שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הערב: נאום "חזון המזרח התיכון" של פאוול
  מזכיר המדינה האמריקני, קולין פאוול, יישא היום נאום בו הוא צפוי לפרט את עמדת ארה"ב ביחס למזרח התיכון. מקורות אמריקנים מדווחים כי "בוש קיצץ את הנאום ואת הלחץ שתכנן פאוול להפעיל על ישראל". מקור אחר אומר: "ארה"ב החליטה לאמץ מדיניות של השוטר הטוב והשוטר הרע, כשהשוטר הטוב ינהל מו"מ עד להקמת מדינה פלסטינית, ואילו השוטר הרע ירדוף את הטרוריסטים ויכניע אותם"

  אחרי חודשים ארוכים של ציפיה יישא היום (ב') מזכיר המדינה האמריקני, קולין פאוול, את הנאום בו יפרט את עמדת ארה"ב ביחס למזרח התיכון. פאוול יישא את הנאום בהופעה בפני סטודנטים באוניברסיטת לואיוויל.
  הנאום תוכנן במחלקת המדינה של ארה"ב במשך שבועות ארוכים, תוך לחצים כבדים של הפלסטינים, ישראל ומדינות ערב. למרות הדלפות שונות באשר לתוכנו, עדיין לא ידוע באיזה מילים יבחר פאוול לנסח את עמדות ארה"ב. כל הצדדים מעריכים כי לניסוחים בהם יבחר פאוול עשויה להיות השפעה גדולה על עתיד האיזור, לפחות בטווח הקצר.
  פאוול עצמו אמר אמש בראיונות לתקשורת האמריקנית, כי לא יציג תוכנית מדינית חדשה למזרח התיכון. "כבר יש לנו תוכנית, תוכנית מיטשל", אמר פאוול והוסיף כי "כדי להיכנס ליישום תוכנית מיטשל, יש להוריד את האלימות ולהשתמש בהפסקת האש כדי לבנות אמון בין הצדדים". פאוול גם אמר כי ארה"ב לא יכולה לכפות על ישראל לוותר על דרישתה לשבעה ימי שקט, בטרם תתחיל ביישום דו"ח מיטשל.
  הכתב המדיני של העיתון "טלגרף" מדווח בשם מקורות אמריקנים, כי נאומו של פאוול "קוצץ על ידי בוש". לדברי המקור, פאוול תכנן לשאת נאום בו יפרט את חזונו בדבר הקמת מדינה פלסטינית ונסיגה ישראלית כוללת מרצועת עזה ומהגדה המערבית, שלאחריה תתקיימנה שיחות על הסדר הקבע. ואולם, סגן הנשיא צ''יני והיועצת לביטחון לאומי רייס, לחצו על בוש "לקצץ את כנפיו של פאוול".
  בסופו של דבר בוש החליט לצמצם את הלחץ שיפעיל פאוול על ישראל, במטרה למנוע מצב שבו ייראה כאילו ארה"ב נכנעת לטרור. עוזריו של בוש אמרו כי בכך הוא מאותת על חוסר שביעות רצונו מפעילות ערפאת נגד הטרור.
  מקור דיפלומטי אמר לעיתון "אובזרבר", כי ארה"ב החליטה לאמץ מדיניות של "השוטר הטוב והשוטר הרע, כשהשוטר הטוב ינהל מו"מ עד להקמת מדינה פלסטינית, ואילו השוטר הרע ירדוף את הטרוריסטים ויכניע אותם". המקור הדיפלומטי אמר כי "ניתן להגדיר את התוכנית כתוכנית ליצירת מדינה פלסטינית, בתמורה לצעדים של ממש של ערפאת נגד הטרור"
  על פי ההערכה, לאחר הנאום צפויים להישלח לאזור השליחים ויליאם ברנס ואנתוני זיני כדי לפקח על יישום ההמלצות האמריקניות. כמו כן צפויה ארה"ב לנסות ולשגר משקיפים אמריקנים שיישלחו לשטחים, בניסיון להרגיע את השטח.

  ציפיות מנוגדות

  בישראל מקווים כי נאומו של פאוול לא יכלול התייחסויות ישירות לסוגיות שבמחלוקת כגון ירושלים, הפליטים והגבולות. התקווה היא שהנאום יהיה כללי ביותר ויחזור על העמדות שהביעו עד עתה בכירי מימשל בוש.
  ברשות הפלסטינית לעומת זאת מצפים כי נאום פאוול יכלול קריאה חד משמעית מצד המימשל לממשלת ישראל להפסיק לחלוטין את פעילות הרחבת ההתנחלויות. בשיחה שקיים יו"ר הרשות הפלסטינית ערפאת עם משלחת האיחוד האירופי ועם הקונסול האמריקני הכללי בירושלים, הוא אמר להם כי הרחבת ההתנחלויות מקשה עליו מאוד לרסן את הרחוב הפלסטיני.
  ערפאת אמר, כי בכל התקופה האחרונה, גם כשנשמר השקט בשטח, המשיכה ישראל בפעילות סלילת כבישים עוקפים, והמשיכה בהרחבת ההתנחלויות על חשבון אדמות הפלסטינים.
  השר לענייני פרלמנט ברשות הפלסטינית, נביל עמרו, אמר כי לפלסטינים יש ציפיות רבות מנאומו של פאוול. לדבריו, "אנו מצפים שהנאום ישים קץ למדיניות הזיג זג והעמדה החלשה של ארה"ב בחודשים האחרונים". עמרו אמר כי "כל מאמץ מדיני חייב לכלול מנגנון שבסופו תושג המטרה הפלסטינית הלאומית העליונה, והיא הקמת המדינה העצמאית".
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים