שתף קטע נבחר

מתה היהודיה האחרונה בלוב

בשבוע שעבר הלכה לעולמה בטריפולי שבלוב סמראלדה מגנאג'י חנייס, בת 80. בכך בא הקץ על אחת הקהילות היהודיות העתיקות בעולם. בהוראת שליט לוב, קדאפי, הוטסה הגופה לאיטליה, שם מתגוררים בני משפחתה ושם נקברה, בטקס יהודי במילאנו

ביום שישי שעבר הלכה לעולמה סמראלדה מגנאג'י חנייס (80), היהודיה האחרונה שהתגוררה בלוב. בהוראתו של שליט לוב, מועמר קדאפי, הועברה גופתה במטוס מיוחד לאיטליה, שם מתגוררים בני משפחתה. אתמול (ד') היא נקברה בטקס יהודי במילאנו.
עם מותה של סמראלדה בא למעשה הקץ על קהילת יהודי לוב, שנחשבה לאחת הקהילות העתיקות ביותר בעולם היהודי. ב-1948 חיו בלוב כ-38 אלף יהודים, ועם קום המדינה עלו מרביתם לישראל. בעקבות מלחמת ששת הימים ב-1967, ועלייתו של קדאפי לשלטון ב-1969, עזבו עוד אלפי יהודים לאיטליה ולישראל – והקהילה התפוררה כמעט לגמרי. בתחילת שנות ה-70 היא מנתה כ-100 יהודים בלבד.
רפאל פלח, נשיא הארגון העולמי של יהודי לוב, סיפר ל"ידיעות אחרונות" כי סמראלדה התקשתה להיפרד ממולדתה ונותרה לחיות בעיר טריפולי. שני בניה נותרו לצידה, אך היגרו אף הם לאיטליה לפני שנים אחדות - ומאז היא חיה לבדה. במשך השנים נפטרו בזה אחר זה שאר היהודים שנותרו בעיר, וסמראלדה נותרה היהודיה היחידה. "הייתי מבקר אותה בכל פעם שנסעתי לטריפולי, השכנים המוסלמים ידעו שהיא יהודיה והתנהגו אליה בכבוד רב", סיפר פלח. ביום שישי שעבר התקשרו השכנים לפלח וסיפרו לו שסמראלדה הלכה לעולמה.
"פניתי אל מוסא קוסא, הממונה על נושאי הביטחון בלוב, ולסולימאן א-שחומי, מזכיר קונגרס העם שמטפל ביחסי חוץ, וביקשתי מהם לפעול אצל קדאפי כדי שיאפשר את העברת הגופה למילאנו", סיפר פלח.
"קדאפי אישר מיד את בקשתי והעמיד לצורך העניין מטוס של הסהר הירוק הלובי (המקבילה הלובית לצלב האדום) שהמריא למילאנו". את ארונה של היהודיה האחרונה שחיה בלוב ליווה לאיטליה שליח מיוחד מטעמו של קדאפי. כשכיפה בידו, ניצב אתמול השליח הלובי לצד בני המשפחה האבלים בהלוויה. "אשמור את הכיפה למזכרת", הבטיח השליח הנרגש לבני המשפחה.
פלח נשמע אתמול אסיר תודה לשליט הלובי: "קדאפי גילה אנושיות יוצאת דופן והוכיח שהוא מנהיג מתון בקרב העולם האיסלאמי הקיצוני".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היהודיה האחרונה בקהיליה היהודית. בית כנסת (צילום ארכיון)
מומלצים