שתף קטע נבחר

הדם הוחלף בתוך בטן האם – וחיי התינוקת ניצלו

בבדיקה שנערכה לאשה בחודש השביעי להריונה התברר כי התינוקת שברחמה גוססת. הסיבה: האם פיתחה נוגדנים לדם בתה – והם גרמו לאנמיה של העובר. במרכז הרפואי "רבין" החליפו את דמה של התינוקת באמצעות עירוי מיוחד לחבל הטבור – והצילו את חייה

חיי עובר, שאמו היתה בחודש השביעי להריונה, ניצלו באמצעות תרומת דם שהוזרקה לחבל הטבור שלו, בתוך הרחם. העובר, שסבל מאנמיה קשה והיה במצב של גסיסה, קיבל ארבע מנות דם, ונולד בחודש השמיני להריון כשהוא בריא ושלם.
בבדיקת דם שנערכה לאם התגלה כי יש לה סוג דם נדיר, שגרם לכך שהיא פיתחה נוגדנים נגד אלמנט מסוים בדם בתה. הנוגדנים הללו גרמו להרס הכדוריות האדומות של העובר, ולכך שהוא נותר כמעט ללא דם וסבל מאנמיה, מצב העלול לגרום לאי ספיקת לב ולמוות.
בשל חומרת המצב, הוזעק למקום מנהל יחידת האולטראסאונד במרכז לרפואת נשים, פרופ' ישראל מייזנר. הוא שאב דגימת דם מחבל הטבור של העובר באמצעות מזרק שהוחדר דרך בטנה של האם. בבדיקה מזורזת התגלה כי רמת ההמוגלובין, האחראי לחימצון התאים בדמו של העובר, עמדה על 2 בלבד – במקום 12 אצל עובר בריא.
"רמת ההמוגלובין של התינוקת היתה כמו של מת", סיפר פרופ' מייזנר. "הרס הכדוריות האדומות בדמה היה כל כך חמור, שצבע הדם שנשאב מחבל הטבור שלה היה צהבהב, ולא אדום. כדי להציל את חיי התינוקת, הערינו לחבל הטבור שלה דם מיוחד, שעבר הקרנה כדי לוודא שהוא נקי מוירוסים, בגלל שמדובר בתינוק ברחם אמו".
מספר שעות לאחר העירוי כבר דיווחה האם כי היא שוב חשה בתנועות העובר שלה שהתאושש בזכות הטיפול שניתן לו. האם אושפזה ביחידה להריון בסיכון גבוה בבית החולים.
אולם בכך לא הסתיים הסיפור. כעבור שבוע התברר כי האנמיה שממנה סבל העובר מחריפה שוב, ושוב ניתן לו עירוי. בסופו של דבר, קיבלה התינוקת שטרם נולדה ארבע מנות דם, שלמעשה החליפו את כל הדם הפגוע שלה.
כעבור ארבעה שבועות החליטו הרופאים ליילד את האם, שהיתה בשבוע ה-32 להריונה, בניתוח קיסרי. התינוקת נולדה בריאה, במשקל של כשני קילו.
"ללא טיפול, מותה של התינוקת היה עניין של שעות", אמר פרופ' מייזנר. "העובדה שהצלחנו לאתר את הבעיה ולטפל בה בתוך שעתיים מרגע הגיעה לבית החולים, ללא ספק הצילה את חייה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים