שתף קטע נבחר

"הפעם לא נחריש ולא נשתוק"

פרסום ראשון ב-ynet: בשבת העיון שנערכה לציון 30 להירצחו של השר זאבי תקפו הנואמים את שר החוץ ואת דבריו בזכות הקמת מדינה פלסטינית וכינו אותו "מלשין , רוקם שקרים ושטן". מקורבי פרס: הוא לא נותן לאיומים של הימין להכתיב לו את אורחות חייו. חבר הכנסת כבל מהעבודה פנה ליועץ המשפטי לממשלה. שריד: "אלה לא בני תרבות"

תגובות קשות בשמאל בעקבות הפירסום הבלעדי ב-ynet אודות המתקפה החריפה נגד שר החוץ שמעון פרס באירוע לזכרו של השר רחבעם זאבי.
מקורבי פרס אומרים, כי הוא לא נותן לאיומים של הימין להכתיב לו את אורחות חייו.
עם זאת, לדבריהם הוא מתלונן כי הימין מבצע נגדו הסתה חמורה.
"פעם הוא אמר שהוא לא מפחד למות ולא רוצה למות מפחד, וזה בעצם מה שמנחה אותו. אם למשל, השב"כ היה מבקש ממנו לעזוב את ביתו בגלל התראה כזו או אחרת, לדעתי לא היה עוזב", אמר אחד ממקורביו.
חבר הכנסת איתן כבל מהעבודה פנה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לחקור את הפרשה, בטענה כי מדובר ב"התרת דם והסתה נגד שמעון פרס". כבל כתב במכתבו כי להבדיל מהאירועים שקדמו לרצח יצחק רבין ז"ל, "הפעם לא נחריש ולא נשתוק".
חבר הכנסת אופיר פינס אמר בתגובה לדברים: "מפלגת העבודה והאיחוד הלאומי אינן יכולות יותר לשבת יחדיו בממשלת האחדות. פרס צריך להודיע לשרון: 'או אנחנו או הם'".

ההתקפות על פרס: באזכרה לזאבי

ההתקפות על פרס נאמרו בשבת עיון לזכרו של השר רחבעם זאבי, שהתקיימה אמש במקום הרצח, מלון היאט בירושלים, במלאת 30 להירצחו.
כ-600 איש מכל רחבי הארץ השתתפו באירוע, אותו יזמה מחלקת האירועים של ערוץ 7. המשתתפים, ברובם המכריע חובשי כיפות, השתתפו בתפילת הבוקר בה נאמרה תפילת "אל מלא רחמים" לעילוי נשמתו של זאבי, פקדו את המסדרון בו נרצח מנהיג תנועת מולדת לשעבר וקיבלו סטיקרים עם הכתובת "פושעי אוסלו" עם תמונתם של שר החוץ פרס ויו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת.
שר התיירות, הרב בני אלון, השווה את דבריו של פרס אודות התמיכה הציבורית בהקמת מדינה פלסטינית, למצב בו הוא היה נואם באו"ם בזכות רעיון הטרנספר ומסייג את דבריו בטענה כי אין זו עמדת הממשלה, אך זו עמדה שרוב העם תומך בה.
בנו החוזר בתשובה של זאבי, בנימין, שלח למשתתפים מכתב ברכה ואת "תיקון הכללי" של רבי נחמן מברסלב. המשתתפים השתתפו בסימפוזיונים ושמעו הרצאות על פיהן לימין יש אלטרנטיבה מדינית לפתרון המצב בו שרויה מדינת ישראל. אבל הדברים החמורים ביותר נאמרו מעל הבימה.

"יריבינו, אנשי השמאל, מאוסים"

הסימפוזיון שנערך במוצאי השבת נפתח בדבריו של המנחה אל"מ (מיל') משה לשם, אשר הדגיש בעניינו של שמעון פרס כי "אני קורא לו פה מעל הבמה 'פושע אוסלו'". הסופר משה שמיר קרא לימין ללכת לבחירות עכשיו ולשנות את המפה הפוליטית בישראל. "מי יודע מתי ישוב יום כזה של התפכחות בציבור הרחב", אמר שמיר, "צריך בחירות עכשיו, כשיריבינו, יריבי הציונות, מסיגי כוחנו אחורה, מצויים בשעת החולשה הקשה ביותר שלהם מזה דורות. מעולם לא כילו עצמם אנשי השמאל במלחמות פנימיות כמו בשעה הזו, הם מאוסים - מם, אל"ף, וו, סמ"ך, יוד, מם".
שמיר אמר עוד כי בחירות חדשות יאפשרו גם "לסלק את שמעון פרס, המלשין הגדול על מדינת ישראל, רוקם השקרים הגדול נגד מדינת ישראל, החותר ללא לאות נגד הציונות החלוצית, העובדת המתיישבת".
ח"כ צבי הנדל (האיחוד הלאומי) אמר כי האלטרנטיבה שהוא מציע היא סבלנות והבנה שלא יהיה שלום וזכה למחיאות כפיים כשעשה אבחנה בין גאווה לאומית יהודית לבין "יום הגאווה".
חבר הכנסת לשעבר, חנן פורת, אמר שצריך לכבוש מחדש את כל שטחי יש"ע. "שואלים אותנו מה האלטרנטיבה שלנו לערפאת? אנחנו האלטרנטיבה לערפאת", אמר פורת, "תהיה שם שליטה ישראלית בטחונית מלאה".
לקראת סיום הערב נאם עו"ד אליקים העצני, שאמר כי דבריו של פרס חמורים פחות מדברים שאמר לאחרונה ראש הממשלה אריאל שרון בזכות הקמת מדינה פלסטינית. "זה לא פרס זה שרון. יכול להיות שיועץ הסתרים, השטן מאחורנית היה פרס אבל הדברים של שרון היו פי אלף יותר חמורים. אתם בועטים בפרס, תבעטו בשרון אם אתם כנים עם עצמכם".
האירוע נחתם בשיר שכתב חסיד חב"ד טוביה בולטון בו בולטות המלים: "הולכים לקראת שלום, נחזיר מזרח וגם דרום, מערב וגם צפון. נגור בים תיכון - עם שולה ושמעון", ובשירת "התקווה".
היום התכנסו בני משפחה, חברים, אישי ציבור ומוקירי זכרו של השר זאבי ז"ל באזכרה שנערכה בחלקה הצבאית בבית הקברות הר הרצל בירושלים. על המצבה נכתב "איש הפלמ"ח, אלוף נעוריה של המולדת, יהודי גאה, איש משפחה, מנהיג ושר בישראל" ובסמוך ניצב משמר כבוד של נוער מולדת. בין המספידים היו ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, הרב אורי זוהר ובנו של רחבעם זאבי יפתח - פלמ"ח.

תגובות

בתגובה לדברים שפורסמו ב-ynet אומר יו"ר האופוזיציה ח"כ יוסי שריד, על הדוברים בטקס: "אלה אנשים איומים וגם מסוכנים. אי אפשר להגדיר אותם כבני תרבות. מישהו אמר פעם כי מדובר בדינוזאורים שחיים בפרה-היסטוריה. יכול להיות שגנדי ז"ל היה חושב שיורשיו מקלקלים לו את הירושה", דברי שריד.
ח"כ רן כהן ממרצ אמר בתגובה: "צר לי שאחרי שכל העם כאב את רצח השר זאבי ז"ל, ממשיכים חסידיו לומר דברי בלע הסתה ותועבה נגד כל העם. כל שנותר לימין הקיצוני הוא אלימות מילולית ומוטב שיעשו חשבון נפש מאשר שיחתרו למלחמת אחים".

בהכנת הידיעה השתתף יהונתן ליס

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דלית שחם
בני אלון. ואם אני הייתי נואם על טרנספר?
צילום דלית שחם
צילום: מיכאל קרמר
הסופר משה שמיר. הם מאוסים
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים