שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  קרקס לפיד - קיראו כאן!

  אם עוד לא התעייפתם: לפיד משיב, תוקפיו מאיימים, וגם השיר שלפיד לא אוהב

  "לא אנחנו כבשנו את טול-כרם, טול-כרם כבשה אותנו", אמר אתמול חבר הכנסת טומי לפיד לרזי ברקאי בתוכנית "מה בוער" של גל"צ, בהתייחסו ל"את אינך", תרגום עברי-מרוקאי של עמיר בניון ל"Now You're Gone", במקור שיר של ג'ף לין, הכלול ב"שלכת", אלבומו החדש של בניון. הצהרתו של לפיד כי מדובר בשיר "נורא" וכי הוא אינו אוהב סילסולים מזרחיים ("וגם לא מוזיקת כלי זמר בשפה האידית", מדגיש לפיד) הסעירה - כמה צפוי ומשומש - את המערכת הפוליטית והציבורית. חברי כנסת, אמנים מזרחים ואמ"י מיהרו לכנות את לפיד גזען, ואילו הוא האשימם בטרור תרבותי.
  השיר המקורי, "Now You’re Gone", אותו תירגם בניון, יצא בשנת 1990 ב-”Armchair Theatre", אלבום הסולו הראשון של ג'ף לין, איש להקת "ELO" ואחד המפיקים המוזיקליים הנחשבים בעולם. השיר המקורי, שהורכב ממלודיה רוסית-משהו כובשת למדי, אופיין כבר בביצוע המקורי בכלים מזרחיים והודיים ובשירה מזרחית מסולסלת. את השיר תירגם בניון לעברית ומרוקאית, ואתם מוזמנים להאזין לתוצאה כאן מימין, תחת "האזינו".

  ח"כ ביבי: בניון לכנסת!

  בינתיים, התבטאותו של לפיד ממשיכה להכות גלים. היום זכה לפיד לתגובות חריפות של חכים וארגוני אמנים שונים. במכתב ללפיד עליו חתומים מנכ"ל עז"ית (עמותת הזמר הים תיכוני) עזרא סולימאן, יו"ר אמ"י (ארגון אמני ישראל) חנן יובל, מנכ"ל אקו"ם יוריק בן-דוד ואילי גורליצקי, יו"ר אשכולות, נאמר כי ביטוייו של לפיד הם "גזעניים ומביכים". "רק כי עולמך צר כעולם נמלה אתה מגיע לביטויים חמורים שכאלה המבטאים בסופו של דבר את בורותך, גסותך ואת נטייתך הקיצונית המביאה לידי ביטוי דברי הסתה וגזענות", נאמר במכתב. "אנשים מסוגך, האמורים לשמש כמנהיגים, מביאים רק לפלגנות ולסכסוך. אנו בושים ונכלמים באיש ציבור שכמוך". הארבעה מייעצים ללפיד לחזור בו מדבריו.
  גם ח"כ יגאל ביבי מהמפד"ל פנה ללפיד במכתב בו הוא מוקיע את הדברים שנאמרו. "כיצד אדם המתיימר לייצג קבוצה נאורה משווה את התופעה החיובית של התפשטות התרבות והזמר המזרחי לכיבוש של מחבלים מטול כרם", שואל ביבי במכתבו וממשיך: "התנהגות זו היא גזענית ומלאת שנאה והסתה כנגד תרבות שורשית שהיא לא לטעמך". עוד כותב ביבי: "כאשר מתחילים לשנוא קבוצה מסוימת בחברה, השנאה מתפשטת לעבר כל מה ששונה מטעמך ומדרכך, אני מקווה שתמצא דרך להתנצל על הדברים". ח"כ ביבי, יחד עם קבוצת ח"כים הכוללת את ח"כ שירי ויצמן, ח"כ דהאמשה ואישים נוספים הגישו בקשה לקיים ביום שני הבא בכנסת כנס הזדהות עם עמיר בניון.
  בראיון ל-ynet אומר ביבי: "הרעיון שלנו הוא לא לאפשר לדימוי הגזעני שיש לחברי הכנסת בציבור בזכות אמירות כמו אלה של לפיד - להתפשט, ואנחנו מתכוונים להלחם על דימויה של הכנסת. הכוונה היא להביא את עמיר בניון ואת התזמורת האנדלוסית איתה הוא הופיע בעבר להופעה בכנסת, על-מנת להראות שטומי לפיד הוא חריג בכנסת".

  לפיד: "אני גם לא אוהב אותך"

  בתשובה למכתבו של ח"כ ביבי, השיב ח"כ לפיד במכתב חריף בו הוא כותב: "אני פשוט לא אוהב את ההרמוניות הערביות, משום שאזני לא הורגלה לכך מבעוד מועד. הבדיחה על טול כרם נבעה מכך שבדיוק זה הנושא שנדון ברדיו ולכל היותר אפשר לייחס אותה לאופיה הערבי של המנגינה ולא למזרחים או לספרדים. אם מישהו הבין אחרת, אני מצטער". לפיד הוסיף וכתב: "אני גם לא אוהב מוזיקה של כלייזמרים, האם זה מוכיח שאני שונא אשכנזים? יתרה מזו אני אוהב את המוזיקה של בראהמס. האם זה אומר שאני אירופאי מתנשא? זה ועוד, אני לא אוהב אותך והשאלה היא מה זה מוכיח".
  במכתב שכתב בתשובה למכתבם של מנהלי איגודי האמנים והזמרים, נזהר לפיד בלשונו ומתנצל בדרכו: "אני מצטער אם מישהו לא הבין את בדיחתי ונפגע. אך אוי לחברה הישראלית אם אנשים יצטרכו לפחד מאמירות שנונות פן יבולע להם". יו"ר אמ"י חנן יובל לא השתכנע. ל-ynet אמר יובל: "הוא כתב לנו שהוא היה אחד מאלה שנלחמו לאורך השנים למען חופש היצירה, אני לא בטוח שהיה נלחם למען חופש היצירה הדתי, אבל אני חושב שהנושא הזה כל-כך טעון וכרגע צריך לנסות ולהרגיע את האווירה. הוא התבטא לא נכון והפגין צרות אופקים – סאטירה היא סאטירה לשני הכיוונים ויש דברים שמוטב שלא ייאמרו. אין לי בעיה שהוא לא סובל סוג מסוים של מוזיקה, זה בסדר, אבל לומר 'טול כרם כבשה אותנו' זו התייחסות לא לשיר ספציפי אלא לתרבות שלמה". יובל מוסיף ואומר: "התגובה של בניון היתה מקסימה כשאמר שהתרבות נועדה לעשות דברים לאנשים".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עמיר בניון. מפגיש בין ברמינגהם לטול-כרם
  צילום: גילי כהן מגן
  טומי לפיד. לא אוהב סילסולים
  צילום: גילי כהן מגן
  לאתר ההטבות
  מומלצים