שתף קטע נבחר

שלי שפירא: "אנשים כמו אבא יש רק באגדות"

אחרי שארונו של רובי שפירא הוצב בקרית אליעזר ואלפים חלפו על פניו, הגיעו כל בכירי הכדורגל בישראל לבית הקברות בכפר סמיר כדי להיפרד. מנכ"ל הפועל חיפה, אבי קאופמן: "הראש יודע, אבל הלב מסרב לקבל", הבן ליעם: "דאגת לכולם יותר מלעצמך" האשה רחל: "לבי בחשכה עמוקה"

רובי שפירא, בעליה המנוח של הפועל חיפה, אשר שם קץ לחייו בערב שבת, הובא אתמול (ב') למנוחות. לאחר שארונו של שפירא הוצב מ-14:00 באיצטדיון קרית אליעזר בחיפה על מנת לאפשר למכרים ואוהדים לחלוק לו כבוד אחרון, יצא מסע הלוויה מהאיצטדיון אל עבר בית העלמין בכפר סמיר, בפאתי העיר חיפה. רבים עשו דרכם אחרי הארון מרגע צאתו מקרית אליעזר, וליוו את שפירא בדרכו האחרונה.

אלפים חלפו על פני הארון

החל מהשעה 14:00, עת הוצב הארון על במה במרכז האיצטדיון, החלו לחלוף על פניו אלפים, ביניהם רבים מאוהדי מכבי חיפה. שחקני הפועל חיפה חלפו על פני הארון ועלו ליציע הכבוד, כאשר הנוכחים בו מקפידים שלא להתיישב בכיסא בו נהג שפירא לשבת במשחקי הקבוצה. שחקני מכבי חיפה, יחד עם הצוות המקצועי, ההנהלה והבעלים יעקב שחר, הגיעו לאיצטדיון יחד בכניסה נפרדת, מכיוון חדרי ההלבשה.
כוחות משטרה ומאבטחים נפרסו בכל איזור מיתחם קרית אליעזר, כיוונו את התנועה הרבה ברחובות מסביב וערכו בדיקות בטחוניות לנכנסים בשערי האיצטדיון. את היציעים פקדו אלפי אוהדים, כאשר במקביל עמדו מאות בתור על מנת לעבור על פני הארון.

פרחים וצעיפים באדום ובירוק

בין הבאים ניצפו יו"ר ההתאחדות לכדורגל, גברי לוי, עוזר מאמן נבחרת ישראל, יצחק שום, שלמה שרף, אלי אוחנה, אמציה לבקוביץ' ועוד רבים אחרים מעולם הכדורגל הישראלי, אשר התקבלו לאחר מכן על ידי בני המשפחה ביציע התחתון באיצטדיון.
משמר כבוד, המורכב משחקני קבוצת הנוער של הפועל חיפה הלבושים במדי המועדון, הקיף את ארונו של שפירא, לידו הניחו כל העת אוהדים פרחים וצעיפים של הפועל ומכבי חיפה וקבוצות נוספות. ותיקי הפועל חיפה הניחו זר בשמם וכך גם נציגי חברת UMI, יבואנית אופל בישראל, מאמצת הקבוצה בשנים האחרונות.

סופדים לרובי

נראה כי בית הקברות בכפר סמיר היה צר מלהכיל את כל הבאים להיפרד משפירא. מיכל זאבי, לשעבר מנהלת בית"ר ירושלים, יעקב שחר, נשיא מכבי חיפה שלווה בשחקני הקבוצה ובשחקני קבוצת הנוער, המאמן רוני דורה, שהצליח להשאיר את הפועל חיפה בליגה בעונה בה רכש שפירא את הקבוצה, מיילן טזר, מנכ"ל ערוץ הספורט, שר הספורט, מתן וילנאי, ושחקנים מכל קבוצות הליגה. כולם הגיעו כדי להיפרד,כולם הזילו דמעה.
ראשון הסופדים לרובי, היה עמרם מצנע, ראש עיריית חיפה: "רובי שפירא, זכרונו לברכה, מי חשב לפני מספר ימים שנקשור את רובי לכינוי הזה, זכרונו לברכה. מי חשב שנתאסף כאן, קהל גדול ומשפחה, ללוותך בדרכך האחרונה.
"רובי, שנולד וגדל בעיר הזו, נשמתו ואהבתו בלבו, היו נתונים להוויה של העיר. עכשיו אנחנו מחזירים אותך לחיק האדמה, איש נעים הליכות, שמעולם לא הרים קולו, מעולם לא התלהם כמו שנהוג לפעמים במגרשי הכדורגל. הוא לא היה חף מטעויות, כפי שאף אחד מאיתנו, אבל הוא היה חף מכל כוונות זדון. אין מילה רעה להגיד עליו. לו רק עשרה אחוז ממה שנכתב בימים האחרונים היה נאמר בפניו לאורך הימים, לא רק הסיסמא התלויה באצטדיון קריית אליעזר 'הפועל חיפה – לעולם לא תצעדי לבד' – את רובי השאירו לבד.
"חלומך ותקוותך התממשה. אצטדיון קריית אליעזר היה מלא. מי ייתן שנדע לפרגן, להאזין ולברור את המילים שלעתים הן חדות מכל תער או סכין, מי ייתן וקורבנך לא יהיה לשווא. כולנו נמלא את הצוואה הבלתי כתובה שהשארת – הפועל חיפה לא תצעד לבד לעולם".

רחל שפירא: "לבי חשכה עמוקה"

אשתו של רובי שפירא, רחל, שליותה אותו בזמנים הטובים והקשים, דיברה על השנים אותן העבירו יחד ועל הבית שבנו: "רובי שלי, אני עומדת כאן ומסרבת להאמין שאפרד ממך לעולמים. אנחנו בסוף חג האורים, ולבי חשכה עמוקה. 36 שנים היינו יחד, זה לצד זה, עברנו ימים קשים, ותמיד התגברנו על כל המכשולים. החלטת את אחיך ואביו להנציח בהפועל חיפה, השקעת את מיטב כוחך, מרצך, כספך ונתת לשחקנים בית חם. גם אליפות הבאת לקבוצה. בשיר האליפות ביטאו את התחושות שלך – רובי בשמיים. והיום אתה מסתכל על כולנו מלמעלה. לילדיך הקנית ערכים של אהבת אדם, עזרה, הגינות, יושר ועבודה, כי כזה היית בעצמך. נאה דורש, נאה מקיים. אהבת אותנו ללא גבולות. חבר לי למופת היית, ובשבילך חברות התבטאה בנשמה, אהבה פנימית ובדאגה. רובי שלי, אישי היקר, איכה אוכל להסתכל על המחר, בשבילי היית בראש העולם, נפרדת ממני בהמון אהבה. אמרת 'את חזקה, תשמרי על המשפחה', ומי אני בלעדיך. אני מקבלת את החלטתך בהבנה, לא אכעס עליך לשניה. מי ייתן ותמצא מנוחה נכונה בדרכך האחרונה, אהבתי, אוהבת ותמיד אוהב – שלי תהיה לעד".

שלי שפירא: "אנשים כמוך יש רק באגדות"

הבת שלי שפירא: "אבא, אומרים שאלוהים לוקח את האנשים הטובים, והיום זה הוכח כנכון. אתה למעלה בגלל שנתת הכל מאהבה. תמיד הצלחת להיות האחד והיחיד, אנשים כמוך יש רק באגדות, אבל לי היה העונג להיות בתך, אבי. החיוך שלך חרוט בי לעולמים, תמיד תישאר החבר הכי טוב שלי, והאבא הטוב בעולם. תמיד ידעת להגיד את המילה הנכונה, להאיר את המצב גם בחושך. מעולם לא ביקשת תמורה עבור מעשיך, מעולם לא פגעת באדם או זלזלת בו. גם בניגריה היית חושב עלינו ומתקשר חמש פעמים ביום. היינו צוות מנצח, אבל הצוות לא יצליח כשהוא חצי. לעולם לא ניפרד, אני ואתה אחד, ותמיד נישאר כך. אם אי פעם פגעתי בך, אני מצטערת – לא התכוונתי. אני אוהבת אותך יותר מכל דבר אחר בעולם, אתה הכנסת בי את השאיפות והשאפתנות, אני גאה בך, מעריצה אותך".

מנכ"ל הפועל חיפה, אבי קאופמן: "הלב מסרב לקבל"

אבי קאופמן, מנכ"ל הפועל חיפה: "רובי, נשיא יקר שלנו, שלושה ימים שאני מנסה לתהות ולעכל את הבשורה המרה. הראש יודע, אבל הלב מסרב לקבל. שוב ושב אני משחזר את השיחה האחרונה שלנו, משחזר תמונות משמונה השנים יחד. ההצטרפות שלך לקבוצה הייתה אופיינית לך – בשקט, בצניעות, כמו שלא רואים בארץ. רצית שהפעול חיפה תהיה שם דבר בכדורגל הישראלי, וזה התממש, גם מחוץ למגרש. כל התקופה שבנינו משהו יחד, היתה בזכותך. הרבה בזכותך שחקני הפועל חיפה לא שוכחים את הבית גם אחרי שהם עוזבים את הקבוצה. טובתה של הזולת תמיד היתה בראש מעייניך, גם כשהמצב היה קשה. ידעת לתת – אבל לא ידעת לקבל. כראש הצוות במועדון אני יכול להעיד על תחושת היתמות של כולנו. רובי, לא הכרתי אדם כמותך, שתמיד הנתינה והרצון לעשות טוב עמדו מול עיניו. מעשיך הפכו את הכדורגל לחלק מהקהילה, מה שנותר הוא תקווה בליבנו שהחזרנו לך קצת מהשמחה והאהבה שנתת, נקווה שנדע להמשיך את החלום שלך".

ליעם שפירא: "מקווה שטוב לך למעלה"

הבן ליעם שפירא: "אבא, אני מוכרח שתדע מספר דברים שלא הספקתי להגיד לך. היית האבא הכי טוב שיש, תמיד דאגת לנו. היית החבר הכי טוב שלי, יכול לשבת ולשוחח אתך שעות. היית בנאדם כל כך טוב, תמיד נתת את כולך, דאגת לכולנו יותר מאשר לעצמך. בכל מקום שבו היית תמיד ידעת מה קורה אצלנו. אני מעריך אותך עד אין קץ, על כל מה שלימדת אותי. מאז שאני זוכר את עצמי תמיד היית לצדי. היינו כל כך רחוקים וכל כך קרובים. מצטער שלא יכולתי לעזור לך יותר, ושלא עשיתי יותר. מבטיח לשמור על המשפחה כמו שדרשת ממני. אני מכבד את החלטתך ומקווה שיהיה לך טוב שם למעלה. אני אמשיך את דרכך וזכרונך יחרט לעד. תודה על הכל אבא, אוהב אותך מכל הלב, תודה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 1
רובי שפירא ז"ל
צילום ערוץ 1
צילום גיל נחושתן
שחקני הקבוצה ליד הארון
צילום גיל נחושתן
צילום גיל נחושתן
ליעם, בנו של שפירא (משמאל)
צילום גיל נחושתן
מומלצים