שתף קטע נבחר

אושר ברוב גדול "חוק יגאל עמיר"

ברוב של 62 תומכים מול 6 מתנגדים ו-8 נמנעים נקבע: רוצח ראש ממשלה לא יוכל לזכות בחנינה או בקיצור מאסרו. דליה רבין פילוסוף: "אני מקווה שהיום הרמנו נדבך נוסף במניעת הרצח הפוליטי הבא". ח"כ יוסי פרציקי משינוי: "החוק הזה מפלה בין דם לדם"

הכנסת קיבלה היום (ד') בקריאה שניה ושלישית את "חוק יגאל עמיר", לפיו ועדת שחרורים לא תוכל להמליץ על חנינה או קיצור מאסר של רוצח ראש ממשלה. את ההצעה יזם ח"כ אבשלום וילן ממרצ.
62 ח"כים תמכו בחוק ובתוכם חברי העבודה, המפד"ל, ש"ס, הסיעות הערביות, מרצ וחלק קטן מחברי הכנסת של הליכוד והאיחוד הלאומי.
נגד החוק הצביעו שישה ח"כים - משה ארנס, זאב בוים, אמנון כהן, דוד לוי, מיכאל קליינר ואיוב קרא. שמונה ח"כים נמנעו - ובתוכם ח"כים מהאיחוד הלאומי, שינוי, הליכוד ואחמד טיבי. ח"כים רבים שנכחו בבניין הכנסת נמנעו מלהגיע להצבעה. ראש הממשלה אריאל שרון לא הגיע אף הוא להצבעה, ולא נוכח כלל בבניין הכנסת בעת ההצבעה.
ח"כ מיכאל קליינר, שהתנגד לחוק, אמר כי מטרתו של החוק היא להציג את אנשי הימין כמי שמעוניינים במתן חנינה ליגאל עמיר "וזהו המשך ישיר לנסיון להאשים את הימין כולו ברצח רבין". ח"כ קליינרהניח על שולחן הכנסת הצעת חוק לביטול חוק יגאל עמיר.
ח"כ יוסי פריצקי משינוי התנגד גם הוא לחוק, למרות שברגע האחרון לא נכנס להצביע ואמר: "החוק הזה מפלה בין דם לדם, לא ייתכן כי במדינה דמוקרטית שעיקרון השוויון הוא ערך עליון בה יחליטו בחוק כי דמו של ראש ממשלה אדום יותר מדמו של כל אזרח אחר".
סגנית שר הביטחון דליה רבין פילוסוף, בתו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"ל, שוללת מכל וכל את הטיעון של פריצקי: "הרצח של ראש הממשלה עם ההשלכות שלו כפי שהיה כאן, יש לו משמעות מבחינת אושיות הדמוקרטיה הישראלית ולכן חוק זה אינו פרסונלי, יש בו אמירה של הדמוקרטיה שצריכה להגן על עצמה ולפיה מי שלוקח אקדח ליד לבצע רצח פוליטי, ידע להבא שהמחנה שעמד מאחוריו לא יוכל להוציא אותו מהעונש". רבין פילוסוף אמרה כי היא חשה הקלה גדולה לאחר שהחוק עבר: "אם החוק לא היה עובר הייתי ניצבת בפני מצב לא קל. אני שלמה עם עצמי שעשיתי את המקסימום שיגאל עמיר לא יזכה לחנינה אי פעם. אני מקווה שהיום הרמנו נדבך נוסף במניעת הרצח הפוליטי הבא".
יוזם החוק, ח"כ אבשלום וילן ממרצ הסכים עם הדברים: "סגרנו היום מעגל שנפתח לפני שש שנים, אני רואה בחוק הצהרה של הציבור שרוצח ראש הממשלה הוא מחוץ לגדר ושעד יומו האחרון יימק בכלא. אני מקווה שהחוק יישאר פרסונלי ושרצח ראש הממשלה רבין יישאר בגדר אירוע חד פעמי".

לשכת הנשיא: הוא תומך בהצעת החוק

לשכת נשיא המדינה פרסמה הודעה שבה היא מבהירה שהצעת החוק שהתקבלה היא על דעתו של נשיא המדינה. דוברת הנשיא, אלישבע בראון-לפידות, מאשרת בהודעה שהנשיא התנגד להצעת החוק המקורית של ח"כ וילן, אולם לדבריה, "ההצעה המתוקנת, כפי שאושרה היום בהצבעה במליאת הכנסת, היא על דעת בית הנשיא, לא הובעה שום התנגדות להצעה זו, והנשיא לא שוחח עליה לא עם שרים ולא עם ח"כים. אין בהצעה זו פגיעה בסמכויות נשיא המדינה ובמעמדו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים