שתף קטע נבחר

נצרת: הוואקף ניצח ומסגד ייבנה בלב העיר

המאבק על דמותה של העיר שניטש בין נוצרים למוסלמים הסתיים בניצחון מוסלמי. ראש העירייה הנוצרי, ראמז ג'ראייסי: "כל מה שאגיד לא ישנה ממילא"

נצחון נרשם לוואקף המוסלמי בנצרת, לאחר שאמש (יום ד') אישרו במינהל מקרקעי ישראל את הקצאת הקרקע להקמת מסגד שהאב-א-דין בלב העיר הנוצרית.
עתה ממתינים לאישורו של היועץ המשפטי של המינהל, אסף רפלד, ובהנהלת הוואקף מקווים כי כבר בימים הקרובים יחלו בעבודות הבניה. "זהו בהחלט נצחון עצום", אמר עורך הדין דן שפריר המייצג את הוואקף המוסלמי. מנגד אמר ראש עיריית נצרת, ראמז ג'ראייסי כי אין טעם להגיב על המוגמר: "כל מה שאגיד לא ישנה ממילא".
תחילתה של הפרשה בדצמבר 97': כחלק מתכנית המתאר "נצרת 2000", הוחלט כי על שטח הממוקם בסמוך לכנסית הבשורה ונמצא בבעלות המנהל יוקם מרכז קניות וחניון עירוני. בתוך המתחם, שגודלו כשני דונמים, נמצא גם קברו של שהאב-א-דין. הקבר שימש באותם ימים כמות מעטה של מתפללים אך חברי הוואקף, שהבינו כי המינהל מבקש לתת את הקרקע לעירייה, ביקשו חלקה בת מטרים ספורים כדי שיוכלו להוסיף ולהתפלל. העירייה סירבה וחברי הוואקף בחרו לפלוש למקום ולהקים בו מסגד מאולתר.
כאשר הפרשה הלכה והסתבכה, עורבו בה גם גורמים פוליטיים ולימים אף הוקמה ועדת שרים שקבעה כי במקום יוקם מסגד. גורמים נוצרים בעיר אומרים כי הפרשה העצימה את כוחה של התנועה האיסלמית שמנתה באותם ימים שני חברי מועצת עיר בלבד. כיום ישנם עשרה חברים ובראשם סגן ראש העיר, סלמן אבו אחמד.
"המסגר היווה במה דתית פוליטית ואף שימש כמקור הסתה גם בימי מאורעות אוקטובר", אומר קצין משטרה, ששירת בתחנת נצרת באותם ימים. היום, ארבע שנים אחרי, חוגגים חברי הוואקף את נצחונם. על פי החלטת המנהל יוקם על חלק נרחב מהקרקע מסגד. "ההחלטה נפלה אתמול בלילה, אנו ממתינים עתה לאישורו הכתוב של היועץ המשפטי של המנהל וכבר בימים הקרובים תחל עבודת הבנייה", אמר עורך דין שפריר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום לע"מ
נצרת. מאבק על פני העיר (ארכיון)
צילום לע"מ
מומלצים