך, עוררה פולמוס בלתי נמנע עם המשתתפים הקבועים, אך בלי חדוות הפולמוס של הגדול שבהם - הרב שך. מה הוא היה אומר? הרב שך לא הרבה להתייחס בצורה ישירה להרצל, אך שתי הדוגמאות להלן יכולות להבהיר את דעתו על חוזה המדינה ועל חזונו. בעצרת למען רשימת "יהדות התורה" שנערכה ב-1992 איזכר הרב שך את הרצל ואמר: "עם בלי תרבות לא יכול להחזיק מעמד, אולי רק חמישים שנה, מאה שנה, אבל לא יותר... שההיסטוריה של עם ישראל תתחיל מהרצל או מאחד העם? מי היה אחד העם, מי היה שלום עליכם, מי היה מנדלי מוכר ספרים? הרי זרקו אותם מהישיבות". בהזדמנות אחרת נדרש הרב שך לאפיזודה הרעיונית, החולפת של בנימין זאב הרצל שגרס בסמוך לשנת 1893 כי בעיית היהודים הינה בעיה חברתית אשר תיפתר על ידי תנועת שמד המונית ומאורגנת, וכך התבטא אז הרב שך: "וידוע מה שכתב ראש התנועה הציונית שאם היה באפשרותו להעביר את כל עם ישראל ביום ראשון אחד תחת הכנסיה היה מעביר אותם בתופים ובמחולות - עפרא לפומי'". יצוין כי הביטוי "עפרא לפומיה" בו משתמש הרב שך כלפי הרצל, תרגומו "עפר לפיו" ועל פי אחד ההסברים הוא מרמז על אדם שראוי שיבוא עפר לפיו ולא ישמעו דבריו.

יציאת השבת:

ערב הבחירות בביתר ישבה קבוצת פעילים ספרדים ודנה בסוגייה האם הפעילות שלהם שנעשית בסופו של דבר נגד הרב עובדיה מותרת מבחינה דתית. אחד הנוכחים שהזדעזע מהרעיונות שהועלו, זכה לתגובה מבוגר ישיבה ליטאית שאמר: "רואים שלא היית תלמיד של הרב שך" והסביר: "אצלו למדנו שאם יש מחלוקת של אמת מותר לנו לצאת אפילו נגדו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שאולי שם טוב
יוצא לקרב. ישי
שאולי שם טוב
צילום: מיכאל קרמר
הרב שך. על הרצל
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים