שתף קטע נבחר

חגיגות ה'עיד אל פיטר'

צום הרמדאן מסתיים בסוף השבוע בחגיגות רחוב צבעוניות וחפלות משפחתיות. מדריך מקוצר למקומות שבהם יאכלו הרבה מתוקים(ראו כתבות נוספות מימין)אחרי חודש שלם בו מיליונים של מוסלמים מאמינים בכל רחבי העולם נמנעו מאכילה ושתייה, מזריחת החמה ועד לשקיעתה, מתקרב לסיומו חודש הרמדאן. סיום החודש נחגג בשלושה ימים של שמחה ועליצות ובעיקר הרבה אכילה. שמחה זו מהולה בעצב על כך שהחודש ה'מבורך', כפי שהרמדאן נקרא, הסתים והמאמינים חוזרים אל שגרת ימי החול.
עיד אל פיטר – חג שבירת הצום - מתחיל ביום הראשון של חודש 'שאוול' (Shawwal). היות ולוח השנה המוסלמי מתבסס על הירח – כמו היהודי - ולא על השמש כמו הנוצרי. תחילתו של החודש כמו תחילתו של ה'עיד' תלוי בהולדתו של ירח חדש. המסורת קובעת שעד שלא נצפה ירח חדש אין להכריז על תחילת החודש, סיום הצום ותחילת החגיגות.
השנה מולד הירח צפוי להיות או ביום שישי ה-14 בחודש, או ביום שבת ה-15 שבו. אם תהיה צפייה של ירח ביום שישי אזי החג יתחיל ביום שבת בבוקר, ואם לא - כל החגיגות יידחו ליום ראשון בבוקר.
לפעמים קורה שבמדינות אסלאמיות שונות צופים בירח בתאריך שונה, וכך נוצר מצב שבו במדינה אחת חוגגים את התאריך בעוד שבשניה יצומו האנשים עוד יום וישלימו שלושים ימי צום מלאים – בבחינת טוב מראה עיניים מפסק הלכה.
בבוקרו של היום הראשון של החג נערכת תפילה מיוחדת בכל המסגדים. בתפילה זו בדומה לתפילות יום שישי על המאמינים להתפלל בקבוצה במסגד ולא בגפם. אורכה של התפילה כרבע שעה והיא מלווה בקריאות 'טקביר' רבות ('אללה הוא אכבר').
המתפללים חייבים לאכול או לשתות משהו לפני שהם באים אל המסגד כדי להדגיש את דבר שבירת הצום. ימי ה'עיד' אסורים בצום על פי ההלכה האסלאמית בדומה לשלושת הימים הראשונים של 'עיד אל אתחא' – חג הקורבן שהוא החג המוסלמי השני בגודלו בשנה והוא כרוך במצוות עלייה לרגל למכה.
אחרי התפילה נהוג ללכת לבקר בבתי הקברות ולכבד את זכרם של הנפטרים ואף לנחם משפחות אבלות מן השנה האחרונה.

חודש שלם של צום משאיר את המוסלמים רעבים ואכן רובו של החג מוקדש לאכילה. בשעות הצהרים של היום הראשון מתכנסים כולם לארוחה גדולה וארוכה בבית האימהות של המשפחה המורחבת. בשני הימים הבאים נודדות המשפחות מאתר זלילה משפחתי אחד לשני כדי שלכולם תהיה הזדמנות להאכיל את כל קצוות המשפחה, ולהעלות במשקל את כל מה שהלך לאיבוד במהלך חודש הצום.
עוף ממולא בכל טוב, טחול כבש ממולא והרבה הרבה בשר כבש משובח מוגש אל השולחן עם חומוס, פול, אורז ובימינו גם צ'יפס.
'עיד אל פיטר' הוא חג של מתוקים. ברבים מן הבתים מכינים מעמולים ביתיים טריים מלאי תמרים נימוחים. זלביה או עוואמה הן סופגניות בגודל של כדור פינג-פונג העשויות מבצק שמרים ולאחר הטיגון מוטבלות בסירופ סוכר עם מי ורדים.
הרולס-רויס של מתוקי החג הוא ללא ספק העטאייף - פנקייק עבה ואוורירי שמשמש בסיס לכיסון גדול בצורת חצי עיגול הממולא באגוזים, גבינת עזים, צנובר, צימוקים ותבלינים. אחרי המילוי הוא מטוגן אחר כבוד ובדומה לזלבייה זוכה לטבילה הגונה בסירופ סוכר – חוויה ממכרת.

אירועי החג: ריקודי דבקה תוך כדי הליכה

עיד אל פיטר הוא חג משפחתי בעיקרו אולם גם ברחובות ניתן להרגיש בסממני החג. רחובות מקושטים בגרילנדות צבעוניות, דגלים וקישוטים שונים. במספר ישובים הנערכות חגיגות ותהלוכות שווה ללכת ולראות.

ג'יסר א-זרקא

עגלה מקושטת תוביל את תהלוכת החג החל משעה תשע בבוקר ביום שבת או ראשון בבוקר – תלוי מתי יתחיל החג. מהעגלה יחלקו ממתקים, בלוני הליום וצעצועים קטנים לילדים. הרבה מוסיקה וגם ליצנים ילוו את התהלוכה.

נצרת

הצופים האסלאמיים יערכו תהלוכה צבעונית ברחובות נצרת בבוקר של היום הראשון של החג. ממתקים מזרחיים כמו שעוד לא טעמתם מנפקים בממתקי אל-מוכתאר, רחוב פאולוס השישי 4021/112, 150 מטר אחרי המשביר לצרכן מצד ימין אם עולים במעלה הרחוב. טל': 6461661-04.

שפרעם

רחובות העיר יעטו את בגדי החג שלהם, תאורה וקישוטים ילוו את החגיגות המשפחתיות .

חיפה

העיר מארחת את פסטיבל 'החג של החגים' (חנוכה, 'עיד אל פיטר וכריסמס) במשך ארבע שבתות החל משבת זו. הפעם תיערך תהלוכה מיוחדת לכבוד 'עיד אל פיטר' שתצא בשעה אחת בצהרים מ'בית הגפן' לכיוון ואדי ניסנאס. להקות דבקה מן הכפרים דיר אל-אסד, קעביה, חג'ג'ר, בית זרזיר ודנון ירקדו את הדבקה תוך כדי הליכה – watch out rio. משוררים ילוו את התהלוכה בהתאם למסורת וגם הזמר איברהים קאסם בליווי נגנים ערבים מן האזור.
דמויות מן הפולקלור של החג ייקחו חלק בתהלוכה: שיח' אל עיד 'מנהל החג' והמסתארתי שאחראי על השכמת האנשים כדי שיוכלו לקום מוקדם בבוקר ישעשעו את הקהל. המצעד צפוי להסתיים בסביבות השעה שתיים וחצי (ראו מדריך מלא בטור מימין).

יפו

בלילה האחרון של הרמאדן לאחר זיהויו של הירח החדש תארך תהלוכה בליבה של יפו שתסתיים במופע זיקוקי דינור. למחרת בבוקר הצופים המוסלמים יצאו ממשכנם ברחוב יפת 112 בסביבות השעה עשר בבוקר ויצעדו לארוך רחובות העיר, כמידי שנה, בתהלוכה המסורתית.
ב-19 בחודש בשעה 4:30 אחרי הצהרים תארך חגיגה לשלושת החגים במרכז היהודי ערבי שברחוב קדם 109. מגוון פעילויות לילדים כולל ליצן וקוסמים יעשו שמח לקטנים ואולי גם לגדולים (כניסה חופשית).
'עטאייף' משובח אפשר להשיג במהלך החג ב'מרכז הפול והחומוס' ביפת 112 שהופך לכבוד ימי החג למרכז מתוקים בלתי נלאה.


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בבוקרו של ה`עיד אל פיטר` נערכת תפילה קבוצתית מיוחדת בכל המסגדים
המשפחות נודדות מאתר זלילה אחד לשני כדי להאכיל את כל המשפחה
ברבים מן הבתים מכינים מעמולים ביתיים מלאי תמרים ועוד הרבה מתוקים
מומלצים