שתף קטע נבחר

ישראל פיתחה חיסון נגד אנתרקס

הערכה: בתוך כמה חודשים ניתן יהיה לייצר חיסונים עבור אוכלוסיית ישראל כולה נגד מה שנחשב לנשק הביולוגי הנפוץ והמסוכן ביותר. החיסון הישראלי יעיל יותר מזה האמריקני ואינו גורם לתופעות לוואי. הוא נוסה בין היתר על חיילי צה"ל שהתנדבו למחקר

ישראל השלימה את פיתוחו של חיסון נגד חיידק האנתרקס, כך אישרו ל"ידיעות אחרונות" גורמים מדעיים וביטחוניים.
פיתוח החיסון, שהיה אחד הפרויקטים הסודיים ביותר במשך כעשר שנים ושעלה מיליונים, הושלם באחרונה במעבדות המכון הביולוגי בנס ציונה והוכח כיעיל לאחר שעבר את שלב הניסויים. החיסון, הניתן בזריקה, לא מיוצר בשלב זה בכמות מסחרית, אולם להערכת גורמים מדעיים, מרגע קבלת ההחלטה ניתן יהיה בתוך כמה חודשים לייצר חיסונים עבור אוכלוסיית ישראל כולה.
זהו החיסון השלישי בעולם נגד חיידק האנתרקס, הנחשב לנשק הביולוגי הנפוץ והמסוכן ביותר. קדמו לו חיסונים אמריקני ורוסי. אולם ארה"ב מסרבת להפיץ אותו בכמויות גדולות בקרב אזרחיה ובעבר סירבה להעביר ערכות שלו למדינות זרות, בהן ישראל. ההבדל המהותי בין החיסון הישראלי לאמריקני: החיסון הישראלי מעניק הגנה לאחר מנה אחת בלבד, לעומת שש מנות בחיסון האמריקני, שאף גורם לתופעות לוואי ואינו נחשב ליעיל דיו. לדברי מקורות מדעיים בארץ, החיסון הישראלי אינו גורם לתופעות לוואי כלשהן.
בשנים האחרונות נחשף החיסון הישראלי בכלי התקשורת בארץ ובעולם מספר פעמים. על פי הפרסומים, החיסון החדש פותח בשיטות של הנדסה גנטית ותוך שיתוף פעולה של צה"ל ומשרד הבריאות.
החיסון נוסה בשלביו הראשונים על חיילי צה"ל שהתנדבו לבחון את פעילותו על גופם, מבלי שנחשפו לחיידק. במהלך ניסוי כזה מזריקים את החיסון לנבדקים הבריאים שלוש פעמים. שישה שבועות לאחר מכן בודקים את כמות הנוגדנים למחלה בדמם. אם הופיעו נוגדנים למחלה או התרבו - סימן שהחיסון יעיל.
לפני מספר חודשים פורסם חלק מהמידע על החיסון הישראלי בעיתון אמריקני מקצועי של החברה האמריקנית למיקרוביולוגיה. בין השאר נכתב כי בראש המחקר הישראלי עומד מנהל המכון הביולוגי, ד"ר אביגדור שפרמן. בעת הפירסום נכתב כי יעילותו נבדקה בשמונה חזירי ים, ותוצאות הניסוי היו מרשימות.
עדיין לא ברורה עלותו של החיסון הישראלי (החיסון האמריקני עולה כ-3 דולרים למנה), עם זאת מסר מקור רפואי: "אם נזדקק להפצה של החיסון בין אזרחי ישראל - המחיר לא יהיה כזה שהמדינה לא תוכל לעמוד בו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
בהלת האנתרקס (ארכיון)
צילום איי פי
מומלצים