שתף קטע נבחר

צה"ל חטף פעיל חמאס בכיר מעזה

כוח של סיירת גולני חדר לשכונת סג'עייה בעזה וחטף משם את פעיל החמאס הבכיר עבד אל רבו אבו חוסה, החשוד במעורבות בחטיפתם וברציחתם של החיילים אילן סעדון ואבי סספורטס

כוח של סיירת גולני חדר ביום שני בלילה לעיר עזה וחטף משם את עבד אל רבו אבו חוסה, פעיל חמאס המואשם ע"י ישראל בחטיפתם וברציחתם של שני חיילי צה"ל, אבי סספורטס ואילן סעדון, בסוף שנות ה-80'.
הכוח התאמן במהלך סוף השבוע לקראת הפעולה. ביום ב' בלילה התקבל מידע מהשב"כ לפיו אבו חוסה אמור להיות בביתו, בשכונת סג'עייה, שנמצאת באזור המזרחי של עזה. הכוח חדר לאזור והמתין לאבו חוסה ליד ביתו. לפנות בוקר עצרו אותו החיילים בחצר הבית. על-פי הדיווח של צה"ל, אבו חוסה לא גילה התנגדות למעצר, והכוח הוביל אותו ברגל במהירות אל מחוץ לשטח הפלסטיני לישראל. אבו חוסה הועבר במהלך הלילה לחקירת השב"כ.
חוסה היה אחד ממקימי הזרוע הצבאית של החמאס ברצועת עזה במהלך שנות ה-80. לאחר חטיפת החיילים הוא נמלט למצרים, והסתנן לרצועת עזה עם הקמת הרשות הפלסטינית. למרות המידע שהעבירה ישראל בעניינו הוא לא נעצר על ידי הרשות הפלסטינית, ובתקופה מסוימת אף עבד באחד ממנגנוני הביטחון שלה.
מקורות פלסטיניים מסרו כי אבו חוסה הסתתר בשנים האחרונות בפרדסים של עזה, בלוויית שומרי ראשו. במהלך אינתיפאדת אל אקצה השתתף חוסה בפיגועי ירי נגד כוחות צה"ל ברצועה, אך ההחלטה על מעצרו התקבלה בעיקר עקב חלקו בחטיפת וברצח סספורטס וסעדון ז"ל.

נחטפו ונרצחו

החיילים אבי סספורטס ואילן סעדון נחטפו ונרצחו בשנת 1989 על ידי מחבלים מאירגון החמאס, בשני אירועי חטיפה שונים, בעת שהחיילים המתינו לטרמפ.
סמל אבי סספורטס נחטף בפברואר 89' בצומת הדיה, שעה שביקש להגיע לביתו שבאשדוד. אלמונים חטפו אותו, ירו בראשו באקדח וגופתו הוטמנה בצד הדרך לא הרחק מהמקום בו נחטף.
שלושה חודשים לאחר חטיפת סספורטס, נחטף רב"ט אילן סעדון מצומת מסמיה הסמוכה לקריית מלאכי. יממה בלבד לאחר תחילת החיפושים אחר סעדון, נמצאה באקראי גופתו של החייל הנעדר סספורטס.
שבע שנים ארוכות חלפו מהיום בו נחטף החייל סעדון ועד ליום בו נמצאה גופתו. שני המחבלים שחטפו אותו נמלטו לסודן ודרשו תשלום של 300 אלף דולר עבור המידע על מקום גופתו. צה"ל והרשות הפלסטינית היו מוכנים לשלם עבור המידע, אולם המחבלים דרשו את הכסף לפני העברת המידע ולכן לא יצאה העסקה לפועל.
ביולי 97' העבירה הרשות הפלשתינית לישראל מפה ובה חמש מקומות אפשריים בהם עשויה להימצא הגופה. בישראל פתחו במבצע חיפושים מואץ בעקבות המידע החדש שהתקבל. במקום בו נקבר סעדון, ליד מושב גן סורק, נסלל כביש והיה צורך בסלילת כביש עוקף כדי להתחיל בחפירות. ב-29 ביולי 97' מצא צוות החיפוש מתחת לכביש, בעומק שמונה מטרים, את גופתו של החייל ומכנסיים קצרים השייכים לו.

אחותו של סעדון: "הכל חזר אלינו"

מזל חוטה, אחותו של החייל אילן סעדון ז"ל, סיפרה ל-ynet כי מייד עם פרסום דבר מעצרו של איש החמאס, חזרו אליה מראות האסון. "אמא שלנו, ז'ילבר, ראתה בטלוויזיה את תמונתו של אילן, וחשה ברע. הכל חזר אליה, בדיוק כמו בשנת 89', כשאילן נחטף. התחושה היא קשה מאוד והזיכרונות לא מרפים מאיתנו. אנחנו זוכרים את אילן תמיד אבל היום התחושה קשה במיוחד".
האחות מזל סיפרה כי המשפחה למדה על המאסר מכלי התקשורת, וכי מערכת הביטחון לא הודיעה להם על דבר המעצר. היא הוסיפה כי היא מקווה שהמעצר הלילה והחקירה שבעקבותיו יסייעו למערכת הביטחון להגיע גם לשני המחבלים הנוספים שהשתתפו ברצח אחיה, ונמלטו לחו"ל. "למחבלים יש בני משפחה בארץ, ולאחד מהם יש 6 ילדים ברצועת עזה. אני בטוחה שהם חזרו או יחזרו לארץ, ומקווה מאד שמערכת הביטחון תמצא אותם ותהרוג אותם בדיוק כמו שהם עשו לאחי", אמרה מזל.

בכתיבת הידיעה השתתפה סמדר שמואלי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה
אבי סספורטס ז"ל
צילום רפרודוקציה
צילום רפרודוקציה
אילן סעדון ז"ל
צילום רפרודוקציה
צילום ערוץ 2
המחבל שנחטף
צילום ערוץ 2
מומלצים