שתף קטע נבחר

פרוזדור ירושלים: יער הקדושים

"תגיד, לא יותר הגיוני ליהנות מהנוף בדרך היורדת? איזה ניווט גרוע." ידעתי שהם צודקים, גם אני בקושי הצלחתי לנשום, אבל בטוח שאת העליה הזאת הם לא ישכחו

השביל התלול נחסם בעץ אורן ששכב חסר חיים לרוחבו. ענפי המחטים כבר הצהיבו מזמן והרוח שנשבה לא הזיזה אף אחד מהם. המחסום הלא צפוי בשביל התלול נתן לנו תירוץ למנוחה, כדי להחזיר ללב את קצב הפעימות הרגיל. נשענו על הגזע הרחב, מביטים על הנוף שהולך ונפרס לעינינו, הרים חדים וגבוהים מתרוממים מכוסים ביער ירוק עד.
עוד קצת מאמץ במעלה התלול והטיפוס שלנו יהיה נחלת העבר. בסוף העליה חזרה אלינו הנשימה הסדירה, ישבנו בשקט כמה דקות על קצה סלע שצופה אל הנוף היפה ואחרי הדממה הארוכה מישהו מהחברים שאל: תגיד, לא יותר הגיוני ליהנות מהנוף בדרך היורדת במקום לטפס ולהגיע בלי נשימה? איזה ניווט גרוע. ידעתי שהם צודקים, גם אני בקושי השלמתי נשימה מלאה. אבל בטוח שאת העליה הזאת הם יזכרו.

חפשו את הרקפות

יער הקדושים שאנו נמצאים בו נפרס משני צדדיו של נחל כסלון, בפרוזדור ירושלים. היער ניטע לזכר קורבנות השואה. כשישה מיליון עצים עומדים זקופים כגלעד תמידי לזכר הנספים. תחילתו של נחל כסלון באזור מבשרת ירושלים. מי הגשמים שיורדים באזור נאספים לזרם שוצף, שנשפך לנחל שורק, סמוך לבית-שמש. מדרונות ההרים מסביב מתנשאים בחדות לגובה של כ-600 מטר מעל פני הים, קשים לטיפוס אך מבטיחים נוף נאה בקצותיהם. ביער מסביב נטועים אורנים, ברושים, אקליפטוס וגם חרוב. אם תחפשו היטב, תוכלו לראות גם האלון המצוי, אלה אי וליבנה רפואית. בעונה הזאת היער היפה מתחיל להתקשט בהמון פרחי בר, בהם גם רקפות נחבאות.
מערת הקדושים (או בשמה האחר מערת בני-ברית) היא מערה טבעית, קרסטית, שחצבו בה חלל גדול לשמש מפלט של שקט להתייחדות עם קורבנות השואה. בדרך כלל היא סגורה, וההתייחדות נעשית בזמן טקסים רשמיים. אפשר להציץ פנימה ולראות את הקירות, שעליהם סימנים שחורים שהשאירו נרות הזכרון. בחזיתה רחבת אבן גדולה מוקפת ברושים זקופים, ביערות הסמוכים מוצבים שולחנות לפיקניקים ואפשר להגיע עד למערה גם עם מכונית פרטית.

חניונים מטופחים ופינות משחקים

דרך עפר מוליכה מכביש 38, לאחר נסיעה לא ארוכה, כ-1.5 ק"מ, מגיעים לגשר הלשכות, שהוקם לכבוד הנשים בארגון בני ברית, בעזרתן ניטעו חלק מעצי היער הרבים. אחרי שחלפתם תחת הגשר, אתם כבר ביער. כאן בסיס נוח לצאת לטיול הליכה. לנקודת התצפית כדאי להגיע דרך הר כרמליה, דרך עפר מפותלת מוליכה לשביל התלול (כדאי להיעזר במפת טיול וסימון שבילים מס' 9 'מבואות ירושלים', השביל מסומן בכחול).
למי שרוצה להרחיק לעומק היער, הדרך מאפשרת טווח של כשמונה ק"מ לבעלי רכב פרטי. בדרך אפשר לפגוש חניוני קק"ל מטופחים, עם פינות משחקים לילדים. לאחר מכן השביל הופך להיות אכזרי לרכב פרטי ועביר בצורה קלילה למדי לרכבי שטח. המסלולים מסומנים ומופיעים במפה בצבעי ירוק.
דרך נוספת, מעט אתגרית, לבעלי רכב שטח, מטפסת עד לכביש 395, מצומת כסלון לצומת צובה. הדרך הזו שווה גם מסלול רגלי, קצת קשה אך מדהים בצמחיה וביופי של הסביבה עד הכביש, משהו כמו שעה וחצי הליכה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דובי זכאי
ביער מסביב נטועים אורנים, ברושים, אקליפטוס וגם חרוב
צילום דובי זכאי
צילום דובי זכאי
מערת הקדושים היא מערה טבעית, קרסטית, שחצבו בה מפלט של שקט
צילום דובי זכאי
צילום דובי זכאי
למי שרוצה להרחיק לעומק היער, הדרך מאפשרת נסיעה לרכב פרטי
צילום דובי זכאי
מומלצים